LIVE UPDATES
Aktualitet

Bashkia Korçë i përgjigjet PD-së: S’ka nevojë për shpallje të emergjencës, situata drejt zgjidhjes

7 Qershor 2019, 15:56 Nga DOSJA
Bashkia Korçë i përgjigjet PD-së: S’ka nevojë

KORÇË- Bashkia Korçë i është përgjigjur kërkesës së Partisë Demokratike, për shpalljen e gjendjes së emergjencës, pas tërmeteve të regjistruara në këtë zonë, ku për pasojë shumë banorë mbetën pa shtëpi.

Me anë të një deklarate për shtyp, Bashki shprehet se Partia Demokratike është me vonesë në reagim, pasi tashmë situata ka marrë rrigën e zgjidhjes.

“Jeni shumë të vonuar, sepse problematikat me të cilat i përballi banorët e Floqit dhe Bashkinë e Korçës kjo situatë e vështirë, tashmë janë vënë në rrugën e zgjidhjes, falë bashkëpunimit dhe mbështetjes të institucioneve, organizatave, donatorëve dhe qindra vullnetarëve, të cilët ndryshe nga ju nuk zgjodhën të ngrinin gishtin e akuzës por të vepronin”, – thuhet ndër të tjera në deklaratë.

Deklarata e plotë e Bashkisë Korçë:

Ndërkohë që Bashkia Korçë dhe shtabi i emergjencave ka ditë që mirëmenaxhon situatën në Floq, duke arritur deri zgjidhjen përfundimtare të dëmit të shkaktuar nga tërmetet, dega e PD në Korçë zgjohet pas 6 ditësh dhe kërkon shpalljen e emergjencës.
Jeni shumë të vonuar, sepse problematikat me të cilat i përballi banorët e Floqit dhe Bashkinë e Korçës kjo situatë e vështirë, tashmë janë vënë në rrugën e zgjidhjes, falë bashkëpunimit dhe mbështetjes të institucioneve, organizatave, donatorëve dhe qindra vullnetarëve, të cilët ndryshe nga ju nuk zgjodhën të ngrinin gishtin e akuzës por të vepronin.

Në momentin që flasim, nga 180 banorët që ditën e parë pas tërmetit mbetën jashtë banesave të tyre:
– 63 persona janë akomoduar në mjediset e brendshme të shkolles Floq
– 5 familje me femijë të vegjël, probleme shëndetësore dhe gra, janë akomoduar në qytetin e Korçës pranë fondacioneve Dorcas dhe Kenedi.
– Një pjesë janë rikthyer në banesat e tyre me mbarimin e lëkundjeve duke qenë se dëmet në banesa kanë qenë më të vogla.

Vetëm 32 persona vijojnë të jenë në çadrat e kampit edhe pse atyre ju është ofruar gjithashtu të zhvendosen në ambientet e brendshme të shkollës.
Bashkia e Korçës dhe mësues të shkollës shoqërojnë çdo ditë me transport rreth 30 femijë të Floqit në shkollën e Pulahës për të mos penguar ecurinë e procesit mësimor.
Që nga dita e parë dhe në vijim, të gjithë këtyre banorëve ju është mundësuar veç strehimit, ushqim, veshmbathje, ngrohje, tualeta, dushe, shërbim mjekësor dhe asistencë psiko-emocionale duke e bërë më të lehtë përballimin e kësaj situate.

Padyshim vlerësimi i dëmit mbaroi që ditët e para dhe tani qeveria shqiptare dhe Bashkia e Korçës ka një zgjidhje për Floqin:

Ringritjen e të gjitha shtëpive të shembura dhe pajisjen e tyre me orendi para fillimit të vjeshtës, si edhe dëmshpërblimin e banorëve që kanë patur dëmtime të pjesshme.
Banorët e Floqit e dinë mirë se cilët ishin vizitorët shëtitës që zgjodhën të bënin biznes politik me fatkeqësinë e tyre, duke u shfaqur veç pak minuta në kamp për të bërë foto e deklarata, e cilët ishin njerëzit dhe institucionet që ditë e natë kanë qenë pranë tyre për tu lehtësuar e zgjidhur hallin.

Ne po bëjmë detyrën, dhe ju jemi pafund mirënjohës atyre që po na mbështesin në këtë mision.
Faleminderit!

(B.B/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet bashkia e korces bashkia i përgjigjet pd tërmetet në korçë bashkia e korces bashkia i përgjigjet pd tërmetet në korçë

Sondazh

Poll

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.