LIVE UPDATES
Bota

Kampet e emigrantëve në Shqipëri, një projekti i parealizueshëm, por Meloni synon t'i ndërtojë para zgjedhjeve në Parlamentin Evropian

Objektivi: të tregojë se ekziston një mënyrë “për të ngritur një pengesë kundër zbarkimeve”. Kjo është Thembra e vërtetë e Akilit, kali i betejës si për Fratelli d'Italia dhe Lega-n, që  premtuan gjatë fushatës së tyre populiste të ndalonin njëherë e përgjithmonë flukset e njerëzve të dëshpëruar.

13 Janar 2024, 09:13 Nga Alberto Gentili
Kampet e emigrantëve në Shqipëri, një projekti i
Parlamenti shqiptar

Nga Alberto Gentili “Huffington Post”

Giorgia Meloni nuk është tipi që ndalet me pengesën e parë që ndesh. “Kur vendos diçka në kokën time, e realizoj atë, pavarësisht kostos”- ka deklaruar ajo. Dhe ndër gjërat që ka më shumë për zemër kryeministrja është ndërtimi në Shqipëri i dy kampeve për emigrantët, pikërisht në prag të zgjedhjeve të 9 qershorit për në Parlamentin Evropian.

Objektivi: të tregojë se ekziston një mënyrë “për të ngritur një pengesë kundër zbarkimeve”. Kjo është Thembra e vërtetë e Akilit, kali i betejës si për Fratelli d'Italia dhe Lega-n, që  premtuan gjatë fushatës së tyre populiste të ndalonin njëherë e përgjithmonë flukset e njerëzve të dëshpëruar.

Kështu pasditen e së enjtes, pas një marshimi me ritme frenetike, Komisioni i Çështjeve Kushtetuese të Dhomës së Ulët të parlamentit do ta shqyrtojë në një kohë rekord këtë çështje. Dhe brenda datës 22 janar, do të çojë në seancë plenare projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së firmosur më 6 nëntor 2023 nga Meloni së bashku me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

“Do ta shihni se falë procedurës emergjente të zbatuar, kampet do të jenë gati brenda afatit të caktuar nga qeveria”- siguron Sara Kelani, menaxhere e çështjeve të migracionit në partinë  Fratelli d’Italia dhe anëtare e Komisionit. Por ka ende shumë të panjohura mbi planin që ka Meloni për zbatimin e këtij pakti.

E para vjen nga Tirana, ku Gjykata Kushtetuese vendosi më 13 dhjetor të pezullojë marrëveshjen me Italinë. “Kjo ndodhi për gjoja një të metë formale, sepse nuk është kërkuar mendimi i Presidentit të Republikës. Por gjithçka do të zgjidhet. Ndoshta që më 18 janar, por maksimumi në mars do të vijë drita jeshile”- garanton Kelani.

Ndoshta! E sigurt është se e qetësuar nga miku i saj Rama për 'po'-në e Gjykatës Kushtetutese të Shqipërisë, Meloni po ecën përpara me shumë shpejtësi në lidhje më këtë marrëveshje. Pavarësisht protestës së opozitës shqiptare, ajo përdori “procedurën e urgjencës” për marrëveshjen me Tiranën (maksimumi 30 ditë shqyrtim në komision, dhe më pas menjëherë në seancë për votimin përfundimtar).

Dhe kjo ka sjellë ato që Riccardo Magi i partisë +Europa i përkufizon si “seanca dëgjimore të nxituara dhe të sikletshme: vetëm 5 minuta kohë në dispozocion për konstitucionalistët dhe ekspertët”. Për më tepër, janë seanca dëgjimore nga të cilat del se projekti kaq shumë i dashur për qeverinë italiane në realitet “është i pazbatueshëm”.

Me pak fjalë, është duke u rrëzua premtimi i Melonit për të ndërtuar një kamp refugjatësh në portin shqiptar të Shëngjinit, dhe një kamp paraburgimi në Gjadër brenda muajit maj.

Paolo Bonetti, profesor i së drejtës kushtetuese në Universitetin Bicocca në Milano, renditi në seancën dëgjimore “shembuj të ndryshëm të paligjshmërisë”, përfshirë “diskriminimin e paarsyeshëm në trajtim” midis emigrantëve që zbarkojnë në Itali dhe atyre që shpëtohen nga anijet ushtarake italiane dhe dërgohen më pas në Shqipëri.

Ai e këshilloi parlamentin “të mos e miratojë marrëveshjen”. “Pakti përmban shumë pika që janë të paligjshme në raport me ligjin evropian. Do të ketë shumë padi nëpër gjykata”- paralajmëroi ai. Pak a shumë kjo është ajo çfarë rekomandon edhe Paola Favilli, profesoreshë e së drejtës së Bashkimit Evropian në Universitetin e Firences.

Alarmi kryesor ka të bëjë me zbatueshmërinë e marrëveshjes. Ku do të identifikohen emigrantët e shpëtuar në det? Tek anijet ushtarake italiane apo në kampin e Shëngjinit? A do të transportohen në fillim “të pambrojturit”, gratë shtatzëna, fëmijët në Shqipëri, dhe më

pas do të sillen në Itali?

Sa kohë do të qëndrojnë në kampet shqiptare? Në fillim u fol për maksimumi 30 ditë, pastaj për 18 muaj, duke ulur ndjeshëm vlerësimin për 39 mijë emigrantëve që do të akomodohen në Gjadër në vit. “Dhe çfarë do të ndodhë kur një emigrant do të apelojë kundër qëndrimit atje. A do të sigurojë qeveria jonë praninë e avokatëve italianë në Shqipëri?”- pyet Magi.

Për të mos përmendur faktin që janë shpallur dhjetëra e dhjetëra raste shkeljeje: “Përputhshmëria e protokollit me ligjin evropian nuk është aspak e garantuar dhe në shumicën e rasteve është e pamundur të arrihet”- thotë përfaqësuesi i +Europa. Nuk është rastësi që Komisionerja Evropiane për Emigracionin, Ylva Johansson, u tregua e kujdesshme për të mos raportuar në KE.

Pra ka shumë gjasa që 2 kampet shqiptare (nëse do të ndërtohen ndonjëherë) të bllokohen nga gjyqtarët italianë. Diçka e ngjashme me atë që i ka ndodhur një miku tjetër të Melonit: Rishi Sunak. Kryeministri britanik arriti një marrëveshje për të “shpërndarë” emigrantët e paligjshëm në Ruanda, dhe nisi t'i paguajë miliona e miliona euro vendit afrikan.

Por për shkak të ndalimit nga Gjykata e Lartë e Anglisë, asnjë emigrant ilegal nuk është larguar ende nga territori britanik. Së fundi, është edhe çështja e mprehtë e shpenzimeve të nevojshme për ndërtimin e dy kampeve në Shqipëri.

Profesor Bonetti foli në seancë për “kosto të nënvlerësuara, të cilat janë shumë më të larta se ato që supozohen”. Dhe nëse fillimisht u fol për “disa milionë” euro për të ndërtuar dhe menaxhuar dy kampet, tani flitet për qindra e qindra milionë: 89 milionë këtë vit, dhe 480 milionë euro për 4 vitet në vijim.

Plus 40 milionë për ndërtimin e strukturave, 8 milionë për pajisjet teknologjike, 30 milionë të tjera për tarifa të ndryshme, dhe 16.5 milionë euro që duhet t'i jepen menjëherë Tiranës. Për të mos folur për një fond garancie prej 100 milionë eurosh, për çdo shpenzim të bërë nga shqiptarët.

Dhe këtu nuk janë llogaritur ende shpenzimet për personelin mjekësor, avokatët, gjykatësit dhe policët që do të duhet të udhëtojnë vazhdimisht midis Italisë dhe Shqipërisë. Në çdo rast, shifra është e jashtëzakonshme, të pakën 10 herë më e lartë se ajo që do të kërkonte ndërtimi i kampeve të tilla në Itali. Me pak fjalë, fitorja Melonit në zgjedhje do t'u kushtojë shumë shtrenjtë italianëve. Dhe mbi të gjitha, mbetet të presim dhe të shohim nëse plani do të funksionojë.

giorgia meloni alberto gentili

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët