LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ Brenda muzeut të "ish-ave", aty ku njerëz nga e gjithë bota mund të tregojnë historinë e tyre të dështuar të dashurisë

Një arush pelushi nga Singapori tregon historinë e një dashurie adoleshente mes një vajze kineze dhe një djali malajzian, e cila nuk u miratua nga familjet dhe shoqëria e tyre.

1 Prill 2024, 13:03 Nga S.B
FOTO/ Brenda muzeut të "ish-ave", aty ku njerëz nga e
pamje nga muzeu

KROACI- Si do të ndiheshit nëse historia e dashurisë suaj të madhe, e cila nuk u bë një familje me fëmijë, apo historia e një jete të tërë, do të bëhej një ekspozitë në një muze? Muzetë kryesisht strehojnë disa nga thesaret më historike të botës, si veprat e artit, gjetjet arkeologjike dhe shpikjet teknologjike.

Megjithatë, ka edhe muze që mund të presin një sërë gjërash si ekspozita, të tilla si sende nga marrëdhëniet e dashurisë që nuk përfunduan të lumtur. Muzeu i Marrëdhënieve të Dështuara (MoBR) ndodhet në Zagreb, Kroaci dhe strehon mbi 3,000 artefakte dhe histori anonime, duke synuar të krijojë altarin përfundimtar për dashurinë e gabuar.

FOTO/ Brenda muzeut të "ish-ave", aty ku njerëz nga e
pamje nga muzeu

Duke hapur dyert e saj në vitin 2006, MoBR filloi si një instalacion arti i frymëzuar nga ndarja e krijuesve të saj. Që atëherë është pritur në 62 qytete në mbarë botën duke përfshirë Parisin, Londrën, San Francisko, Berlinin, Singaporin, Taipein dhe së fundmi Mexico City, Tokio, Shangai, Toronto dhe Melburn.

Muzeu origjinal strehon donacione nga e gjithë bota, të cilat përfshijnë gjithçka nga tharëset e flokëve, arushat pelushi, derrkucët prej balte dhe madje edhe push nga kërthizat e njerëzve. Megjithatë, më interesantet janë historitë tronditëse të dashurisë të shkruara në dhomat e saj.

Ndryshe nga titulli i tij, muzeu thuhet se është plot shpresë, jetë, elasticitet dhe frymëzim, i kapur dhe i mishëruar në mënyrë elegante nga koleksioni i tij, me të cilin mund të identifikohet çdo qenie njerëzore. Në fakt, shumë shtesa janë veçanërisht prekëse, por edhe të çuditshme.

Më e çuditshmja deri më tani është vitrina që mban lëkurën e tharë nga një plagë, e cila është ruajtur për 27 vjet. Historia pas saj është shumë personale.

“Në vitin 1990 dashuria ime e parë e madhe, pati një aksident me motor dhe rezultati ishte një skuqje e rëndë me disa djegie në rrugë”, ndau personi që ofroi ekspozitën.

Pavarësisht se nuk ndodhi asgjë shumë e rëndë që nuk mund të kapërcehej, çifti jetonte me frikën e humbjes së dikujt të afërt.

FOTO/ Brenda muzeut të "ish-ave", aty ku njerëz nga e
pamje nga muzeu

Një arush pelushi nga Singapori tregon historinë e një dashurie adoleshente mes një vajze kineze dhe një djali malajzian, e cila nuk u miratua nga familjet dhe shoqëria e tyre. Ekspozita të shumta dëshmojnë se si emigracioni mund të shpërbëjë dashurinë dhe madje edhe betimet e dasmës.

Ndërsa koleksioni rritet, kuratoret e MoBR i nxisin njerëzit të mendojnë se si kultura dhe historia luajnë një rol në përvojën njerëzore dhe se si një ekspozitë e tillë mund të ndihmojë në promovimin e interesit dhe respektit të njerëzve për kulturat jashtë tyre dhe për zgjedhjet e tyre.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Museum of Broken Relationships (@brokenships)

muzeu i ishave zagreb kroaci

Sondazh

Poll
Bota 1 Prill 2024, 12:24 h.k

BBC: Opozita trullos Erdoganin

Foto ilustruese TURQI-Partia kryesore opozitare e Turqisë ka korrur fitore të mëdha në qytetet kryesore të Stambollit dhe Ankaras...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!