LIVE UPDATES
Bota

BE miraton paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë, çfarë përfshin

Ne po synojmë gjithashtu ata që janë përgjegjës për aneksimin e paligjshëm të territoreve të Ukrainës. BE do të qëndrojë pranë Ukrainës për sa kohë të jetë e nevojshme”, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell.

6 Tetor 2022, 16:30 Nga e.k
BE miraton paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë,
Foto ilustruese

BRUKSEL- Këshilli Europian ka miratuar paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë, si një përgjigje ndaj aneksimit të paligjshëm të katër rajoneve të Ukrainës, Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson.

“Paketa përfshin një sërë masash të ashpra që synojnë rritjen e presionit mbi qeverinë dhe ekonominë ruse, duke dobësuar aftësitë ushtarake të Rusisë dhe duke e bërë Kremlinin të paguajë për përshkallëzimin e tij të fundit,” tha këshilli i BE-së në një deklaratë.

“Kjo paketë e re sanksionesh kundër Rusisë është dëshmi e vendosmërisë sonë për të ndaluar makinerinë e luftës së Putinit dhe për t’iu përgjigjur përshkallëzimit të tij të fundit, i cili përfshin  referendumet e  rreme dhe aneksimin e paligjshëm të territorit ukrainas.

Ne do të dëmtojmë edhe më shumë ekonominë e Rusisë, do të kufizojmë aftësitë e saj të importit/eksportit dhe jemi në rrugën e duhur për të hequr dorë nga energjia ruse. Ne po synojmë gjithashtu ata që janë përgjegjës për aneksimin e paligjshëm të territoreve të Ukrainës. BE do të qëndrojë pranë Ukrainës për sa kohë të jetë e nevojshme”, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell.

Paketa e re e sanksioneve përfshin vendosjen e një çmimi tavan në lidhje me transportin e naftës ruse për vendet e treta dhe kufizime të mëtejshme për transportin e naftës papërpunuar dhe produkteve të naftës drejt vendeve të treta. Për sa i përket tregtisë, BE-ja po zgjeron listën e ndalimit për importet e produkteve të çelikut që janë me origjinë ose eksportohen nga Rusia. Kufizime e mëtejshme të transportit do të përfshijnë, letra, cigare, plastikë dhe produkte kozmetikë, si dhe gurët dhe metalet e çmuara, të cilat së bashku gjenerojnë të ardhura të konsiderueshme për Rusinë, raporton abcnews.al.

Gjithashtu do të kufizohet shitja, ose eksporti i mallrave shtesë të përdorura në sektorin e aviacionit.

Përveç kësaj, paketa e re përfshin:

Vendosjen e sanksioneve ndaj individëve dhe subjekteve që kanë luajtur rol në organizimin e “referendumeve” të paligjshme, ndaj përfaqësuesve të sektorit të mbrojtjes dhe ndaj personaliteteve të njohura që përhapin dezinformata për luftën.

Këshilli gjithashtu vendosi të përfshijë në listën e sanksioneve personat që ndihmojnë në anashkalimin e sanksioneve të BE-së.

–Artikujt që mund të kontribuojnë në përmirësimin e përformancës ushtarake dhe teknologjike të Rusisë ose zhvillimin e sektorit të mbrojtjes dhe sigurisë.

– Ndalimi i shitjes, furnizimit, transferimit ose eksportit të armëve dhe pjesëve thelbësore të tyre dhe municioneve, automjeteve dhe pajisjeve ushtarake dhe pjesëve rezervë.

– Ndalimi i shtetasve të BE-së që të mbajnë poste në organet drejtuese të disa subjekteve ose organeve juridike shtetërore ose të kontrolluara ruse.

– Ndalimi i plotë i kriptomonedhave, llogarive ose shërbimeve të tilla për personat dhe banorët e Rusisë, pavarësisht nga vlera e tyre totale.

– Ndalimi i ofrimit të shërbimeve arkitekturore dhe inxhinierike, si dhe shërbimeve të konsulencës së IT dhe këshillimit ligjor në Rusi.

Këshilli vendosi gjithashtu që nga sot, shtrirja gjeografike e kufizimeve të paraqitura më 23 shkurt, duke përfshirë në veçanti ndalimin e importit të mallrave nga rajonet Donetsk dhe Luhansk, do të zgjerohet duke përfshirë gjithashtu  rajonet e kontrolluara nga qeveria e rajoneve Zaporizhia dhe Kherson.

Në fund theksohet se aktet ligjore përkatëse do të publikohen së shpejti në Fletoren Zyrtare të BE-së.

bashkimi europian

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët