Bota

Bilanci i COVID në botë/ Mbi 112 milion të infektuar dhe 2,4 milion të vdekur, Biden: Moment i zymtë dhe pikëllues për SHBA-në

Aktualisht në SHBA janë 28 milion raste në total që nga fillimi i pandemisë, gati 3-fishi se vendi i dytë India e cila regjistron 11 milion raste në total. Po ashtu edhe përsa i përket numrit të viktimave SHBA-ja ka kaluar mbi 500 mijë të vdekur ga COVID e ndjekur nga Brazili me gati 250 mijë të vdekur
Featured image of article: Bilanci i COVID në botë/ Mbi 112 milion të infektuar dhe 2,4 milion të vdekur, Biden: Moment i zymtë dhe pikëllues për SHBA-në Foto Ilustruese

BOTË– Shifrat e infektimeve me Covid-19 dhe vdekjet e shkaktuara vazhdojnë të rriten, pavarësisht se të gjitha vendet janë në ’luftë’ me kohën për sigurimin e vaksinave për popullsinë e tyre.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 112 milion raste të reja, dhe mbi 2,4 milion të vdekur, ku SHBA vazhdon të mbetet në vend të parë.

Aktualisht në SHBA janë 28 milion raste në total që nga fillimi i pandemisë, gati 3-fishi se vendi i dytë India e cila regjistron 11 milion raste në total. Po ashtu edhe përsa i përket numrit të viktimave SHBA-ja ka kaluar mbi 500 mijë të vdekur ga COVID e ndjekur nga Brazili me gati 250 mijë të vdekur.

Presidenti amerikan Joe Biden i ka cilësuar më shumë se 500,000 vdekjet nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara, “moment të zymtë dhe pikëllues”, dhe i ka bërë thirrje vendit që të bashkohet kundër pandemisë.

“U bëj thirrje të gjithë amerikanëve që të kujtojnë ata që kemi humbur dhe ata që kemi lënë mbrapa”,- ka thënë Biden në një adresim televiziv më 22 shkurt.

Ai u ka kërkuar amerikanëve që të gëzojnë kujtimin për familjarët e humbur dhe i është referuar përvojës së tij personale në të përballurit me humbje të tilla.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rënë dakord për një plan kompensimi pa faj për pretendimet e efekteve anësore serioze në njerëz në 92 vende më të varfëra për shkak të marrjes së vaksinave COVID-19 përmes skemës së ndarjes Covax, duke zgjidhur një shqetësim të madh midis qeverive marrëse.

Sekretari i Shtetit i Ministrisë së Shëndetësisë Mirsad Derlek pret që në fund të Qershorit, Serbia do të jetë afër imunitetit kolektiv në lidhje me koronavirusin dhe se deri atëherë rreth 2.5 milion banorë do të vaksinohen. Ai shtoi se pandemia me siguri do të zgjasë edhe për disa vjet, dhe se nuk do të jetë në atë formë që është tani dhe se qëllimi është të zbresë në nivelin e gripit sezonal.

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se në një pandemi, është detyra e politikanëve të marrin përgjegjësi dhe të mbrojnë shëndetin dhe jetën e qytetarëve.

“Sepse ata që blejnë kohë mund të shpëtojnë jetë dhe të rifitojnë lirinë e tyre,”– tha ai.

Ai theksoi se nuk ka vaksina lindore ose perëndimore, por vetëm të mira ose të këqija. Orban tha se prokurimi i vaksinave dhe marrëdhëniet e tensionuara midis BE dhe Rusisë mund të shihen si çështje të veçanta.

(d.a/dosja.al)

 • 14:08

  Kryeministri hungarez Viktor Orban: S’ka vaksina perëndimore apo lindore por të mira dhe të këqija

  Viktor Orban

  Në një intervistë për portalin gjerman Focus Online me rastin e vendimit të Hungarisë për të blerë vaksinën ruse Sputnik V, kryeministri hungarez Viktor Orban tha se në një pandemi, është detyra e politikanëve të marrin përgjegjësi dhe të mbrojnë shëndetin dhe jetën e qytetarëve. “Sepse ata që blejnë kohë mund të shpëtojnë jetë dhe të rifitojnë lirinë e tyre,”– tha ai. Ai theksoi se nuk ka vaksina lindore ose perëndimore, por vetëm të mira ose të këqija. Orban tha se prokurimi i vaksinave dhe marrëdhëniet e tensionuara midis BE dhe Rusisë mund të shihen si çështje të veçanta. Ai theksoi se jetët dhe mbrojtja e njerëzve janë përtej konsideratave politike. ”Duke folur objektivisht, është e qartë se pjesa lindore e Evropës zhvilloi një kulturë vaksinimi gjatë epokës komuniste, e cila çoi në zhdukjen e virusit në Evropën Lindore shumë më parë në Evropën Perëndimore, ku vaksina ruse nuk u pranua për arsye ideologjike, “- përfundoi Orban. Orban shtoi se është e papërgjegjshme të politizohet prokurimi i vaksinave dhe të lejojë njerëzit të vdesin dhe të kufizojnë lirinë e tyre vetëm sepse dikush ka kundërshtime ndaj një vendi ku prodhohet.

 • 13:29

  Zyrtare/ Serbia arrin imunitetin e popullatës në Qershor, Derlek: Rreth 2,5 milion do të kenë marrë dy doza deri në verë

  Mirsad Đerlek

  Sekretari i Shtetit i Ministrisë së Shëndetësisë Mirsad Derlek pret që në fund të Qershorit, Serbia do të jetë afër imunitetit kolektiv në lidhje me koronavirusin dhe se deri atëherë rreth 2.5 milion banorë do të vaksinohen. Në një intervistë për TV Happy, ai tha se për katër muajt e ardhshëm, është e rëndësishme që të gjithë t’i përmbahen të gjitha masave epidemiologjike, mbajtjes së maskës, distancimit social dhe higjienës së duarve. ”Unë jam i sigurt që deri më 1 maj, do të kemi 1.4 milion njerëz që morën të dyja dozat e vaksinës dhe deri në fund të qershorit, rreth 2.5 milion. Në fund të qershorit, ne jemi afër imunitetit kolektiv ”- tha Derlek. Ai deklaroi se ishte i shqetësuar se numri i pacientëve të infektuar po rritet, por që numrat më realistë dhe një numër më i lartë i personave të infektuar priten vetëm sot krahasuar me dje. I pyetur se cilat do të jenë vendimet e Shtabit të Krizave në seancën e nesërme, ai tha se është i sigurt që masat nuk do të zbuten, dhe nëse ato do të shtrëngohen do të varet nga rezultatet e sotme dhe cila do të jetë situata me numrin e i infektuar. Ai shtoi se pandemia me siguri do të zgjasë edhe për disa vjet, dhe se nuk do të jetë në atë formë që është tani dhe se qëllimi është të zbresë në nivelin e gripit sezonal. ‘Shpresojmë që duke vaksinuar ta vendosim pandeminë nën kontroll si një grip sezonal. Ne do të shohim se çfarë do të thonë ekspertët, nëse vaksinimi do të bëhet çdo vit apo çdo vit tjetër” – tha Derlek. Më shumë se 730,000 njerëz, ose pak më shumë se 13% e popullsisë, janë vaksinuar kundër COVID-19 që nga dhjetori me një ose dy doza të vaksinave të disponueshme në Serbi. Sipas programit shtetëror të vaksinimit, serbët kanë qenë në gjendje të zgjedhin midis vaksinave nga Pfizer-BioNTech, Sinopharm të Kinës ose Sputnik V të Rusisë.

 • 13:08

  OBSH-ja PRO krijimit të fondit të kompensimit për efektet anësore të vaksinave të shpërndara nga Covax

  OBSH

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rënë dakord për një plan kompensimi pa faj për pretendimet e efekteve anësore serioze në njerëz në 92 vende më të varfëra për shkak të marrjes së vaksinave COVID-19 përmes skemës së ndarjes Covax, duke zgjidhur një shqetësim të madh midis qeverive marrëse, sipas The Guardian. Programi, për të cilin OBSH tha se ishte mekanizmi i parë dhe i vetëm për dëmtimin e vaksinës që vepron në një shkallë ndërkombëtare, do t’u ofrojë njerëzve të kualifikuar një proces të shpejtë, të drejtë, të fortë dhe transparent, sipas OBSH-së. “Duke siguruar një kompensim të shumës pa faj në zgjidhjen e plotë dhe përfundimtare të çdo kërkese, programi Covax synon të zvogëlojë ndjeshëm nevojën për rekurs në gjykatat e ligjit, një proces potencialisht i gjatë dhe i kushtueshëm,”– tha deklarata. Pyetjet se si do të trajtoheshin pretendimet për kompensim në rast të ndonjë efekti anësor të vaksinës Covid, të cilat ka të ngjarë të jenë shumë të rralla, kishin qenë një shqetësim për vendet për shkak të marrjes së vaksinës anti-Covid përmes planit COVAX. Plani i dakordësuari OBSH-së, i cili është diskutuar për disa muaj, është krijuar për të mbuluar efekte anësore serioze të lidhura me çdo vaksinë të shpërndarë nga Covax deri më 30 Qershor 2022, me ekonomitë e kualifikuara të angazhimit të tregut paraprak të Covax – një grup prej 92 shteteve më të varfra që përfshin shumicën e vendeve afrikane dhe aziatike juglindore.

Shto Koment