LIVE UPDATES
Aktualitet

KUVENDI/ Rritja e çmimeve, rrëzohet rezoluta e PD Berisha paralajmëron protesta (Debatet)

24 Mars 2022, 07:46 Nga DOSJA
KUVENDI/ Rritja e çmimeve, rrëzohet rezoluta e PD Berisha

TIRANË– Për më shumë se tetë orë, ligjvënësitshqiptarë u mblidhën në Kuvendin e Shqipërisë ku diskutuan në lidhje me krizën ekonomike aktuale në vend. Partia Demokratike ka prezantuar në Projekt rezolutën me 10 pika për rritjen e çmimeve. Në fjalën e tij kryetari i Komanduar i PD-së, pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, Enkelejd Alibeaj, tha se kjo është për shqiptarët, për të ndihmuar ata që të kalojnë këtë krizë. Por, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla pretendonte se pikat e rezolutës së PD-së i kanë plotësuar prej kohësh dhe se madje nuk u shkonte as tek ‘thembra’ e realizimeve. me 74 vota kundër, 27 pro dhe gjashtë të pavlefshme, rezoluta u rrëzua.

Në mungesë të kryeministrit Edi Rama, ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku u përball me deputetët Flamur Noka e Albana Vokshi për procesin e rindërtimit në lagjen e ‘5 majit’. Noka e Vokshi nxorrën foto dhe u shprehën se qeveria i ka lënë në rrugë qytetarët, pasi u ka shembu shtëpitë, ndërsa Balluku foli për zhvillim. Ajo u kujtoi deputetëve dhe 21-Janatin, por përgjigjen e mori nga Noka, i cili fajtor të vrasjes së katër protestuesve, konsideron vetëm kryeministrin Edi Rama.

Ndërkohë që ish-zv.kryeministri Erion Braçe është përplasur ashpër me ish-kryeministrin, Sali Berisha duke e akuzuar për krizën aktuale energjetike. Ai kujtoi dosjen ‘CEZ-DIA’ dhe bashkë me socialistët premtuan të sillnin prova të reja.

Në nisje të seancës plenare deputeti i grupit të Berishës, Edmond Spaho kërkoi që interpelenca e kërkuar nga grupi i tyre me Kryeministrin të jetë pikë e parë e rendit të ditës. Ai kërkoi me ngulm që të realizohet interpelanca e kërkuar nga ai, duke shtuar se ishte urgjente. Kjo u kundërshtua nga kërkuesi i mocionit me debat kryetari i komanduar i PD-së, Enkelejd Alibeaj, i cili deklaroi se duhet ndjekur rregullorja. Lulzim Basha mungoi gjithashtu këtë seancë.

PIKAT E PD: 

1. Uljen në 6% të TVSH për mallrat e shportës bazë, propozim konsistent i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike;
2. Pezullimin e menjëhershëm të taksës së qarkullimit dhe kthimin e saj në nivelet e 8 viteve më parë, në masën 7 lekë për litër nga 27 lekë/litër aktualisht, duke eleminuar taksën Rama mbi karburantin;
3. Shkurtimin e menjëhershëm të shpenzimeve operative të qeverisjes qëndrore me të paktën 25% të buxhetit të planifikuar për këtë zë për vitin buxhetor 2022;
4. Dyfishimin e menjëhershëm të ndihmës ekonomike për të gjitha familjet në nevojë dhe jo thjesht trajtimin financiar të tyre për një periudhë afatshkurtër 3-mujore;
5. Rritjen e menjëhershme të pensioneve me dyfishin e indeksimit të parashikuar nga vetë qeveria, duke filluar nga 1 Prill 2022;
6. Rritjen e pagës minimale në masën 36,000 (tridhjetë e gjashtë mijë) lekë në muaj duke filluar nga 1 Prill 2022;
7. Pezullimin e menjëhershëm të pagesave buxhetore për PPP-të dhe koncesionet, vecanërisht ato të cilat janë nën hetim nga Prokuroria e Posacme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) për veprimtari korruptive;
8. Rritjen e subvencionimit ndaj fermerëve në masën 100 milion euro/vit me qëllim rritjen e prodhimit dhe uljen e kostove të tyre, për t’i bërë produktet shqiptare konkurruese në rajon;
9. Kryerjen e një hetimi të thelluar dhe gjithëpërfshirës nga Autoriteti i Konkurrencës, si dhe marrjen e masave urgjente në përputhje me ligjin nr. 9121, datë 28.7.2003 “Për Mbrojtjen e Konkurrencës”;
10. Raportimin nga Autoriteti i Konkurrencës përpara Kuvendit të Shqipërisë brenda një afati 30-ditor nga data e miratimit të kësaj rezolute, lidhur me konkluzionet e hetimit, masat e marra dhe zbatimin e tyre në praktikë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rrëzohet me 74 vota kundër rezoluta e Partisë Demokratike

Berisha në Kuvend: INSTAT është kthyer në veglën e Ramës e Don Agaçios, tjetërson shifrat

VD-DEBATI/ Noka: Privati po përfiton tek 5 maji, s’ka zhvillim. Balluku: Do bëhet lagje

Dhuna në protesta, Çuçi i mohon, Vasili: Kam filmime, po lëre se s’dua t’ju poshtëroj fare

Noka bllokon Foltoren në Kuvend, Felaj kërkon 3 minuta pushim: Iku koha e kërcënimeve

‘A tu dridh buza për 21 Janarin’, Balluku debat me Vokshin, Noka: I vrau shefi jot

FOTOLAJM/ Mbledhje e shpejtë! Berisha takim “kokë më kokë” me grupin e “Foltores” në seancë

Rezoluta e PD/Alibeaj: Të hiqet taksa e qarkullimit, Autoriteti i Konkurrencës të raportojë

ME VIDEO- Ahmetaj me ambicie: Koha ime sapo ka filluar! (Ç’nënkupton?)

VD-Kryemadhi:100persona paguhen për të bërë eskortën e Veliajt.Kam video të Ramës nga Dubai

ME VIDEO/ Berisha nuk harron ditëlindjen e Metës, uron Kryemadhin: Edhe 100!

VD-Shehi: Do kemi vitin më të keq në bujqësi, qeveria jep ‘bukë’ dhe e quan emergjencë

VD-“Shpërthen” keq Braçe: Berish’ qepe!Privatizove Alpetrolin, e shite si sukses, more lesh

VD-Gjiknuri: S’ka faj qeveria për krizën, kemi harxhuar 500 mln euro mbështetje

VD-Nuk i dalin 11 minuta! Berisha kërkon sërish replikë, refuzohet nga Felaj

VD-“Investitor strategjik”/Agalliu: Qokë e bërë ndaj një militanti të PS,vjedhje qeveritare

VD-Kriza në vend, Ahmetaj: Kush nuk kupton thotë hiq taksat, si do i paguajmë pensionet?

VD-Vdekja e Albright, Kuvendi i Shqipërisë mban një minutë heshtje

VD-Të iki dhe ai pas Bashës? Berisha nuk lëviz: S’luhet me blof! Ne kemi një PD, jo 2…

VD-Berisha: Bashizmi ishte doktrinë e dhunimit të statutit, iku me Lulin

VD-Negociatat me grupin e Rithemelimit, Grida Duma: S’nisin me kushte, të jetë e Berisha

VD-Kriza/Bushati tallet: Ministre, po përmbysni Prizrenin! Balluku:Mos më shtrembëro fjalën

VD-Rritja e çmimeve/ Balluku: Jemi në krizë ndërkombëtare, kemi marrë masa

FOTO/ Balluku mban fjalim në Kuvend, Dashnor Sula shpalos posterat lart

VD-Tabaku: Paguajmë më shtrenjtë naftën prej taksave, kemi krizë nga korrupsioni

Përplasje me mbështetësit e Berishës,Alibeaj:Debatet e brendshme të mos i sjellim në Kuvend

Spaho kërkon ndryshimin e rendit, Alibeaj: Kuvendi të kthehet në arenë debati për qytetarët

‘Të ka hyrë Saliu brenda’/ Spaho-Ballës: Ke frikë ti? Mos u merr me ne, s’del në selamet

Trazira në Kuvend! Spaho nxehet me Felajn, çohet nga vendi. Balla: Të ka hyrë Saliu, mbaje!

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike kuvendi seanca plenare 24 mars 2022 kuvendi seanca plenare 24 mars 2022

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës