LIVE UPDATES
Bota

Sulmohen fshatrat palestineze/ Pas gjetjes së trupit të 14-vjeçarit izraelit, përshkallëzohet dhuna dhe kaosi në Bregun Perëndimor

Sulmet në fshatrat palestineze në veri të Ramallah që nga zhdukja e të rinjve janë përshkallëzuar dhe janë përhapur në Hebron dhe Nablus.

13 Prill 2024, 21:37 Nga r.ll
Sulmohen fshatrat palestineze/ Pas gjetjes së trupit të
pamje nga bregu perendimor

IZRAEL- Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka cilësuar "krim të neveritshëm" gjetjen e trupit të një bariu 14-vjeçar izraelit në Bregun Perëndimor. Kjo ngjarje shkaktoi një valë dhune kundër palestinezëve. Sulmet në fshatrat palestineze në veri të Ramallah që nga zhdukja e të riut dje u përshkallëzuan dhe u shtrinë në Hebron dhe Nablus sot pasi u njoftua për gjetjen e trupit të tij. Rreth dhjetë fshatra palestinezë janë të rrethuar nga ushtria izraelite dhe janë sulmuar nga qindra kolonë hebrenj. Sipas autoriteteve dhe mediave palestineze ka shumë të plagosur.

“Dhjetëra kolonë po sulmojnë fshatin, duke djegur gjithçka që u vjen në dorë”, tha kryebashkiaku i Al-Mughair. Retë tymi nga shtëpitë e djegura, fushat, fermat dhe mjetet bujqësore ngrihen mbi kodrat e zonës.

14-vjeçari Benyamin Asimeir u zhduk të premten në mëngjes ndërsa po kulloste delet e tij, të cilat u kthyen pa të në fermën e Malachai HaSalom. Ushtria filloi menjëherë një operacion të madh, me ndihmën e qindra qytetarëve, për të gjetur bariun izraelit.

Trupi i pajetë i djalit u gjet mesditën e së premtes në të njëjtën zonë. “Benyamin Asimeir u vra në një sulm terrorist”, thanë në një deklaratë të përbashkët ushtria izraelite, policia dhe shërbimi i sigurisë së brendshme.

Kryeministri izraelit tha se forcat e sigurisë janë në kërkim të autorëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre dhe apeloi për qetësi, duke u kërkuar të gjithë qytetarëve izraelitë të lejojnë forcat e sigurisë të bëjnë punën e tyre të papenguar. Ministri i Mbrojtjes i Izraelit lëshoi ​​një paralajmërim kundër çdo akti hakmarrjeje. Lideri i opozitës izraelite Yair Lapid, nga ana e tij, denoncoi dhunën e kolonëve duke e quajtur atë një shkelje të rrezikshme të ligjit.

Në Ramallah, kryeministri i Autoritetit Palestinez Mohammed Mustafa lëshoi ​​një paralajmërim duke thënë se sulmet "nuk do ta pengojnë popullin tonë të qëndrojë në tokën e tyre dhe të rezultojë në dështimin e operacioneve të zhvendosjes dhe dëbimit" të palestinezëve nga tokat e pushtuara nga Izraeli në vitin 1967

Ministria palestineze e Shëndetësisë dhe Gjysmëhëna e Kuqe njoftuan se prej ditës së djeshme të paktën një person ka mbetur i vrarë dhe dhjetëra të plagosur, shumë prej tyre nga plumbat. Që nga fillimi i luftës në Gaza, të paktën 462 palestinezë janë vrarë nga ushtria izraelite ose kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të paqëndrueshëm. Raportuesja speciale e OKB-së për territoret e pushtuara palestineze, Francesca Albanese, i bëri thirrje dje OKB-së që të "lejojë zhvillimin e një pranie mbrojtëse" në territoret palestineze.

lufta izrael-palestine bregu perendimor benyamin asimeir

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme