LIVE UPDATES
Bota

Deklarata e fortë e ministrit turk: Greqinë kundër nesh e suli Amerika

Ministri Soylu tha gjithashtu se, autoritetet amerikane kishin kërkuar nga policia turke numrat e serisë së armëve të zjarrit të përdorura në sulm, pa specifikuar se cila agjenci amerikane e kishte bërë kërkesën.

1 Tetor 2022, 21:09 Nga DOSJA
Deklarata e fortë e ministrit turk: Greqinë kundër nesh e suli
Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu

TURQI- Ministri i Brendshëm i Turqisë e cilësoi të shtunën një sulm me armë që la të vrarë një polic në jug të vendit, si një operacion “që e ka zanafillën në Amerikë”.

Dy militante të dyshuara kurde hapën zjarr mbi banesat e forcave të sigurisë në provincën mesdhetare të Mersinit të hënën vonë, duke vrarë një polic dhe plagosur një punonjës rendi dhe një civil.

Dy gra, të cilat autoritetet turke thanë se ishin të lidhura me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit, shkurtimisht PKK, më pas u vetvranë, duke shpërthyer bomba.

“Ky është një veprim me origjinë në Amerikë”, tha Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu gjatë një takimi me zyrtarë të partisë në pushtet në provincën e Giresunit të Detit të Zi, sipas agjencisë private të lajmeve Demiroren dhe mediave të tjera.

Ministri Soylu tha gjithashtu se, autoritetet amerikane kishin kërkuar nga policia turke numrat e serisë së armëve të zjarrit të përdorura në sulm, pa specifikuar se cila agjenci amerikane e kishte bërë kërkesën.

Zyrtarët e qeverisë turke e kanë akuzuar më parë Uashingtonin për mbështetjen e PKK-së, duke armatosur dhe stërvitur degën siriane të grupit, të njohur si YPG.

Dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë në konfliktin 38-vjeçar mes PKK-së dhe shtetit turk. PKK-ja cilësohet si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian. SHBA nuk e njeh YPG-në si një entitet terrorist. Ky grup ka kontribuar në luftën kundër grupit të Shtetit Islamik në Siri.

Vitin e kaluar zoti Soylu ngriti pretendime lidhur me përfshirjen amerikane në një përpjekje të dështuar për grusht shteti në Turqi në vitin 2016, ku humbën jetën më shumë se 250 njerëz.

Në vitin 2018 Shtetet e Bashkuara vunë sanksione ndaj zotit Soylu lidhur me arrestimin dhe ndalimin e pastorit amerikan Andrew Brunson.

Ministri turk tha se sulmueset e së hënës, që kishin vënë në objektiv strehimin e personelit të sigurisë në lagjen Mezitli të Mersinit, kishin mbërritur në Turqi me parashutë të motorizuar nga qyteti sirian Manbij i kontrolluar nga grupi YPG.

Marrë nga VOA

turqi greqi shtetet e bashkuara te amerikes

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë