LIVE UPDATES
Bota

Bisedimet Mitsotakis- Erdogan! Drejt një marrëveshje imigracioni me Turqinë, çfarë do të bëjë BE

Nuk ka konfirmim nëse Bashkimi Evropian do të hedhë fonde shtesë në tryezë për Ankaranë për t'i shtyrë autoritetet turke të kontrollojnë më efektivisht flukset e migracionit që nisin nga territoret e tyre për të kaluar kufijtë evropianë.

22 Shtator 2023, 19:35 Nga f.i
Bisedimet Mitsotakis- Erdogan! Drejt një marrëveshje imigracioni me
Kyriakos Mitsotakis dhe Rexhep Tajip Erdogan

GREQI- Përtej normalizimit të marrëdhënieve Greqi-Turqi dhe hapave të kujdesshëm që duhet të ndërmerren në këtë drejtim, imigracioni ishte tema e diskutuar gjerësisht në bisedimet produktive midis Kyriakos Mitsotakis dhe Rexhep Tajip Erdoganit, shkruan Protothema.

Kryeministri grek dhe presidenti turk diskutuan mënyrat se si mund të ndërtonin një marrëdhënie bashkëpunimi, në mënyrë që problemi i madh i emigracionit të paligjshëm të mund të trajtohet së bashku për të marrë rezultate më të mira. Siç raportohet nga një burim qeveritar “çështja është tani që Rojet Bregdetare të Greqisë dhe Turqisë të fillojnë të bisedojnë me njëra-tjetrën, si dhe ministrat përkatës, në mënyrë që varkat me dhjetëra emigrantë të mos bien në det ”.

Nënshkrimi i mundshëm i një marrëveshjeje në Këshillin e ardhshëm të Bashkëpunimit të Lartë të Greqisë dhe Turqisë

Pas diskutimit që Kyriakos Mitsotakis pati me Rexhep Tajip Erdogan dhe punës përgatitore që ishte bërë nga ministrat e jashtëm, Giorgos Gerapetritis dhe Hakan Fidan , edhe në Nju Jork dhe në margjinat e punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, burimi thekson se nënshkrimi i marrëveshjes për emigracionin duhet të konsiderohet i mundshëm gjatë Këshillit të Lartë të Bashkëpunimit Greqi-Turqi të planifikuar për në fillim të dhjetorit në Selanik.

Nga ana tjetër burimet zyrtare nuk konfirmojnë ende se Bashkimi Evropian do të hedhë fonde shtesë në tryezë për Ankaranë për t'i shtyrë autoritetet turke të kontrollojnë më efektivisht flukset e migracionit që nisin nga territoret e tyre për të kaluar kufijtë evropianë.

Kuadri i përcaktuar me hapa të kujdesshëm për normalizimin e marrëdhënieve

Përtej kësaj, për çështjen e normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, kuadri është përcaktuar dhe ka një moment historik specifik, Këshillin e Lartë të Bashkëpunimit më 7 dhjetor në Selanik, i cili ka një rëndësi simbolike dhe politike. Megjithatë, lëvizjet që do të ndërmerren do të jenë të kujdesshme dhe hap pas hapi për sa i përket dialogut politik, pasi ka çështje delikate dhe të vështira.

Për çështjen e Qipros, ajo që del nga pala greke është se Athina është pozitive në parim për emërimin e një të dërguari të posaçëm nga OKB-ja, i cili do të kontribuojë në kërkimin e terrenit për rifillimin e negociatave, si dhe në eksplorimin e mundësisë së thirrjes së tripalëve.

Për sa i përket energjisë , pala greke vëren se nuk ka asnjë problem në parim me dëshirën e Turqisë për të përmirësuar rolin e saj energjetik, duke sqaruar në të njëjtën kohë se marrëdhënia e fortë që Greqia ka zhvilluar me Izraelin nuk mund të ndikohet nga asnjë negociatë mes Jeruzalemit dhe Izraelit. 

marrëdhëniet greqi-turqi bashkimi europian

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni