LIVE UPDATES
Bota

"Lindjet në kohë lufte", qindra gra shtatzëna janë zhvendosur në Lviv nga pushtimi rus

Në një dhomë plot diell dhe të qetë në qendrën rajonale të lindjeve në Lviv, Natalya Suhotsha kujdeset për foshjet të saj binjake të sapolindura, Zlata dhe Sophia. Ajo u largua nga një qytet në periferi të Kievit, në ditët e para të luftës, kur rusët filluan të bombardojnë një aeroport aty pranë.

16 Maj 2022, 17:43 Nga DOSJA
"Lindjet në kohë lufte", qindra gra shtatzëna janë
Maternitet ne Ukraine

UKRAINË- Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, rreth 200 gra shtatzëna kanë shkuar për të lindur në maternitetet e Lvivit si pasojë e sulmeve ruse. Më shumë se 100 kanë lindur në qendrën rajonale të shtetit Lviv ku dhomat e lindjeve mund të dallohen që jashtë ndërtesës, të mbrojtura nga thasë me rërë për t’u shpëtuar plumbave.

Në një dhomë plot diell dhe të qetë në qendrën rajonale të lindjeve në Lviv, Natalya Suhotsha kujdeset për foshjet të saj binjake të sapolindura, Zlata dhe Sophia. Ajo u largua nga një qytet në periferi të Kievit, në ditët e para të luftës, kur rusët filluan të bombardojnë një aeroport aty pranë.

Bashkëshorti i dha pesë minuta kohë për të mbledhur sendet kryesore dhe për t’u larguar. Ajo mori teshat e foshnjeve dhe të dy shkuan në Lviv në Ukrainën Perëndimore, ku ajo lindi dhe ku familja e saj ka një shtëpi.

Tani, vajzat e saj të vogla janë një shpërqendrim i mirëpritur nga lufta dhe nga miqtë që ajo ka humbur. Në spital ajo ka takuar nëna të tjera të reja të zhvendosura.

"Ne flasim vetëm për foshnjet e bukura. Nuk flasim për luftën. Sa herë që flet për luftën është stresuese", thotë Natalya.

Qindra gra shtatzëna të zhvendosura nga pushtimi rus kanë shkuar në Lviv që nga fillimi i luftës.

Është e lehtë të dallosh dhomat e lindjes nga pjesa tjetër e maternitetit, madje edhe nga jashtë. Muri i jashtëm është i mbushur me thasë rëre. Në bodrumin e errët, ku gratë shtatzëna duhet të përkulen për të kaluar, ka një tavolinë lindjeje në rast se fëmija vjen mes sirenave të sulmit ajror. Stresi është pjesë e lindjes së fëmijëve, por ky stress nuk është i zakonshëm.

Gjatë një alarmi, Kateryna Galmalova nga Mikolaivi, një qytet i pushtuar tani nga forcat ruse, lexon lajmet në celularin e saj ndërsa pret që të pushojnë sirenat.

Ajo u largua nga Mikolaivi vetëm me dokumentet dhe rrobat që kishte veshur. Por u habit nga mirësia që gjeti në Lviv, ku nuk njeh njeri, dhe që shpejt u bë një strehë për qindra mijëra gra të zhvendosura nga pjesët më të kërcënuara të Ukrainës.

Nuk dua që fëmijët të lindin në luftë. Nuk dua të lind në luftë, në bodrum apo bunker. Nuk dua që asnjë fëmijë të lindë në një vend të tillë", thotë Kateryna.

Lilia Myronovich, e cila drejton departamentin e lindjes në një spital tjetër në Lviv, thotë se ka parë më shumë lindje të parakohshme gjatë luftës.

"Jo shumë foshnje, por disa foshnje lindin vërtet para kohe, sepse gratë janë të stresuara. Sidomos nënat që vijnë nga rrethe të tjera. Kjo është arsyeja që ndonjëherë kemi lindje të komplikuara dhe me operacion".

Myronovich nuk mund të mos mendojë për ato që u detyruan të lindin nën tokë, nën breshërinë e armëve, si dhe ato nëna që u vranë në disa sulme në maternitete në lindje të Ukrainës, si në Mariupol.

“E gjithë bota është e bashkuar me ne, po na ndihmon me armë, por fëmijët tanë po vdesin dhe gratë tona po vdesin”, thotë ajo./VOA/

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS