LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-‘Pranvera e protestave’/Berisha: Kryet krim me Kaskadën e Drinit,fshehët gripin e pulave

24 Mars 2022, 11:39 Nga DOSJA
VD-‘Pranvera e protestave’/Berisha: Kryet krim me Kaskadën e

TIRANË– Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi nga salla e Kuvendit se ministrat bëjnë sikur janë mërzitur nga rritja e çmimeve. Ai deklaroi se kriza aktuale nuk është afatshkurtër si dhe shtoi se qeveria ka kryer krim me kaskadën e Drinit. Berisha akuzoi qeverinë se pasurohet gjatë natës në kurriz të mjerimit të shqiptarëve.


DEKLARATA E BERISHËS:

Fatkeqësitë për kombet janë zhvillimet më të padëshiruara, ato shndërrohen në drama të vërteta kur kanë në krye qeveri, që në çdo moment ka dorën e vetë të zezë, gishtin e saj të zi. Keni parë këto ditë ministra dhe ministre që vrapojnë nëpër dyqane, për tu gënjyer ju se iu qan zemra për çmimet e rritua, nga spekulantë, që janë direkt të lidhur me xhepat e tyre. Keni dëgjuar vetë kryeministrin që ka rrahur gjoksin për suksesin ndaj Covid, duke shpallur një numër prej 20 mijë të vdekurish, numri më i lartë në europë. Janë njerëz ata nuk janë numër, janë fëmijë, baballarë, prindër, janë njerëz që ikën, pse në Shqipëri Covid të jetë 3 herë më vdekjeprurës se në të gjitha vendet e BE? Kjo vdekshmëri ka në bazë vetëm vjedhjen, sepse këta njerëz nuk shtroheshin, sepse Kosova dhe Maqedonia shtronin 3 herë më shumë në spitale, kurse këtu tregoheshin filma. Një gjë duhet të dini, që hajduti ka vetëm refleksin e vjedhjeve, nuk ka ndjenja. Lajmëtari ndjellakeqës i rritjes së çmimit të naftës dhe energjisë, ishte vetë kreu i qeverisë. Problemi është që në Shqipëri si në asnjë vend tjetër, i paguhet qeverisë 1 euro për litër, sot Italia hoqi aksizën për naftën, 12 vende të tjera i kanë ulur. A e dini ju që Shqipëria ka energjinë me koston më të ulët në Europë, pasi është energji ujore, a e dini se viti 2021 ka qenë viti kampion i prodhimit të energjisë, ku është prodhuar më shumë sesa është konsumuar, çmi i eksportimit të energjisë mbahet sekret, kanë zbrazur Kaskadën në mënyrë kriminale, 29 metra thellësi kanë zbrazur Kaskadën. E ka shitur 40 euro në një kohë që në bursë ishte 130 euro. Çfarë ndodh me ushqimet, çdo shtet ka rezervën e naftës, grurit, miellit, këtu janë të gjitha nën rrogoz të kryeministrit. Natyrisht që nëse ka aksione, kjo është një vepër penale. Nuk mund të pranojmë që importuesi i grurit, të mos ketë rezerva për të paktën 2 muaj. Këta që vijnë me lot në faqe, ku kanë zemër këta mor? Këta kanë në zemër vetëm paranë. Së fundi na sollën edhe gripin e pulave, që e mbajnë si sekret një sëmundje që përbën problem edhe për rajonin, jo vetëm për vendin. Po njerëzit duhej të vdisnin nga epidemia e gripit të shpendëve, nuk kishte rëndësi, mjafton që të ruhej reputacioni i qeveritarëve. Kjo krizë nuk është afatshkurtër, nuk mund të jepni ju nga 300 lekë që nuk mjaftojnë as për rritjen e çmimit të bukës, pse nuk subvecionuat ju si Kosova, 420 dollarë për çdo hektarë të mbjellë. Ju jeni fajtorë pasi keni dorë, pasuroheni natën mbi mjerimin e shqiptarëve. Kjo pranverë duhet të jetë pranvera e protestave të mëdha.

LAJMI KRYESOR; LIVE-KUVENDI nis me DEBATE, Spaho kërkon interpelancë, Alibeaj: Kërkuam mocion me Ramën

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet sali berisha seanca plenare 24 mars 2022 sali berisha seanca plenare 24 mars 2022

Sondazh

Poll
Aktualitet 24 Mars 2022, 13:20

Dy vjet nga 24 Marsi i Europa Nostra-s

TIRANË– Sot bëhen dy vite nga raporti i Europa Nostras për shembjen e Teatrit Kombëtar. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka kujtuar ngjarjen, të cilën...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë