LIVE UPDATES
Bota

Dyshimet për spiunazh, Serbia dhe Polonia në kontakt pas arrestimit të dy polakëve

Një ditë më parë, presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, tha se dy shtetas polakë janë arrestuar pranë fabrikës së municionit “Sloboda” në Çaçak. Vuçiq deklaroi se ata po xhironin fabrikën pa autorizim.

16 Maj 2022, 18:21 Nga DOSJA
Dyshimet për spiunazh, Serbia dhe Polonia në kontakt pas arrestimit
Fabrika "Sloboda" në Serbi

Departamenti konsullor i Ambasadës së Republikës së Polonisë në Beograd është njoftuar për arrestimin e dy shtetasve polakë në Serbinë qendrore, ka thënë kjo ambasadë për Radion Evropa e Lirë.

Konsulli i Republikës së Polonisë është në kontakt me autoritetet lokale dhe policinë dhe vepron sipas procedurave standarde në raste të tilla”, thuhet në përgjigjen me shkrim të Ambasadës së Polonisë në Beograd ndaj pyetjes së Radios Evropa e Lirë, më 16 maj.

Një ditë më parë, presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, tha se dy shtetas polakë janë arrestuar pranë fabrikës së municionit “Sloboda” në Çaçak. Vuçiq deklaroi se ata po xhironin fabrikën pa autorizim.

Xhirimi dhe fotografimi i objekteve ushtarake në Serbi është i ndaluar.

A janë ata piktorë dhe fotografë, megjithëse nuk e di se çfarë lloj pikture është brendësia e ‘Slobodas’. Ky është rrëfim interesant. Dhe pikërisht fabrika ‘Sloboda’. Do ta merrja me mend saktësisht se cilat dy fabrika mund të jenë dhe njëra është ‘Sloboda’. Ato që prodhojnë mbushje, mina dhe granata, sepse tani konsumohen në sasi të mëdha kudo”, tha Vuçiq.

Mediat, të cilat janë të shënjuara për bashkëpunim me Qeverinë e Serbisë, kanë deklaruar se kanë qenë spiunë të një shërbimi të jashtëm, ndonëse institucionet zyrtare ende nuk janë deklaruar lidhur me rastin dhe as nuk i kanë bërë publike detajet e hetimit.

Në kontekstin mediatik, Poloninë dhe Serbinë, së fundmi, i ndërlidhin pretendimet për eksportin e armëve nga Serbia në Ukrainë, përmes një kompanie polake.

Në mes të prillit, presidenti serb, Alleksandar Vuçiq akuzoi një vend të paidentifikuar të Bashkimit Evropian (BE) dhe Ukrainën se qëndronin pas pasimit të raporteve të rreme për bomba në aeroplanët e udhëtarëve të Air Serbia.

Edhe pse vetë Vuçiq nuk ka deklaruar se për cilin shtet të BE-së bëhet fjalë dhe as institucionet kompetente nuk e kanë dhënë atë informacion, disa media kanë shkruar se thirrjet për mjetet shpërthyese të vendosura, dyshohet se kanë ardhur nga Polonia.

Polonia është anëtare e BE-së dhe NATO-s, si dhe kufizohet me Rusinë.

Serbia, edhe pse është vend kandidat për anëtarësim në BE, ka refuzuar t’i bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës dhe mban fluturime të rregullta për në Moskë.

Mediat në Serbi kanë raportuar se më 14 maj në Çaçak, qytet në Serbinë qendrore, janë ndaluar dy shtetas polakë, të cilët pa autorizim i janë qasur fabrikës së armëve “Sloboda”.

Në përgjigjen e kësaj fabrike ndaj pyetjeve të Radios Evropa e Lirë, më 16 maj, thuhet se zyrtarët e sigurimit të fabrikës “kanë pikasur dy persona që kryejnë veprimtari të kundërligjshme”.

“Me qëllim të sigurimit të rrethit të fabrikës, në zonën ku janë vërejtur personat e përmendur, janë dërguar zyrtarë të sigurisë. Nga biseda është konstatuar se bëhet fjalë për shtetas të huaj dhe më pas është njoftuar edhe shërbimi i Drejtorisë së Policisë së Çaçakut”, thuhet në përgjigjen e menaxhmentit të fabrikës.

Gjithashtu thuhet se “personat janë marrë” nga policia në recepcionin e kompanisë.

Fabrika “Sloboda” është një ndër më kryesoret në sistemin e fabrikave të armëve të Serbisë dhe sipas autoriteteve, në vitin 2021 kishte kontraktuar projekte për eksport në vlerë prej 50 milionë euro.

Ende nuk ka informacion zyrtar nga institucionet kompetente të Serbisë për arrestimin e shtetasve polakë. Lidhur me rastin, pyetjeve të Radios Evropa e Lirë, Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) e Serbisë, Prokuroria e Lartë Publike në Çaçak, Agjencia e Sigurisë Informative dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur.

Ku ndodheshin saktësisht shtetasit polakë, nëse ishte e ndaluar xhirimi dhe fotografimi në vendin ku ndodheshin, për çfarë akuzohen dhe cilat janë hapat e mëtejshëm të institucioneve kompetente, mbeten ende pyetje pa përgjigje./REL/

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave