LIVE UPDATES
Bota

Ishte fitues i çmimit Nobel, ndërron jetë ish-kryeministri i Irlandës së Veriut

Lajmin e kanë konfirmuar përfaqësues të UUP-së të cilët në një deklaratë njoftuan ndarjen nga jeta të Trimble për shkak të një sëmundje që e kishte prekur prej pak kohësh. Ai la pas gruan e tij, Dafinën dhe katër fëmijët e tyre.

26 Korrik 2022, 09:55 Nga d.a.
Ishte fitues i çmimit Nobel, ndërron jetë ish-kryeministri i
Lord Trimble

IRLANDA E VERIUT- Lord Trimble, ish-ministri i parë i Irlandës së Veriut dhe udhëheqës i Partisë Unioniste Ulster, ka ndërruar jetë në moshën 77-vjeçare.

Sipas BBC, lajmin e kanë konfirmuar përfaqësues të UUP-së të cilët në një deklaratë njoftuan ndarjen nga jeta të Trimble për shkak të një sëmundje që e kishte prekur prej pak kohësh. Ai la pas gruan e tij, Dafinën dhe katër fëmijët e tyre.

Kryeministri Boris Johnson e përshkroi Lordin Trimble si "një gjigant të politikës britanike dhe ndërkombëtare" dhe tha se ai do të mbahet mend gjatë për intelektin, guximin personal dhe vendosmërinë e tij të ashpër për të ndryshuar politikën për mirë.

Lord Trimble udhëhoqi UUP-në midis 1995 dhe 2005 dhe ishte instrumental në negocimin e Marrëveshjes së së Premtes së Mirë, marrëveshjes së paqes që i dha fund telasheve më të këqija të Irlandës së Veriut. Përpjekjet e tij i dhanë atij Çmimin Nobel për Paqe së bashku me udhëheqësin e SDLP John Hume.

Që nga viti 2006, ai u ul në Dhomën e Lordëve si Baron Trimble i Lisnagarvey. Ai ishte personi i parë që shërbeu në rolin e ministrit të parë në Ekzekutivin e ri të Irlandës së Veriut të krijuar si pjesë e Marrëveshjes së së Premtes së Mirë.

Lord Trimble ishte një lider politik sindikalist i linjës së ashpër që bëri kompromis në një kohë kritike për të çimentuar paqen në Irlandën e Veriut. Kjo erdhi me një kosto të madhe, jo vetëm një kosto personale dhe abuzimet që ai mori në atë kohë, por edhe një kosto të madhe për partinë e tij.

Në vitet pas Marrëveshjes së së Premtes së Mirë, UUP humbi pozicionin e saj si partia më e lartë unioniste në Irlandën e Veriut ndaj DUP-së. Por nuk ka dyshim për këtë, Lord Trimble mori një vlerësim të madh ndërkombëtar për hapat që kishte ndërmarrë, guximin që tregoi në negocimin e një marrëveshjeje që të tjerët thanë se nuk do të ishte e mundur brenda një lideri sindikalist.

Sigurisht që ai fitoi Çmimin Nobel për Paqe së bashku me John Hume për përpjekjet e tij dhe në vitet e mëvonshme, Lord Trimble u bë mbrojtësi i madh i Marrëveshjes së së Premtes së Mirë në Dhomën e Lordëve.

Kohët e fundit, ai foli për Brexit-in dhe sigurisht shqetësimet e tij në lidhje me Protokollin e Irlandës së Veriut, dhe sesi ai e ndjente se minonte gjithçka që ai kishte arritur përmes Marrëveshjes së së Premtes së Mirë. Vetëm pak javë më parë Lord Trimble u shfaq për herë të fundit në publik në zbulimin e portretit të tij në Queen's University. Me atë rast, ai tha se portreti ishte aty për të tjerët për të dhënë verdiktin e tyre.

 

vdes lord trimble

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE