LIVE UPDATES
Bota

Frikë nga shitjet pa masë! Vendi ku të pasurit po “dynden” për të blerë vila e apartamente

Vrulli i të interesuarve nga vendet e tjera për t’u bërë pronar toke majorkeze ka marrë përmasa aq të mëdha, saqë presioni që ushtrohet mbi qeverinë e ishullit, të përbërë nga socialdemokratët dhe dy parti të vogla të majta, po shtohet për të vendosur limite për shitjet e pasurive të patundshme të huajve që nuk janë rezidentë.

26 Janar 2023, 08:51 Nga A.B

Frikë nga shitjet pa masë! Vendi ku të pasurit po

Statistikat kryesohen nga europianët e kamur, sidomos të hapësirës gjermanofolëse.

Sipas vlerësimeve të sektorit të brokerave, parashikohet që ky sulm mbi pasuritë e patundshme të Majorkës të vazhdojë edhe në vitin 2023.

Vrulli i të interesuarve nga vendet e tjera për t’u bërë pronar toke majorkeze ka marrë përmasa aq të mëdha, saqë presioni që ushtrohet mbi qeverinë e ishullit, të përbërë nga socialdemokratët dhe dy parti të vogla të majta, po shtohet për të vendosur limite për shitjet e pasurive të patundshme të huajve që nuk janë rezidentë.

E njëjta gjë po ndodh në Kanada, ku të huajt nuk do të lejohen dy vitet e ardhshme të blejnë pasuri të patundshme.

Edhe marrja me qira është shumë e shtrenjtë 

Arsyeja ka të bëjë me faktin që për banorët e Majorkës dhe ishujve të tjerë Baleare (Ibica, Formentera, Menorca) është duke u bërë gjithnjë e më e vështirë gjetja e hapësirës së pagueshme të banimit për përdorim vetjak. Edhe banesat me qira janë shtrenjtuar aq shumë saqë shumë vendas nuk janë më në gjendje t’i përballojnë.

Sipas statistikave, në vitin 2022, çmimi i pasurive të patundshme të ishullit u rrit tetë përqind. Çmimet e qirave u rritën madje me 14,5 përqind, bën të ditur portali Idealista, portal i këtij sektori.

“Balearet nuk duhet të kthehen në ishuj ku banorët nuk kanë më vend për vete,” tha Iago Negueruela, ministër Ekonomie nga socialdemokratët, duke folur para parlamentit rajonal të ishujve baleare.

Rregullimi i sektorit të pasurive të patundshme është një temë për të cilën duhet folur hapur për shkak të rritjes së tensionit të popullsisë, deklaroi Negueruela. Megjithatë për qytetarët europianë kufizimet janë në kundërshtim me të drejtën e BE-së, e cila garanton liri lëvizjeje për të gjithë qytetarët europianë.

“Blerja masive e pasurive të dyta të patundshme në vendet turistike, ua  vështirëson banorëve vendas përballimin e një rezidence primare,” thotë deputeti i parlamentit balear, Josep Castells nga partia e majtë, Més.

“Për vendasit shpesh nuk është më e mundur të mbajnë hapin me të huajt, kur bëhet fjalë për çmimet e pasurive të patundshme,” shpjegon Castells për gazetën Mallorca Zeitung, gazetë në gjuhën gjermane,

Ka muaj që shitjet spektakolare të bëra në ishull nxisin trazirat dhe presionin dhe krijimin e përshtypjes se pjesa më e madhe e Majorkës ka kaluar në duart e të huajve. Shumë njerëz të famshëm nga Gjermania, Austria apo Zvicra ka kohë që janë në Majorkë si në shtëpinë e tyre.

Tani ishullin e ëndërrave janë duke e zbuluar edhe të huajt nga pjesa tjetër e botës. “Në garën për blerjen e perlave të Majorkës, të huajt luftojnë njeri-tjetrin duke bërë oferta më të mira se pararendësi,” shkruan gazeta Diario de Mallorca, gazetë në gjuhën spanjolle.

Sensasioni i fundit ishte shitja e kështjellës, Palastes Sa Fortalesa. Ajo ndodhet në një gadishull magjepsës të komunës veriore, në Pollença. Gadishulli, bashkë me pallatin dhe portin, është blerë nga multimiliarderi norvegjez Ivar Erik Tollefsen, konfirmon bashkia e Pollençës.

Sipas të dhënave të gazetës ekonomike norvegjeze, Kapital, çmimi i blerjes ka qenë 62 milionë euro. 61 vjeçari është pronar i koncernit të investimeve Fredensborg, koncern që nga ana e tij kontrollon gjigandin ndërkombëtar të pasurive të patundshme, Heimstaden.

Heimstaden është një nga pronarët më të mëdhenj europianë të banesave. Sipas të dhënave të veta, Heimstaden ka aktualisht 155 mijë banesa në gjithë Europën, prej të cilave 26.500 në Gjermani dhe 53.000 në Skandinavi.

Në të ardhmen ishull i miliarderëve?

Disa kilometra larg pallatit të ëndërrave të Tollefsenit, një investitor tjetër i huaj bleu po ashtu shumë: Për 165 milionë euro, miliarderi meksikanas Fernando Chico Pardo bleu nëpërmjet fondit të tij të investimeve Emin Capital, hotelin majorkez plot tradita, Hoteli Formentor, i cili rrethohet nga parqe të mëdha dhe toka gjuetie.

Indinjatë shkaktoi fakti që investitori nuk respektoi planin që kishte për ta mbajtur dhe restauruar hotelin 100 vjeçar të ishullit. Por dërgoi eskavatorët për ta shkatërruar atë dhe për të hapur vend për një hotel të ri luksoz.

Edhe blerja e fundit e vëllezërve miliarderë britanikë, Reuben, nuk u prit mirë në ishull: David dhe Simon Reuben bëjnë pjesë prej kohësh në latifondistët e Majorkës. Sipas të dhënave nga disa media të ishullit, ata i shtuan pronat e tyre me dy sipërfaqe të mëdha toke, në Pollençan veriore dhe në Adratx, në jugperëndim të ishullit.

Ndërkohë vëllezërit kanë në Majorkë më shumë se 1300 hektarë tokë, që është 13 kilometra katrorë ose dyfishi i sipërfaqes së Gjibraldarit. Po ashtu, më shumë se dhjetë kilometra bregdet u ka kaluar miliarderëve si pronë private./DW

banesa ne majorka majorka

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it