LIVE UPDATES
Bota

Bora e madhe bllokon makinat, humbin jetën 22 persona në Pakistan

8 Janar 2022, 17:06 Nga DOSJA
Bora e madhe bllokon makinat, humbin jetën 22 persona në Pakistan

PAKISTAN – Policia e Pakistanit ka njoftuar ditën e sotme se  22 persona kanë ngrirë për vdekje pasi bora e madhe i ka bllokuar në automjetet e tyre ndërsa dhjetëra mijëra vizitorë u mblodhën në qytetin malor të Pakistanit, Murree.

Sipas The Guardian, në rrjetet sociale qarkulluan video në të cilat njerëzit shihen të vdekur në makina të bllokuara të mbuluara nga bora. Në ditët e fundit, më shumë se 100,000 makina hynë në Murree, një stacion kodrinor 24 milje larg kryeqytetit të Pakistanit, për të shijuar reshjet e borës. Në 24 orët e fundit ka pasur reshje të dendura bore, dhe të gjitha rrugët që të çojnë në qytetin e kodrës janë mbyllur për shkak të trafikut të rënduar, duke lënë të bllokuara mijëra makina.

Ministri i Brendshëm, sheik Rashid Ahmed, në një video-mesazh tha se turistët që vizitonin zonën në numër të madh për herë të parë në 15 deri në 20 vjet kishin krijuar një krizë të madhe. Ahmed tha se administratat po punonin për të shpëtuar njerëzit e bllokuar dhe pesë toga të ushtrisë pakistaneze ishin thirrur për të ndihmuar.

Tayyab Gondal, ndau mesazhet e fundit zanore që kishte marrë nga kushëriri i tijn njëri prej viktimave, Naveed Iqbal. Ikbali dëgjohet duke thënë: Ne jemi të bllokuar në makinë prej 20 orësh dhe po presim. Zoti le të na ndihmojë, jemi vërtet të shqetësuar

Shumë turistë të bllokuar në Murree thanë se kanë probleme me marrjen e ushqimit, akomodimit dhe ndihmës.

Kryeministri i Pakistanit, Imran Khan , shkroi në Tëitter : I tronditur dhe i mërzitur nga vdekjet tragjike të turistëve në rrugën për në Murree. Reshjet e paprecedentë të borës dhe nxitimi i ppl që po vazhdon pa kontrolluar kushtet e motit e kapi administratorin e qarkut të papërgatitur. Kanë urdhëruar hetim dhe vendosjen e rregulloreve të forta për të siguruar parandalimin e tragjedive të tilla

Por qindra aktivistë, gazetarë dhe politikanë kritikuan përgjigjen e kryeministrit dhe e përshkruan postimin e tij në Tëitter si të pandjeshëm duke thënë se ata mund të kishin marrë lehtësisht masa parandaluese duke e ditur se një numër i madh njerëzish po shkonin drejt Murree.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota 22 te vdekur bora pakistan pakistani 22 te vdekur bora pakistan pakistani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE