LIVE UPDATES
Bota

“Ishte vrasja ime e parë…”! Tafani zbulon porosinë e Haxhiut për eliminimin e biznesmenit

Pasi i vëzhguan lëvizjet për disa ditë rresht, në 1 qershor 2021 organizatorët e atentatit janë takuar në Sarandë pikërisht në ditën e ekzekutimit.

22 Nëntor 2023, 21:53 Nga I.A

“Ishte vrasja ime e parë…”! Tafani zbulon porosinë

LUSHNJE- Cano ka treguar objektivin dhe vendndodhjen e tij. Dyqani i Çajup Selimit ndodhej në afërsi të bustit të Ali Pashës, ndërsa shtëpia në katin e fundit të një pallati në brendësi të lagjes. Pasi i vëzhguan lëvizjet për disa ditë rresht, në 1 qershor 2021 organizatorët e atentatit janë takuar në Sarandë pikërisht në ditën e ekzekutimit.

“Kur ishim në makinë të gjithë bashkë Golja më dha një pistoletë nga ato me fishekë të vegjël 7,65 mm që kishte dhe silenciator. Ma vuri në brez. Golja ishte shumë i entuziazmuar, kurse unë isha në shumë stres sepse e kisha për herë të parë dhe kisha frikë”, tha Tafani.

Nga vëzhgimi që i kishin bërë viktimës kishin zbuluar se ai kthehej nga dyqani për në shtëpi në këmbë. Në raste të caktuara, kthehej së bashku me një fqinjin e tij me autoveturë. Ata i ndanë detyrat duke lënë Golen që ta survejonte, pasi të mbyllte dyqanin. I penduari Tafani e priste afër pallatit. Ata komunikonin me njëri tjetrin me aplikacionin Signal.

“Makina kishte ndalur tek hyrja e 4 e pallatit dhe Çajupi po vinte për tek hyrja e parë ku kishte edhe banesën kur më pa mu duk sikur dyshoi sepse e mori kthesën si më gjatë. Unë në atë moment ula maskën e covidit dhe e përshëndeta duke i buzëqeshur. Në dorë kisha telefonin dhe po bëja sikur po flisja. Kur Çajupi hyri në pallat ju vura mbrapa. Kur ai po ngjiste shkallët unë kam nxjerrë armën dhe e qëllova ng apas afër pjesës që i korrespodonte zemrës. Ai sikur u kthye pak nga unë, aty kam qëlluar edhe dy fishekt që kisha. Një nga të cilët e ka kapur po në trup ndërsa një plumb ka kapur te muri i një banese”, rrëfeu i penduari i drejtësisë, Artan Tafani.

Pas kësaj vrasje, ai rrëfen me detaje se si është larguar dhe kush e ka ndihmuar për të humbur gjurmët. Tafani ka vrapur drejt rrugës së lumit Vjosë ku e kishte lënë që të takohej me bashkëpuntorin e tij Ligor Romaçka. Më pas, i penduari thotë se e ka takuar një burrë i panjohur që i është prezantuar si xhaxhai i Erisiano Abedinit, i njohur me nofkën Cano. Personi i panjohur e ka marrë në shtëpinë e tij.

Marrë nga Top Channel

artan tafani laert haxhiu

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat