LIVE UPDATES
Bota

Arrestohet ish-presidenti moldav, Igor Dodon akuzohet për korrupsion dhe tradhëti

Sipas përfaqësuesve të Prokurorisë së Përgjithshme, Dodon akuzohet për korrupsion pasiv, pranim financimi të partive politike nga organizata kriminale, tradhëti dhe pasurim të paligjshëm.

24 Maj 2022, 14:31 Nga DOSJA
Arrestohet ish-presidenti moldav, Igor Dodon akuzohet për korrupsion dhe
Igor Dodon

MOLDAVI- Ish-presidenti i Moldavisë Igor Dodon është ndaluar për 72 orë nën dyshimin për korrupsion dhe tradhti së bashku me kunatin e tij.

Sipas mediave të huaja, lajmin e ka konfirmuar sekretarja e shtypit e Prokurorisë së Përgjithshme të Moldavisë, Marianna Kerpek. Mëngjesin e sotëm, Prokuroria Kundër Korrupsionit e Moldavisë dhe Shërbimi i Informacionit dhe Sigurisë kanë kryer kontrolle në shtëpinë e Dodonit.

Sipas përfaqësuesve të Prokurorisë së Përgjithshme, Dodon akuzohet për korrupsion pasiv, pranim financimi të partive politike nga organizata kriminale, tradhëti dhe pasurim të paligjshëm.

Sipas autoritetit mbikëqyrës, gjatë presidencës së tij, Dodon ka marrë ryshfet nga një biznesmen dhe në atë kohë kreu i Partisë Demokratike të vendit, Vladimir Plahotniuc. Shkak për nisjen e çështjes është bërë një video e publikuar në vitin 2020 nga ish-deputetja Iurie Renita. Në një video të filmuar në qershor 2019, Igor Dodon merr një paketë nga Plahotniuc. Renita tha se ishte një shumë e madhe. Në video presidenti thotë se “paratë duhet t'i jepen menjëherë Corneliut, i cili duhet t'u paguajë rrogat aktivistëve. Pak ditë pas këtij takimi, biznesmeni u largua nga republika.

Në maj 2020, prokuroria kundër korrupsionit nuk pa asnjë shenjë krimi në video dhe refuzoi të hapte një çështje. Vendimi u rrëzua nga gjykata. Më 19 maj 2022, Dodon tha në televizion se nuk do të largohej nga vendi dhe do të luftonte qeverinë aktuale. Ai tha se mund të arrestohej “për paligjshmëri”, por kjo nuk do ta frikësonte.

Në Moldavi, Igor Dodon dyshohet se ka lidhje me Rusinë dhe ka marrë para nga Kremlini. Gjatë mandatit të tij si president, ai ndoqi një politikë pro-ruse dhe e quajti Rusinë mikun më të sinqertë dhe partnerin më të besueshëm të republikës. Sipas Qendrës Dossier, ekziston një “departament moldav” në Kremlin, punonjësit e të cilit monitorojnë jetën politike të vendit dhe përpiqen të ndikojnë në të. Vetë Dodoni kishte qenë në kontakt të ngushtë me kuratorët e Kremlinit për shumë vite dhe i telefononte rregullisht Moskës.

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS