LIVE UPDATES
Bota

I quajti 'fqinj të këqinj', Dendias i përgjigjet Erdogan: Nuk biem në grackën e tensionimit të situatës

24 Maj 2022, 14:54 Nga DOSJA
I quajti 'fqinj të këqinj', Dendias i përgjigjet
Nikos Dendias

GREQI- Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias i është përgjigjur akuzave të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan duke thënë se provokimi turk është një dokumentim absolut i argumenteve greke.

Greqia nuk do të bjerë në grackën e përshkallëzimit që Turqia po përpiqet të imponojë, ne vendosim nëse duhet të përshkallëzojmë situatën”, tha Dendias, duke komentuar sulmin e nisur dje nga presidenti turk ndaj palës greke dhe kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.

Duke nisur qëndrimin e tij, ai tha se qëndrimi i kryeministrit, Kyriakos Mitsotakis në Kongres ishte i shkëlqyer, por nuk u tha asgjë jashtë kufijve të qëndrimeve të përhershme greke, prandaj nuk e kupton reagimin turk.

Ai vuri në dukje se Turqia ndonjëherë negocion në një mënyrë të veçantë, përveç praktikës së zakonshme diplomatike, por kjo nuk është detyra e tyre të shpjegojnë këto qëndrime.

Ne i referohemi zotit Erdogan me respekt, siç u ka hije të gjithë liderëve. Ne nuk ndjekim mprehtësinë dhe as nuk reagojmë në atë mënyrë që të imponojë pala tjetër. Ne kemi pozicionet tona. Nuk do të biem në grackën e acarimit, nëse e gjykojmë do të intensifikohemi sepse e vendos qeveria greke”-tha ai.

Me rastin e udhëtimit të Tsavousoglu në Izrael, Dendias tha se nuk ka asnjë kundërshtim që Turqia të flasë me vendet fqinje dhe se nuk duan ta përjashtojnë Turqinë nga asgjë, por se ajo 'duhet të luajë sipas rregullave'. Ai përfundoi duke thënë se nuk po jetojnë fazën më të mirë të marrëdhënieve Greqi-Turqi dhe se kishte pritshmëri që të kishim që të futeshin në një fazë mospërkeqësimi, por pritshmëritë nuk u realizuan.

"Ne nuk do të tolerojmë delikuencën, ne do të mbrojmë ligjin ndërkombëtar dhe do të promovojmë delikuencën turke për t'u treguar partnerëve tanë se Greqia është nën kërcënim."-përfundoi Dendias.

Ditën e djeshme presidenti turk hodhi thumba ndaj Greqisë gjatë një konferencë të mbajtur në Stamboll me rastin e marrjes së 6 nëndetëseve nga Germania. Erdogan tha se 'fqinjët e këqinj' e detyrojnë Turqinë që të marrë masa të shtojë forcat mbrojtëse dhe të rrisë kapacitetin e ushtrisë.

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve