LIVE UPDATES
Bota

Analiza e NYT/ 'Putini i vogël', Rusia po përdor Vuçiçin për të nxitur konflikte në Ballkan

Mediat ruse të lajmeve dhe llogaritë e mediave sociale kanë publikuar prej muajsh raporte nxitëse për serbët në Kosovë dhe Bosnje se po u shkelën të drejtat elementare.

12 Gusht 2022, 20:46 Nga e.k
Analiza e NYT/ 'Putini i vogël', Rusia po përdor
Vladimir Putin dhe Aleksandër Vuçiç

RUSI- Lidhjet e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç me Moskën ngritën pikëpyetje pasi Kremlini duket se po nxit trazira në Ballkan për të larguar vëmendjen nga lufta në Ukrainë. NYT shkruan se Vuçiç është lodhur duke e krahasuar me 'Putinin e vogël' siç e akuzojnë disa, se gjoja synon të kryejë agresion kundër fqinjëve në Ballkan.

Si fillim, sipas New York Times, Vuçiç ka thënë me ironi në bibliotekën e pallatit presidencial se “Unë jam gati dy metra i gjatë”, duke aluduar në krahasimin e gjatësisë me presidentin rus, Vladimir Putin.

Megjithatë, siç vë në dukje Neë York Times, pas komentit të Vuçiçit për gjatësinë e tij, ekziston një pyetje serioze që po e shqetëson Ballkanin dhe po preokupon diplomatët perëndimorë: A po e shfrytëzon Rusia, e zhytur në një luftë brutale në Ukrainë, Serbinë për të nxitur përçarje në Evropë dhe të ndezë një konflikt të ripërtërirë në ish-Jugosllavi për të larguar NATO-n nga beteja e ndezur në lindje?

Kjo frikë u ndezë pas vendimit të Kosovës për të zbatuar marrëveshjen për targat midis Serbisë dhe Kosovës, e cila shkaktoi protesta, bllokime rrugësh dhe të shtëna me armë zjarri – duke ndezur kambanat e alarmit në aleancën e NATO-s. Trazirat në Kosovë dhe tensionet në Bosnjë dhe Hercegovinën të shkaktuara nga Milorad Dodik, lideri i mbështetur nga Moska, dhe nacionalistët kroatë të vijës së ashpër kanë dërguar një paralajmërim se Rusia po përpiqet të nxisë tensionet, në heshtje, luftërat e viteve 1990.

“Rusia llogarit se sa më shumë kohë Perëndimi të kalojë duke u lodhur në Ballkan, aq më pak kohë do të kalojë duke djersitur në oborrin e shtëpisë së Rusisë”, tha Vuk Vuksanovic, një studiues në Qendrën e Beogradit për Politikat e Sigurisë.

Mediat ruse të lajmeve dhe llogaritë e mediave sociale kanë publikuar prej muajsh raporte nxitëse për serbët në Kosovë dhe Bosnje se po u shkelën të drejtat elementare. Raportimet, të cilat përsërisin kryesisht propagandën ruse për vuajtjet e rusëve etnikë që jetojnë në Ukrainë, kanë trimëruar nacionalistët serbë të linjës së ashpër, pro-Moskës.

Slavisha Ristiç, ish-kryetari i Zubin Potokut, një qytet në veri të Kosovës që është pothuajse tërësisht i populluar nga serbët etnikë, tha se kurrë nuk do të vendos vullnetarisht targat e Kosovës në veturë sepse kjo do të nënkuptonte njohjen e pavarësisë së Kosovës, diçka që është pothuajse e sigurt për të gjithë serbët, përfshirë edhe presidentin, Vuçiç.

Borko Stefanoviç, nënkryetar i Partisë opozitare për Liri dhe Drejtësi, i cili kryeson komisionin për punët e jashtme të Parlamentit serb, tha se çështja e targave është “aq e vogël sa është absolutisht qesharake”. “Por”, shtoi ai, “këtu në Ballkan, gjëra të tilla simbolike kanë një rëndësi të madhe”.

Putini ka përmendur vazhdimisht ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në mbështetje të ndaljes së vrasjeve në Kosovë nga Serbia në vitin 1999 si një justifikim për agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, për të cilin ai pretendon se është për të mbrojtur rusët etnikë në Donetsk dhe Luhansk.

Ministria e Jashtme ruse i hodhi benzinë ​​zjarrit të Kosovës javën e kaluar duke akuzuar “radikalët” shqiptarë etnikë për përpjekje për të dëbuar serbët nga territori dhe për provokim të trazirave “për të nisur një skenar të dhunshëm”.

Shumica e vendeve perëndimore e njohin Kosovën si shtet të pavarur, ndryshe nga Serbia, Rusia, Kina dhe pesë vende evropiane.

“Kosova për Rusinë është investimi i përsosur me kosto të ulët që vazhdon të japë”, tha z. Vuksanoviç, studiuesi me bazë në Beograd. Megjithatë, shtoi ai, kapaciteti i Rusisë për të bërë akte dhune në Ballkan është kufizuar rëndë nga lufta në Ukrainë.

Refuzimi i Serbisë për të zbatuar sanksionet u ka dhënë arsye që ta shohin Vuçiçin si një kukull ruse.

“Unë marr presion prej tyre çdo ditë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë,” tha zoti Vuçiç. Kjo, shtoi ai, nuk do të ndodhë, të paktën jo derisa aplikimi i ngecur, 13-vjeçar i Serbisë për t'u bashkuar me bllokun evropian të ecë me ritme të shpejta.

Duke vënë në dukje se Serbia “mbetet i vetmi vend në Evropë që refuzon të sanksionojë Rusinë”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e quajti Vuçiçin “Putini i vogël i Serbisë” në muajin prill. “Paqja dhe siguria në Ballkanin Perëndimor nuk kanë qenë kurrë më të kërcënuara”, tha ai.

Vuçiç i hodhi poshtë akuzat e Kurtit.

“Kurti dëshiron të jetë ‘Zelensky i vogël’ duke luftuar kundër ‘Putinit të vogël’,” tha Vuçiç.

"Kurti është një nacionalist i tmerrshëm që dëshiron të luftojë kundër të gjithëve”, shtoi Vuçiç.

vladimir putin aleksander vucic ballkani perendimor

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë