LIVE UPDATES
Bota

Jeta e egër nën "stres", periudha e gjatë e thatësirës po zvogëlon lumenjtë

Rrjedhat, të cilat mbështesin speciet ikonike si salmoni, lundërza dhe lundërza, janë me shqetësim të veçantë, sipas Rivers Trust. Vetëm 200 ekzistojnë globalisht, 85% e të cilave janë në Anglinë jugore dhe lindore.

10 Gusht 2022, 12:35 Nga d.a.
Jeta e egër nën "stres", periudha e gjatë e
foto ilustruese

BRITANI- Grupet mjedisore thonë se periudha e zgjatur e thatësisë ka një ndikim "serioz" në jetën e egër në lumenj. Me lumenjtë tashmë nën presionin e ndotjes dhe përdorimit për ujë të pijshëm, ata thonë se thatësira e afërt po shton tendosjen.

Rrjedhat, të cilat mbështesin speciet ikonike si salmoni, lundërza dhe lundërza, janë me shqetësim të veçantë, sipas Rivers Trust. Vetëm 200 ekzistojnë globalisht, 85% e të cilave janë në Anglinë jugore dhe lindore.

"Ky është Reef ynë Barrier ose pylli ynë tropikal i Amazonës; është kontributi ynë unik në jetën e egër dhe biodiversitetin global," tha Christine Colvin nga Rivers Trust.

Ajo tha se disa përrenj të vegjël shkumës kishin filluar të thaheshin, ndërsa lumenjtë më të mëdhenj po përjetonin prurje të ulëta.

Jamie Marsh, menaxher i rezervave për Hampshire dhe Isle of Wight Wildlife Trust, paralajmëroi për "një situatë serioze" për kafshët e egra pasi lumenjtë janë të ulëta në pjesë të rajonit.

Në një rezervat natyror në brigjet e lumit Itchen në Winchester, një pellg është tharë plotësisht, ndërsa rrjedha e ulët e lumit po godet burimet ushqimore për peshqit, insektet dhe jovertebrorët, me efekte të dëmshme për kafshët më të larta në zinxhirin ushqimor si p.sh. volat e ujit dhe lundërzat.

Resurset tona ujore janë nën një presion të madh dhe kjo periudhë e gjatë thatësire po i përkeqëson ato çështje. Ajo që mund të bëjmë për të ndihmuar është që ne si shoqëri mund të shikojmë konsumin tonë të ujit dhe të përpiqemi të zvogëlojmë konsumin tonë. Për shumë nga lumenjtë tanë, ata nuk janë në një gjendje natyrore; ata janë modifikuar dhe projektuar shumë. Shumë nga sistemet tona lumore po veprojnë më shumë si kullues sesa lumenj aktualë tani."-tha ai.

Përrenjtë dhe lumenjtë ngrihen nga burimet në shtratin e një shtresë shkëmbi sfungjer që gjendet nën pjesën më të madhe të Anglisë jugore dhe lindore, që mund të mbajë sasi të mëdha uji. Kjo shtresë guri gëlqeror i bardhë përbëhet nga i njëjti material që përbën shkëmbinjtë e bardhë të Doverit dhe furnizon me ujë lumenjtë dhe çezmat në pjesën më të madhe të juglindjes së Anglisë. Uji pompohet nga toka ose merret direkt nga lumenjtë, në masën miliona litra në ditë.

Southern Water, i cili furnizon me ujë Hampshire dhe Isle of Wight, tha se vendimi për të futur një ndalim të tubave ishte një "hap jetik" për të mbrojtur habitatet e River Test dhe River Itchen, ku nxjerr ujë. Kompania ka thënë se prurjet e lumenjve ishin rreth 25% më të ulëta se sa duhet të ishin për korrikun. Dhe sipas parashikimeve të fundit nga shkencëtarët, rrjedhat e lumenjve pritet të mbeten jashtëzakonisht të ulëta në Anglinë qendrore dhe jugore për pjesën tjetër të verës.

Water UK, e cila përfaqëson industrinë e ujit, ka thënë se kompanitë e ujit me rrjedha shkumësash në rajonet e tyre kanë investuar qindra miliona paund në reduktimin dhe përfundimin e nxjerrjes së ujit dhe reduktime të mëtejshme do të ndodhin gjatë viteve të ardhshme.

Kafshët e tjera të egra po përpiqen gjithashtu të gjejnë ushqim gjatë periudhës së gjatë të thatësisë, duke përfshirë zogjtë që ushqehen me krimba në tokë dhe gjitarë që ushqehen me tokë, si baldosët. Fluturat, bletët e vetmuara, fluturat dhe insektet gjithashtu mund të vuajnë pasi bimët prodhojnë më pak nektar kur ato janë duke përjetuar stresin e ujit, tha Royal Horticultural Society.

christine colvin rivers trust thatësira në evropë jamie marsh

Sondazh

Poll

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë