LIVE UPDATES
Bota

"Fundi i një epoke"/ Kulla e telekomunikacionit britanik do të kthehet në një hotel që rrotullohet, u shit për 275 milionë paund

E hapur në vitin 1965 nga kryeministri i atëhershëm Harold Wilson, kulla 177 metra e lartë u përdor kryesisht nga transmetuesit televizivë për dërgimin e sinjaleve.

21 Shkurt 2024, 16:34 Nga S.B
"Fundi i një epoke"/ Kulla e telekomunikacionit britanik do
Kulla e telekomunikacionit britanik

LONDËR- Kulla e Telekomunikacionit Britanik, një pikë referimi e njohur në Londër, do të kthehet në hotel pasi u shit për 275 milionë paund. E hapur në vitin 1965 nga kryeministri i atëhershëm Harold Wilson, kulla 177 metra e lartë u përdor kryesisht nga transmetuesit televizivë për dërgimin e sinjaleve. Ishte ndërtesa më e lartë e Londrës për 16 vjet derisa u ndërtua Kulla NatWest.

Ish-pronarët e kullës ‘British Telecommunications Group’, njoftuan të mërkurën se ia kishin shitur atë ‘MCR Hotels’. Njoftimi është mirëpritur nga grupi i fushatës së trashëgimisë arkitekturore ‘C20’, i cili thotë se shpreson të shohë restorantin rrotullues të rivendosur. Drejtori i pronës së ‘British Telecommunications’, Brent Mathews, tha se kulla kishte luajtur një rol jetik në përcjelljen e thirrjeve, mesazheve dhe sinjaleve televizive të vendit.

"Fundi i një epoke"/ Kulla e telekomunikacionit britanik do
Kulla e telekomunikacionit britanik

"Kjo marrëveshje me ‘MCR’-në do t'i mundësojë kullës të marrë një qëllim të ri, duke ruajtur këtë ndërtesë ikonike për dekadat e ardhshme," tha ai.

Fillimisht e quajtur ‘Kulla e Postës’, roli i saj në komunikime u zvogëlua pasi teknologjia fikse dhe celulare ndryshoi dhe antenat e saj u hoqën më shumë se një dekadë më parë pasi nuk nevojiteshin më për të lidhur Londrën me pjesën tjetër të vendit.

Që herët, publiku ishte në gjendje të vizitonte restorantin e tij rrotullues, i cili ishte në katin e fundit dhe drejtohej nga Billy Butlin, i kampeve të pushimeve të Butlin. U deshën 22 minuta për t'u rrotulluar plotësisht dhe ishte popullor për shkak të pamjeve të tij të gjera që shtriheshin në të gjithë Londrën qendrore. Platforma e shikimit u mbyll për publikun pasi një bombë shpërtheu atje në 1971.

Në vitin 2003 kulla u rendit në vendin e dytë në një studim të ndërtesave më të shëmtuara të Londrës po atë vit. Pika historike është shfaqur në një sërë filmash, librash dhe seriale televizive, duke përfshirë Doctor Who të BBC-së, filmin The Bourne Ultimatum dhe romanin grafik V for Vendetta të Alan Moore.

Tyler Morse pronar i ‘MCR Hotels’, tha: Ne jemi krenarë që ruajmë këtë ndërtesë të dashur dhe do të punojmë për të zhvilluar dhe treguar historinë e tij si një hotel ikonik, duke hapur dyert e tij për brezat që do ta shijojnë.

Ben Wood, një analist teknologjie në ‘CCS Insight’, tha: Vendimi i për të shitur kullën do të konsiderohet si fundi i një epoke nga shumë në industrinë e komunikimit për të cilët pikë referimi është sinonim i evolucionit të historisë së telekomunikacionit.

kulla e londres kulla e telekomunikacionit

Sondazh

Poll
Bota 21 Shkurt 2024, 15:58 h.k

Dodiku takohet me Putinin në Tatarstan

Foto ilustruese RUSI-Presidenti i Republikës Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë, Millorad Dodik - i cili është i sanksionu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni