LIVE UPDATES
Bota

8 muaj nga tragjedia e spitalit modular të Tetovës, ende asnjë përgjegjës para drejtësisë

ndaj tre personave dhe një personi juridik është konstatuar përgjegjësi penale dhe ndaj tyre po përgatiten padi. Por, një hap i tillë ende nuk është ndërmarrë.

24 Maj 2022, 13:31 Nga DOSJA
8 muaj nga tragjedia e spitalit modular të Tetovës, ende asnjë
Spitali modular i Tetovës

MAQEDONIA E VERIUT- Tetë muaj pas zjarrit në spitalin modular të Tetovës, ende nuk ka asnjë përgjegjësi. Vitin e kaluar më 8 shtator u dogjën të gjallë 14 persona, 12 prej tyre pacientë, ndërsa prokuroria e Tetovës ende nuk ka vendosur se çfarë hapi do të ndërmarrë. Alsat së fundmi bëri të ditur se ndaj tre personave dhe një personi juridik është konstatuar përgjegjësi penale dhe ndaj tyre po përgatiten padi. Por, një hap i tillë ende nuk është ndërmarrë.

Vendimi i prokurorit publik është duke u përgatitur dhe pasi të merret, publiku do të njoftohet menjëherë për të gjitha detajet lidhur me përgjegjësinë e gjetur penale”, thonë nga Prokuroria Publike.

E pyetëm prokurorinë se kujt i takojnë nënshkrimet në dokumentet që i kanë marrë nga spitali i Tetovës? Kush e firmosi pranim-dorëzimin e spitalit modular? A ka kërkuar marrëveshje me prokurorinë ndonjëri nga tre personat për të cilët ka elementë të veprës së kryer penale?

“Për të mbrojtur prezumimin e pafajësisë dhe procedurën, Prokuroria Publike në asnjë rast nuk mund të zbulojë detaje të nismave të mundshme të marrëveshjeve, derisa ato të pranohen dhe konfirmohen nga gjykata kompetente”, njoftojnë nga Prokuroria Publike.

Nëse kërkohet një marrëveshje, nga prokuroria thonë se do të publikohet vetëm nëse ajo miratohet nga ata dhe gjykata. Prokuroria duhet të njoftojë edhe se me çfarë vepre penale do të ndiqen të dyshuarit, sepse tashmë kanë konfirmuar se është konstatuar vepra penale.

Pas tragjedisë në spitalin modular të Tetovës, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe zëvendësi i tij Ilir Hasani ofruan dorëheqje, por kryeministri i atëhershëm Zoran Zaev nuk i pranoi. Megjithatë, ata nuk janë pjesë e qeverisë së re të Kovaçevskit. Edhe Florin Besimi dhe Artan Etemi, dhanë dorëheqje nga postet e drejtorit në spitalin e Tetovës./Alsat.mk/

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE