LIVE UPDATES
Bota

Forcat amerikane godasin grupin e mbështetur nga Irani pas sulmit me raketa balistike

Përmes një deklarate, komanda tha se gjatë orëve të para të së mërkurës me orën lokale, avionët luftarakë amerikanë kryen “sulme kundër dy objekteve në Irak", të cilat u kryen "si përgjigje e drejtpërdrejtë për sulmet kundër forcave amerikane dhe koalicionit, nga Irani dhe grupet e mbështetura prej tij”.

22 Nëntor 2023, 22:12 Nga h.k
Forcat amerikane godasin grupin e mbështetur nga Irani pas sulmit me raketa
Foto ilustruese

SHBA-Nga e hëna, forcat amerikane ndërmorën dy sulme ajrore ndaj trupave të mbështetura nga Irani dhe infrastrukturës së tyre në Irak, njoftoi Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara.

Përmes një deklarate, komanda tha se gjatë orëve të para të së mërkurës me orën lokale, avionët luftarakë amerikanë kryen “sulme kundër dy objekteve në Irak", të cilat u kryen "si përgjigje e drejtpërdrejtë për sulmet kundër forcave amerikane dhe koalicionit, nga Irani dhe grupet e mbështetura prej tij”.

Sulmet amerikane kishin si objektiv një qendër operacionale dhe një pikë kontrolli që ndodhet pranë rajoneve Al Anbar dhe Jurf al-Saqr, ë cilat janë përdorur nga grupi militant Kataib Hezbollah, i mbështetur nga Irani, i tha Zërit të Amerikës një zyrtar i mbrojtjes.

Brenda dy objekteve kishte forca të Kataib Hezbollah-ut, objekte që sipas zyrtarit të mbrojtjes ishin përdorur në mbështetje të sulmeve të fundit ndaj bazave amerikane në Irak dhe Siri. Sipas vlerësimeve paraprake, të paktën gjashtë militantë janë vrarë në dy sulmet.
Të hënën, forcat amerikane goditën dhe vranë militantë të mbështetur nga Irani, të cilët kishin kryer sulme me raketa balistike ndaj bazës ajrore al-Asad në Irak.

Kjo shënoi herën e parë që forcat amerikane në Lindjen e Mesme u goditën me raketa balistike, që prej një rritje të papritur të sulmeve më 17 tetor, si dhe herën e parë që forcat amerikane u kundërpërgjigjën duke kryer një sulm në Irak.

Sulmet e së hënës, të mbështetura nga Irani, shënojnë përshkallëzim të situatës, krahasuar me sulmet e tjera gjatë muajve të shkuar, pasi raketat balistike mund të jenë më të fuqishme dhe mund të mbajnë ngarkesa më shkatërruese sesa raketat dhe dronët e përdorur në sulmet e mëparshme.

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara tha se nga sulmi me raketa balistike u plagosën 8 pjesëtarë të personelit amerikan. Sulmi shkaktoi dëme të vogla në infrastrukturë. Pentagoni tha se forcat amerikane arritën të lokalizonin një automjet të milicisë të mbështetur nga Irani dhe një numër personeli të përfshirë në sulm. Në kundërpërgjigje forcat amerikane përdorën avionin luftarak AC-130, duke vrarë tre militantë.

Grupet e mbështetura nga Irani kanë sulmuar forcat amerikane në Irak dhe Siri të paktën 150 herë që kur presidenti Joe Biden mori detyrën, i thanë Zërit të Amerikës dy zyrtarë të mbrojtjes. Prej datës 17 tetor, kundër forcave amerikane janë kryer më shumë se 60 sulme me raketa dhe dronë. Ushtria thotë se shumica e këtyre sulmeve janë ndërprerë me ndërhyrjen e forcave amerikane ose kanë dështuar të arrijnë objektivat, duke mos shkaktuar viktima apo dëme në infrastrukturë, sipas ushtrisë. Por një pjesë e vogël e sulmeve kanë plagosur dhjetëra anëtarë të personelit ushtarak amerikan. Dëmtimet variojnë nga lëndimet traumatike të trurit, shpimi i daulleve të veshit deri tek lëndimet e vogla të shkaktuara nga mbetjet e mjeteve shpërthyese.

Zyrtarët thonë se të plagosurit janë kthyer në detyrë. Përveç sulmit me avionin AC-130 në Irak, avionët luftarakë amerikanë kanë kryer tre sulme të tjera që kanë patur si shënjestër objekte të përdorura nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe grupet e mbështetura prej tyre në Siri.

Gjendja në Lindjen e Mesme është përkeqësuar që kur Hamasi i mbështetur nga Irani kreu një sulm terrorist ndaj Izraelit më 7 tetor, duke vrarë të paktën 1200 persona dhe duke marrë peng rreth 240 ntë tjerë. Sulmet që ndërmorri në shenjë hakmarrjeje Izraeli dhe ofensiva e tij tokësore në Gazë kanë shkaktuar mijëra të vdekur.

Shtetet e Bashkuara kanë shtuar praninë e tyre në rajon në mbrojtje të rreth 2500 trupave të tyre në Irak dhe 900 të tjerëve në Siri dhe për të penguar që konflikti Izrael-Hamas të zgjerohet më tej, nga aktorë malinj, duke përfshirë Iranin, Houthisin, Hezbollahun dhe milicitë e tjera të mbështetur nga Irani./VOA 

ushtria amerikane irani

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni