LIVE UPDATES
Ekonomi

BB paralajmëron rënien e shpenzimeve buxhetore pas vitit 2021, shkak borxhi i lartë, rritja 4.4% këtë vit

1 Prill 2021, 06:14 Nga DOSJA
BB paralajmëron rënien e shpenzimeve buxhetore pas vitit 2021, shkak

Përtej vitit 2021, shpenzimet e qeverisë ka të ngjarë të kufizohen nga hapësira e kufizuar fiskale. Situata buxhetore mund të përkeqësohet në një skenar të rënies së ritmeve të rritjes së të ardhurave.

Në këtë rast, qeveria do të duhet të zvogëlojë më tej shpenzimet kapitale që mos e rrisë më tej raportin e borxhit ndaj PBB-së, paralajmëron Banka Botërorë në azhurnimin e fundit Ekonomik për Evropën dhe Azinë Qendrore.

Banka parashikon se sektori i shërbimeve, i udhëhequr nga turizmi dhe ndërtimi pjesërisht, do të jenë nxitësit kryesorë të rimëkëmbjes. Sektori i ndërtimit do të nxitet nga procesi i rindërtimit të pasojave të tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit 2019, argumentoi Banka.

Zhvillimet në sektorin e turizmit dhe udhëtimeve do të jenë nën presionin e kufizimeve derisa sa të kryhet vaksinimi global. Nën këtë skenar, Banka Botërore parashikon që ekonomia e vendit të rritet me 4.4 për qind në vitin 2021, nga 5.5% që janë pritshmëritë në parashikimet kombëtare.

Varfëria pritet të bjerë me rreth 2 pikë përqindje, në linjë me rimëkëmbjen. Në vitet në vijim, konsumi privat do të luajë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm, mbështetur nga procesi i rindërtimit. Investimet private do të kontribuojnë në rritjen ekonomike, nëse qeveria vazhdon të zbatojë reformat e klimës së biznesit.

Deficiti i llogarisë korente pritet të ngushtohet në 8.8 për qind të PBB-së në 2021 dhe të bjerë më tej në 6.5 për qind, në përputhje me tendencat e para krizës, si rrjedhojë e përmirësimit të bilancin tregtar.

Me rritjen e aktivitetit ekonomik, të ardhurat parashikohet të rikuperohen në 27.6 për qind të PBB-së në 2022-2025. Borxhi publik i Shqipërisë parashikohet në 79.5 për qind të PBB-së në 2021.

Perspektiva e punësimit varet kryesisht nga rikuperimi i sektorëve të shërbimeve dhe rindërtimi. Udhëtimet dhe shërbimet ishin sektorët më të goditur dhe gjatë vitit pandemik.

Ekonomia e Shqipërisë u rrit me 3.3 për qind në 2015-2019. Disa projekte të mëdha të energjisë së rinovueshme, zgjerimi në turizëm dhe eksportet e fason ndikuan në rritjen e PBB-së dhe rritjen e punësimit.

Banka referoi se Shqipëria ka nivel të ulët të produktivitetit në raport me vendet e tjera të rajonit dhe nëse pagat rriten vendi humb konkurueshmërinë. Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme (NVM) përfaqësojnë më shumë se 90% e bizneseve dhe mbështeten në krahun e ulët të punës me paga të ulëta. Aksesi i kufizuar në financa, mungesa në logjistikë dekurajon investimet private, ndërsa të ardhurat e pakta publike kufizojnë investimet publike në infrastrukturë dhe në kapital njerëzore.

Marre nga Monitor

(a.b)/dosja.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Ekonomi Ekonomi banka boterore MONITOR banka boterore MONITOR

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos