LIVE UPDATES
Bota

"Elita po kërkon pasardhësin e Putinit", artikulli bën me "dhimbje koke" Kremlinin

Sipas burimeve të gazetës ruse Meduza, brenda tre muajve Putin arriti të kthejë kundër tij si "partinë e luftës" dhe ata që duan paqe. Në Kremlin shpresojnë se në të ardhmen e parashikueshme ai do të largohet dhe do të ketë mundësinë të zgjedhë pasardhësin.

24 Maj 2022, 18:13 Nga DOSJA
 
"Elita po kërkon pasardhësin e Putinit", artikulli bën
Vladimir Putin

RUSI- Sot bëhen tre muaj nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, të cilin Kremlini vazhdon ta quajë "operacion special ushtarak" ku thuhet se shumë anëtarë të elitës ruse kanë ndryshuar qëndrimin e tyre ndaj luftës dhe situatës në vend.

Sipas burimeve të gazetës ruse Meduza, brenda tre muajve Putin arriti të kthejë kundër tij si "partinë e luftës" dhe ata që duan paqe. Në Kremlin shpresojnë se në të ardhmen e parashikueshme ai do të largohet dhe do të ketë mundësinë të zgjedhë pasardhësin. Për momentin, sipas faqes së internetit, shumë përfaqësues të elitave, si ata që mbështesin vazhdimin e luftës ashtu edhe mbështetësit e paqes, nuk janë personalisht të kënaqur me presidentin Vladimir Putin.

Vlen të theksohet se qasja në faqen e Meduza është bllokuar në Rusi, pasi cilësohet si “agjent i huaj”. Në fillim të marsit, faqja raportoi se shumica e Kremlinit dhe zyrtarëve qeveritarë thjesht nuk dinin çfarë të bënin dhe ishin të tmerruar se sanksionet do të ndikonin në jetën dhe karrierën e tyre. Menjëherë pas kësaj filloi “kryengritja patriotike”, ndërsa në prill shumë në pushtet kërkuan që lufta të vazhdojë deri në fitoren përfundimtare. Në përgjithësi, për sa i përket vlerësimeve të situatës, mbizotëron pesimizmi.

Nuk do të jetë e mundur të jetohet si më parë. Nuk mund të flasim as për zhvillim. Por disi mund të sigurojmë jetesën, me importe të moderuara, duke tregtuar me Kinën dhe Indinë," tha një burim pranë qeverisë. 

Sipas burimeve të cituara nga faqja e internetit, Kremlini nuk është gati për një mobilizim të përgjithshëm, sepse kjo ide nuk është e popullarizuar në shoqëri. Përkrahësit e ndërtimit të menjëhershëm të paqes po tregojnë problemet që janë shfaqur në ekonomi, të cilat sipas tyre do të përkeqësohen me kalimin e kohës.

Burime në faqen ruse pohojnë gjithashtu se çështja e “pasardhësit të Putinit” po diskutohet gjithnjë e më shpesh në nivelet më të larta të pushtetit. Nuk flitet për një komplot kundër presidentit, por ka një mirëkuptim apo dëshirë që në një perspektivë mjaft të dukshme ai të mos drejtojë vetë shtetin. Ndër emrat që diskutohen, për të cilët disa zyrtarë thonë se mund të "pajtohen me Perëndimin", janë kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev dhe Zëvendëskryeministri i Parë Administrata e Presidencës, Sergei Kiriyenko.

I pyetur se sa do të zgjaste "operacioni special ushtarak", Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev tha se Rusia nuk po nxitonte për të përmbushur afatet dhe rifilloi bisedimet për të pretenduar se të gjitha qëllimet e vendosura nga presidenti do të arrihen. Në të njëjtën kohë ai theksoi të ashtuquajturin denazifikimi.

Qëllimet e tjera të vendosura nga Putin në fillim të luftës përfshijnë "çmilitarizimin" e Ukrainës, si dhe njohjen e pavarësisë së të ashtuquajturave Republika Popullore të Donetsk dhe Luhansk dhe aneksimin e Krimesë. Sipas Patrushev, fati i Ukrainës do të përcaktohet nga njerëzit që jetojnë në territorin e saj. Megjithatë, ai nuk specifikoi se çfarë kishte në mendje Patrushev në praktikë. Patrushev tha gjithashtu se do të rriten subvencionet shtetërore për krijimin e "përmbajtjes patriotike" të veprave dhe filmave.

Në tre muajt e armiqësive, Rusia ka marrë kontrollin e pjesëve të Ukrainës jugore, si dhe pjesëve të Kharkiv, Donetsk dhe Luhansk. Zona e Khersonit dhe qyteti i madh i Mariupolit, i cili është shkatërruar plotësisht, ranë nën kontrollin rus. Forcat ruse u tërhoqën nga Kievi. Gjatë luftës mijëra kanë humbur jetën dhe sipas disa burimeve, dhjetëra mijëra civilë. Ukraina pretendon se ushtria ruse ka kryer një mori krimesh lufte, të cilat do të hetohen nga Gjykata Penale Ndërkombëtare.

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!