LIVE UPDATES
Bota

Rusët intensifikojnë sulmet kundër forcave ukrainase në Donetsk dhe Luhansk

CNN shkruan se disa nga ata zyrtarë e përshkruajnë situatën si shumë të vështirë dhe pranojnë se njësitë ukrainase mund të duhet të tërhiqen në disa vende.

26 Maj 2022, 17:51 Nga DOSJA
Rusët intensifikojnë sulmet kundër forcave ukrainase në
Ukraine

UKRAINË- Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse po aplikojnë një gamë të gjerë armësh në disa fronte në Ukrainën lindore, ndërsa përpiqen të thyejnë mbrojtjen kokëfortë të Ukrainës, të cilat janë më të shumta në numër dhe të armatosur. CNN shkruan se disa nga ata zyrtarë e përshkruajnë situatën si shumë të vështirë dhe pranojnë se njësitë ukrainase mund të duhet të tërhiqen në disa vende.

Ditët e fundit, rusët kanë kombinuar raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi, sisteme raketash me shumë lëshime, artileri të rëndë dhe tanke në një bombardim të pamëshirshëm të qyteteve dhe qyteteve në rajonet e Luhansk dhe Donetsk ende nën kontrollin e Ukrainës.

Policia Kombëtare e Ukrainës tha se civilë u vranë në sulmet në 13 vendbanime në Donetsk, me disa qytete që nuk ishin shënjestruar më parë duke pësuar dëme. Forcat ruse duket se po zgjerojnë numrin e qyteteve që po bombardojnë ndërsa përpiqen të shkatërrojnë mbrojtjen dhe linjat e furnizimit të Ukrainës. 

Objektivi i tyre kryesor duket se është marrja e Slovianskut, i cili ka parë një rritje të granatimeve ditët e fundit. Kryebashkiaku Vadym Liakh tha se gjysma e qytetit tani është pa ujë dhe nuk do të ketë nuk do të ketë furnizim me gaz deri në sezonin e ngrohjes. Një numër në rritje i zyrtarëve ukrainas e përshkruajnë situatën ushtarake në terma të tmerrshëm, megjithëse përparimet ruse në terren kanë qenë modeste.

Qytetet binjake në Luhansk janë shkatërruar pothuajse tërësisht, por trupat ukrainase janë ende të pranishme. Rreth 15,000 civilë vlerësohet të jenë ende në Severodonetsk. Sipas vlerësimit të fundit të fushës së betejës të Institutit për Studimin e Luftës, forcat ruse mund të kenë nevojë të kryejnë një ofensivë tokësore në Severodonetsk në ditët në vijim për të ruajtur ritmin e tyre pasi kanë kryer një pjesë të konsiderueshme të personelit, artilerisë, aviacionit dhe logjistikës në front.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE