LIVE UPDATES
Bota

Venezuela liron nga burgu 7 amerikanë, në këmbim për dy të afërm të Maduros

Marrëveshja përbën një gjest të pazakontë të vullnetit të mirë nga Nicolas Maduro, teksa udhëheqësi socialist po kërkon të rindërtojë marrëdhëniet me SHBA-në ndërsa ka arritur të nënshtrojë shumicën e kundërshtarëve të tij në vend.

2 Tetor 2022, 16:23 Nga k.m.
Venezuela liron nga burgu 7 amerikanë, në këmbim për dy
Foto ilustruese

Autoritetet në Venezuelë liruan nga burgu të shtunën shtatë amerikanë në këmbim të lirimit nga Uashingtoni, të dy nipërve të bashkëshortes së Presidentit Nicolás Maduro, të burgosur prej kohësh nën akuza për drogë. Ky zhvillim u pa si një zbutje e rrallë e marrëdhënieve armiqësore mes dy vendeve.

Shkëmbimi i amerikanëve, mes tyre pesë drejtues ekzekutivë të një kompanie nafte që u mbajtën në burg në Venezuelë për gati pesë vjet, pason muaj të tëra diplomacie e bisedimesh të fshehta, që përfshinë edhe një prodhues të madh të naftës. Marrëveshja përbën një gjest të pazakontë të vullnetit të mirë nga Nicolas Maduro, teksa udhëheqësi socialist po kërkon të rindërtojë marrëdhëniet me SHBA-në ndërsa ka arritur të nënshtrojë shumicën e kundërshtarëve të tij në vend.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë mohoi se po ndodh ndonjë ndryshim në politikën ndaj Venezuelës, lirimi i amerikanëve mund të krijojë hapësirë për administratën Biden për të lehtësuar sanksionet e naftës ndaj Venezuelës, nëse Nicolas Maduro tregon përparim në bisedimet me kundërshtarët e tij.

Transferimi u bë të shtunën në ishullin e Karaibeve atë të Shën Vincentit dhe Grenadineve, i cili qeveriset nga një aleat i Nikolas Maduros, bënë të ditur për AP-në në kushte anonimiteti tre persona në Venezuelë të informuar mbi çështjen.

Mes amerikanëve të liruar, pesë janë punonjës të kompanisë Citgo me bazë në Hjuston - Vadell, Jose Luis Zambrano, Alirio Zambrano, Jorge Toledo dhe Jose Pereira. Ata shkuan në Venezuelë në vitin 2017, përpara Ditës së Falënderimeve për të marrë pjesë në një takim në selinë e kompanisë mëmë, gjigantit shtetëror të naftës PDVSA. Pasi mbërritën ata u arrestuan nga agjentë të maskuar të sigurisë, të cilët u futën në një sallë konferencash në Karakas.

Të pestë u dënuan për përvetësim në vitin 2020 dhe procesi gjyqsor të ndaj tyre u shënua me vonesa e parregullsi duke prfunduar me dënimin e tyre me nga tetë deri në 13 vjet burg. Po kështu u lirua dhe Matthew Heath, një ish-tetar i marinës amerikane nga Tenesi, arrestuar në vitin 2020 në një postbllok në Venezuelë, si dhe Osman Khan, nga Florida, arrestua në muajin janar. Sipas Departamentit amerikan të Shtetit të shtatë shtetasit amerikanë ishin arrestuar në mënyrë të paligjshme./VOA

venezuelë

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013