LIVE UPDATES
Bota

Gazetarja anulon intervistën me Presidentin iranian: Më kërkoi të mbaja shami në kokë

Në një postim në Twitter, Amanpour tregoi se si intervista e saj e planifikuar me Raisi të mërkurën mbrëma në Nju Jork u shpërbë, duke e karakterizuar kërkesën e ndihmësit si një gjendje të paprecedentë dhe të papritur.

22 Shtator 2022, 20:17 Nga I.A
Gazetarja anulon intervistën me Presidentin iranian: Më kërkoi
Christiane Amanpour

SHBA- Gazetarja e CNN, Christiane Amanpour tha të enjten se ajo u tërhoq nga një intervistë me presidentin iranian Ebrahim Raisi pasi një nga ndihmësit e tij tha se kjo nuk do të ndodhte nëse ajo nuk mbante shami. Në një postim në Twitter, Amanpour tregoi se si intervista e saj e planifikuar me Raisi të mërkurën mbrëma në Nju Jork u shpërbë, duke e karakterizuar kërkesën e ndihmësit si një gjendje të paprecedentë dhe të papritur.

Amanpour, tha se ajo kishte në plan të pyeste Raisin për protestat që kanë përfshirë Iranin pasi Masha Amini, një grua 22-vjeçare e mbajtur nga policia morale e vendit për dyshime se kishte shkelur kodin e saj të veshjes të zbatuar rreptësisht, vdiq në paraburgim javen e shkuar.

Njerëzit në Teheran protestojnë këtë javë për vdekjen e një gruaje që u arrestua nga policia e moralit.AP
Autoritetet iraniane kanë thënë se Amini vdiq të premten e kaluar pasi u sëmur dhe ra në koma ndërsa priste me gra të tjera të mbajtura nga policia e moralit. Autoritetet kanë pranuar se kanë arrestuar në protestat e mëpasshme, por ata mohuan keqtrajtimin e Aminit dhe thanë se po hetonin vdekjen e saj. 

Amanpour tha se ajo dhe ekipi i saj i CNN planifikuan intervistën gjatë javëve dhe kaluan tetë orë të mërkurën duke vendosur pajisjet e përkthimit, dritat dhe kamerat.

"Ne ishim gati. Por asnjë shenjë e Presidentit Raisi," shkroi ajo.

Dyzet minuta pasi ishte planifikuar të fillonte intervista, një ndihmës i presidentit iranian erdhi dhe tha se presidenti po kërkonte që Amanpour të mbante një shami në shenjë njohjeje të muajve të shenjtë të Muharremit dhe Safarit. Amanpour shkroi se i tha ndihmësit se nuk mund të pajtohej me atë që ajo e përshkroi si një kusht të paprecedentë dhe të papritur.

"Unë refuzova me mirësjellje. Jemi në Nju Jork, ku nuk ka asnjë ligj apo traditë për shamitë. Unë theksova se asnjë president i mëparshëm iranian nuk e ka kërkuar këtë kur i kam intervistuar ata jashtë Iranit. Asistentja e bëri të qartë se intervista nuk do të ndodhte nëse nuk mbaja shami. Ai tha se ishte "një çështje respekti" dhe iu referua "situatës në Iran" - duke aluduar në protestat që përfshinë vendin. Dhe kështu ne u larguam. Intervista nuk ndodhi”, shkroi Amanpour.

christiane amanpour ebrahim raisi

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013