LIVE UPDATES
Bota

Ukraina sulmon me raketa, humbin jetën mbi 60 trupa ushtarake ruse

Raportet thonë se anëtarët e brigadës së 36-të të pushkëve të motorizuara, me bazë në rajonin Transbaikal të Siberisë, po prisnin mbërritjen e gjeneralmajor Oleg Moiseyev, komandant i Ushtrisë së 29-të të rajonit ushtarak Lindor, në një zonë stërvitore pranë fshatit Trudovske.

21 Shkurt 2024, 15:00 Nga E.d
Ukraina sulmon me raketa, humbin jetën mbi 60 trupa ushtarake ruse
Sulmi

UKRIANË- Të paktën 60 trupa ruse janë vrarë pasi një zonë stërvitore në Ukrainën lindore të okupuar u godit nga dy raketa. Burime të njohura me situatën i thanë BBC-së se trupat ishin mbledhur në vend në rajonin e Donetsk për mbërritjen e një komandanti të lartë. Pamjet video të incidentit duket se tregojnë një numër të madh të të vdekurve. Një zyrtar rus konfirmoi se një sulm u zhvillua, por i përshkroi raportet si shumë të ekzagjeruara. Sulmi thuhet se ndodhi disa orë përpara se presidenti rus Vladimir Putin të takohej me ministrin e tij të mbrojtjes Sergei Shoigu. Në takim Shoigu pretendoi suksese ruse në disa zona të vijës së frontit dhe foli për kapjen e fundit të qytetit të Avdiivka, por nuk përmendi incidentin e rajonit të Donetsk. Raportet thonë se anëtarët e brigadës së 36-të të pushkëve të motorizuara, me bazë në rajonin Transbaikal të Siberisë, po prisnin mbërritjen e gjeneralmajor Oleg Moiseyev, komandant i Ushtrisë së 29-të të rajonit ushtarak Lindor, në një zonë stërvitore pranë fshatit Trudovske.

Një ushtar që i mbijetoi incidentit tha gjatë një regjistrimi video të pasojave se komandantët e brigadës i kishin bërë të qëndronin në një fushë të hapur. Ata thuhet se u goditën nga dy raketa të lëshuara nga sistemi i lëshimit HIMARS i prodhuar në SHBA. Kjo dhe video dhe foto të tjera tregojnë dhjetëra ushtarë të shtrirë me sa duket të vdekur në një fushë. Vlerësimet, përfshirë ata që mbijetuan, tregojnë se të paktën 60 persona kanë vdekur.

Guvernatori i Transbaikal Alexander Osipov konfirmoi indirekt grevën në kanalin e tij Telegram, por tha se raportet në lidhje me të ishin të pasakta dhe jashtëzakonisht të ekzagjeruara. Pa dhënë shifrat e viktimave, ai tha se familjet e të gjithë ushtarëve të përfshirë do t'u jepeshin informacione të plota dhe të sakta.

"Askush nuk do të mbetet pa ndihmë apo mbështetje," shtoi ai.

Morozov, kanali i të cilit në Telegram ka rreth 100,000 abonentë, shkroi në një seri postimesh në dukje përfundimtare se ai ishte detyruar nga ushtria të hiqte një raport për humbjet ruse në betejat e fundit. Ai kishte thënë se rreth 16,000 trupa ishin vrarë ose plagosur rëndë në fushatë dhe 300 pjesë të blinduara ishin shkatërruar. Blogeri shkroi se ai ishte mbyllur nga propagandistët e televizionit shtetëror, por se ata ishin shumë frikacakë për të ardhur dhe për ta vrarë.

“Epo, atëherë do ta bëj vetë. Unë do të qëlloj veten nëse askush nuk guxon të marrë përsipër këtë çështje të parëndësishme," shton ai. 

Ushtria ruse rrallë raporton për viktima, por disa blogerë ushtarakë pro-rusë e kanë bërë këtë rregullisht. Ukraina ka folur gjithashtu për mijëra trupa ruse të vrarë në betejat e fundit. Dhe BBC Russian, në një projekt të përbashkët me faqen e internetit Mediazona, përditësoi së fundmi shifrat e saj për vdekjet e konfirmuara në ushtrinë ruse bazuar në burime të hapura në dy vitet që kur Rusia filloi pushtimin e saj në Ukrainë. Në total, 45,123 janë konfirmuar të vdekur, përfshirë 6,614 që nga tetori i vitit të kaluar. Që nga ajo datë, ka pasur një rritje të mprehtë të vdekjeve mesatare javore krahasuar me muajt e mëparshëm.

lufta ukraine-rusi andrey morozov alexander osipov

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni