LIVE UPDATES
Bota

Hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë, Osmani: Topi është në dorë të Bullgarisë

Ministri Osmani tha për MIA-n se i paralajmëroi homologët e tij nga BE-ja për pasojat ekonomike dhe politike të këtij konflikti në rajon, si dhe nevojën për të shpëtuar kredibilitetin e BE-së që tani, duke zhbllokuar procesin e negociatave me Maqedoninë e Veriut. Për palën maqedonase, Bullgaria është në lëvizje, Maqedonia e Veriut përmbushi gjithçka që iu kërkua.

16 Maj 2022, 19:00 Nga DOSJA
Hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë, Osmani:
Bujar Osmani

MAQEDONIA E VERIUT- Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, mori pjesë në seancën e parë të Këshillit formal për Punë të Jashtme të BE-së me ministrat e Ballkanit Perëndimor. Osmani tha se i takon Bullgarisë që ta shfrytëzojë momentin politik për të shpëtuar kredibilitetin e BE-së në rajon, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

Për herë të parë sot, gjashtë ministra të jashtëm nga Ballkani Perëndimor u ftuan të jenë pjesë e Këshillit të rregullt zyrtar të Ministrave të Jashtëm të BE-së. Tema e takimit ishte lufta në Ukrainë, pasojat e saj dhe ndikimi i Rusisë në rajon.

Ministri Osmani tha për MIA-n se i paralajmëroi homologët e tij nga BE-ja për pasojat ekonomike dhe politike të këtij konflikti në rajon, si dhe nevojën për të shpëtuar kredibilitetin e BE-së që tani, duke zhbllokuar procesin e negociatave me Maqedoninë e Veriut. Për palën maqedonase, Bullgaria është në lëvizje, Maqedonia e Veriut përmbushi gjithçka që iu kërkua.

"Po e përsëris, topi është në Republikën e Bullgarisë. Republika e Bullgarisë duhet të vendosë nëse do ta shfrytëzojë këtë moment për të gjithë rajonin pas këtyre ngjarjeve në Ukrainë, nëse BE-ja do të marrë udhëheqjen strategjike në rajon. Republika e Maqedonisë së Veriut ishte partner konstruktiv në këto bisedime, në përmbushjen e këtyre kritereve. Kam frikë se ky moment që kemi tani mund të humbasë. Siç thashë në Këshillin për Punë të Jashtme, dhurata më e madhe për Rusinë do të jetë shkatërrimi i besueshmërisë së BE-së në rajon”, tha Osmani.

Këtë gjë Osmani e ka deklaruar sot para 27 ministrave të BE-së, ndër të cilët edhe ministrja bullgare, Teodora Gencovska, e cila, sipas burimeve të MIA-s, në takimin e sotëm nuk ka treguar fleksibilitet.

Në rast se Bullgaria bllokon sërish Maqedoninë e Veriut në qershor, Osmani thotë se do të duhet të “ulemi dhe të shohim” se si të vazhdojmë.

“Ajo që do të humbasë më shumë do të jetë momenti politik, sepse shoh gjithnjë e më pak kapital politik në të dyja vendet që mund të fokusohet për të arritur një zgjidhje mes dy vendeve, pra për perspektivën evropiane të rajonit. Shpresoj se partnerët tanë bullgarë do ta njohin atë moment që është tani, dhe çfarë do të ndodhë më pas, duhet të ulemi dhe të shohim,” tha ministri.

Në të njëjtën kohë, Maqedonia e Veriut, përmes ministrit të saj të jashtëm, njoftoi sot se BE-ja duhet ta ndihmojë vendin të përballet me pasojat e luftës: krizën energjetike, inflacionin, rritje rekord të çmimeve të mallrave, të gjitha paralelisht me shpalljen e statusit të Maqedonisë së Veriut si një “vend armik” i Rusisë, për shkak të harmonizimit me sanksionet perëndimore.

"Qëndrimi ynë ndaj Rusisë është bindja jonë morale dhe strategjike, është ana e vërtetë e historisë, por pasojat i ndajmë së bashku me BE-në. Takime të tilla kam pasur sot në Komisionin Evropian, duke vënë në dukje pasojat ekonomike që ka vendi për shkak të kësaj dhe qasjes së përbashkët. KE tashmë ka vendosur që vendet e Ballkanit Perëndimor të hyjnë në furnizim të përbashkët me gaz, folëm për mbështetjen makrofinanciare të vendit, fola për përpjekjet për diversifikimin e burimeve të energjisë", tha ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

Lidhur me ndihmën makrofinanciare dhe shumën e kërkuar nga Maqedonia e Veriut nga Bashkimi Evropian, ministri tha se me ato çështje janë duke u marrë Ministria e Financave dhe Qeveria, por ka krijuar përshtypjen se ka mirëkuptim në Union dhe Komisioni Europian.

Unë mendoj se ata janë të vetëdijshëm për Komisionin Evropian dhe Bashkimin Evropian dhe po përpiqen të përfshijnë rajonin në ato masa për të zbutur pasojat. Për ne, mendoj se procesi i anëtarësimit është jashtëzakonisht i rëndësishëm sepse është baza për çështje të tjera të mëtejshme. “ tha Osmani se muajt, madje edhe vitet e ardhshme parashikohen të jenë kriza jo vetëm për Ballkanin Perëndimor, por për mbarë BE-në.

Sipas MIA-s, në takimin e sotëm është diskutuar edhe për propozimin për Bashkësinë Politike Evropiane të presidentit francez Emanuel Macron. Vendet e Ballkanit Perëndimor janë siguruar se ky propozim nuk do të thotë alternativë ndaj anëtarësimit të plotë në BE, por pa detaje të mëtejshme. Macron pritet të ndajë detajet e planit fillimisht me homologët e tij, udhëheqësit e BE-së, në një samit të ardhshëm të BE-së në fund të majit./Alsat/

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave