LIVE UPDATES
Bota

" Ne po mbrojmë derën jugore të Evropës", Orban vizitë në Serbi, Vuçiç e dekoron me Urdhrin e Meritës

Në ceremoninë e kurorës së Andriqit morën pjesë kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç, Ministrja e Integrimeve Evropiane Jadranka Joksimoviç, Ministri i Financave Sinisha Mali, Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Nikola Selakoviç dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë Peter Sijarto.

16 Shtator 2022, 12:06 Nga d.a.
" Ne po mbrojmë derën jugore të Evropës", Orban
Orban dhe Vucic

SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i dorëzoi sot kryeministrit hungarez Viktor Orban Urdhrin e Republikës së Serbisë për shërbime të jashtëzakonshme në zhvillimin dhe forcimin e bashkëpunimit paqësor dhe marrëdhënieve miqësore mes dy vendeve.

Sipas Danas, në ceremoninë e kurorës së Andriqit morën pjesë kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç, Ministrja e Integrimeve Evropiane Jadranka Joksimoviç, Ministri i Financave Sinisha Mali, Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Nikola Selakoviç dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë Peter Sijarto.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha sot pas takimit me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, se të dy vendet kanë arritur nivelin më të lartë të marrëdhënieve në historinë moderne dhe se është mirënjohës për mbështetjen e vendit për Evropën e Serbisë. integrimin.

Vuçiç vlerësoi se Orban është një mik i madh dhe i sinqertë i Serbisë dhe popullit serb dhe se marrëdhëniet mes dy vendeve kanë arritur shkallën më të lartë, mik i madh. Presidenti i Serbisë shprehu gjithashtu mirënjohje për kontributin personal të Orbanit në marrëdhëniet e mira mes dy kombeve.

Faleminderit që e ndihmuat Serbinë të mbijetojë më lehtë këtë dimër të gjatë dhe të ftohtë edhe në këto muaj kur të gjithë shikojnë veten e tyre”, tha Vuçiç.

Ndërkohë kryeministri hungarez Viktor Orban, pas takimit me Vuçiç, tha se hungarezët dhe Serbia kanë një punë të përbashkët, e ajo është të mbrojnë derën jugore të Evropës, ky është misioni i dy vendeve tona.

Duke folur për valët e migrantëve, ai tha se Serbia dhe Hungaria duhet t'i kanalizojnë ato në një "kanal të caktuar historik".

"Historia, gjeografia dhe miqësia shekullore i lidh dy popujt dhe ju falënderoj që më konsideroni të denjë për çmimin e Serbisë," tha Orban.

Kur qeveria dhe unë punojmë në interes të miqësisë serbo-hungareze, ne punojmë për të përmbushur një mirëkuptim të vjetër. Hungaria dhe Serbia duhet të jenë miq, tha Orban. Ai bëri shaka se miqësia prishet vetëm në një gjë, në waterpolo, ku dy vendet duhet të luftojnë në pishinë.

aleksander vucic viktor orban ne serbi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN