LIVE UPDATES
Aktualitet

Ekspertja e SPAK: Inceneratori i Elbasanit kushtoi 22 mijë euro më shumë nga sa pagoi buxheti i shtetit!

Sipas raportit, preventivi i kontratës se bërë nga Albtek dhe Ministria e Mjedisit dhe preventivi i situacionit përfundimtar të punimeve, rezulton të jetë i njëjtë.

29 Nëntor 2022, 16:11 Nga Adriatik Doci
Ekspertja e SPAK: Inceneratori i Elbasanit kushtoi 22 mijë euro më
Inceneratori

ELBASAN- Një raport i hartuar për llogari dhe me urdhër të SPAK-ut, vë në dyshim disa nga akuzat dyvjeçare për inceneratorin e Elbasanit. Në raportin e siguruar nga Shqiptarja.com në aktin e ekspertimit vlerësues për inceneratorin e Elbasanit është kryer nga ekspertja Luiza Bala, e cila është caktuar nga SPAK me vendim të datës 23 qershor 2022, për llogari të hetimeve. Në dokumentin që mban datën 10 nëntor 2022, thuhet se projekti është zbatuar me përpikmëri dhe konform përshkrimit të punimeve nga shoqëria koncensionare Albtek. Sipas raportit, preventivi i kontratës se bërë nga Albtek dhe Ministria e Mjedisit dhe preventivi i situacionit përfundimtar të punimeve, rezulton të jetë i njëjtë.

Po ashtu në raport thuhet se vlera përfundimtare faktike e impiantit të mbetjeve është 26 072 756.18 euro. Pra investimi kushton 22.235 euro më shumë nga sa është paguar nga buxheti i shtetit. Rreth 6 milionë euro është vetëm vlera faktike e punimeve dhe makinerive të impiantit, ndërkohë nuk përllogariten kostot për 5 vite administrim që koncensionari do të shërbejë pa pagesa shtesë. Konkluzionet zyrtare të ekspertes së caktuar nga SPAK konfirmon edhe një herë se ndërtimi i inceneratorëve mund të jetë përdorur për evazion fiskal, një aktivitet gjithsesi i dënueshëm, por sipas dokumentet nuk janë vjedhur para publike. Por ta shikojmë në detaje cilat kanë qenë pyetjet që SPAK ka bërë në ekspertizë, dhe (shkurtimisht) si ekspertja është përgjigjur:

Pyetje e SPAK: A përputhet në fakt gjendja e punimeve të kryera dhe furnizimeve të kryera me atë të parashikuar në kontratën e koncesionit dhe projektin e miratuar?

Përgjigja e ekspertes: Rezulton se projekti i zbatimit në punime civile dhe në ato të ndërtim-montimit dhe teknologjisë, është zbatuar me përpikëri nga shoqëria koncensionare 'Albtek Energy' dhe konform projektit të zbatimit dhe përshkrimit të punimeve.

Pyetje e SPAK: Të përcaktohet se cila ka qenë kostoja faktike e kryerjes së këtyre punimeve dhe furnizimeve për secilin prej zërave të punimeve.

Ekspertja: ....Duke iu referuar çmimeve të paraqitura në situacionin përfundimtar dhe atë pjesor, vlera totale është 26 072 756 euro. Këtu ritheksojmë se punimet janë realizuar me cilësi dhe kushte të mira.

Pyetje e SPAK: A përputhet kostoja faktike e punimeve dhe furnizimeve të kryera me preventivin e kontratës së koncensionit? Nëse jo të përcaktohet se ku qëndrojnë këto mospërputhje dhe cila është vlera e tyre?

Ekspertja: Në tabelën krahasuese bashkangjitur me këtë akt-ekspertim është përcaktuar vlera e përcaktuar në kontratën koncensionare, për të cilin nuk kam konstatuar në dokumentet e fashikullit hetimor të ketë një kontratë të lidhur me palët e treta për realizimin si të punimeve të ndërtimit, por edhe ato të pajisjeve teknologjike dhe montimin e tyre, të cilat janë analizuar në përgjigjen nr. 1 të këtij akti. Po kështu nga ana ime është bërë krahasimi i gjendjes faktike të punimeve të realizuara për ndërtim, objekt i këtij hetimi, me situacionet e raportuara për kryejen e punimeve, nga sa rezulton se punimet janë kryer konform projetit të zbatimit, duke pasur me prevantivat referuese, kjo si për volumet dhe për vlerat përcaktuese të shpjeguara më sipër.

Nga krahasimet e tyre, duke iu referuar çmimeve të paraqitura si çmime të kontratës për zëra të veçantë është:

1. Vlera e preventivuar e kontratës së koncensionit, me preventivin e përgatitur për vlerë të objektit, janë e njëjta.

2. Ndryshimi nga vlera e preventivuar për dhënien e koncesionit, me vlerën e kontratës së firmosur nga koncensionari 'Albtek Energy', është pothuajse zero.

3. Ndryshimi mes kontratës së bërë nga shoqëria koncensionare 'Albtek Energy', me MM (Ministria e Mjedisit), për ndërtimin e objektit 'impianti i trajtimit të mbetjeve urbane të qarkut Elbasan dhe prodhimin e energjisë, me situacionin përfundimtar të punimeve në vepër, rezulton të jetë zero.

4. Ndryshimi ndërmjet situacionit të raportuar dhe të deklaruar nga shoqëria 'Albtek Energy', me situacionin e përgatitur nga ana ime, kjo sipas gjendjes faktike, është 22 235 euro.

Pyetje e SPAK: A ka zëra punimesh ose blerje të panevojshme të përfshira në projektin e objektit dhe preventivin e punimeve?

Ekspertja: Fillimisht duhet të ritheksojmë se projekti është hartuar në zgjidhjen më të mirë të tij, me shumë detaje, ku është pasqyruar gjendja para fillimit të punimeve me shumë detaje dhe ajo pas përfundimit të tyre, dhe nuk kam konstatur që në projekt të jenë përfshirë apo ndryshuar gjëra të këtij realiteti. Nga zbërthimi i projektit kam konstatuat se nuk ka zëra të përfshira tepër në situacionin përfundimtar...

inceneratori i elbasanit

Dokumenta bashkëngjitur

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor