LIVE UPDATES
Politike

Basha zbulon kush e mori kopjen e parë të librit të tij ‘’Misioni im’’: Unë vetë, ma solli Açka, sa isha kthyer ng

27 Mars 2021, 16:56 Nga DOSJA
Basha zbulon kush e mori kopjen e parë të librit të tij

TIRANË– Kreu i PD, Lulzim Basha ka zbuluar se kush e mori kopjen e parë të librit të tij ‘’Misioni im’’. I ftuar në emisionin ‘’Kjo Javë’’ të Nisida Tufës në Neës24 ai thotë se kopja e parë i ka ardhur vetë atij pasi kishte kthyer nga një aktivitet politik. Ai thotë se Flutura Açka, vetë botuesja ishte ajo që ia dorëzoi, dhe e pranon se pati një ndjesi të çuditshme kur mori për herë të parë librin e tij në dorë.

Pyetja: Pasi i dhatë dorën e fundit…për atë që flitet në libër dhe pyetje të tjera. Kush e mori kopjen tuaj të parë të librit? Kujt ia besuat që ta lexonte e të jepte impresionin e parë? 

Lulzim Basha: Shikoni kopjen e botuar të librit. Ma sollën sapo ishte botuar në fakt, sapo isha kthyer nga një aktivitet politik. Të jem i sinqertë prisja të ishe botuar pak më parë por vet e kisha fajin sepse deri në çastin e fundit e kisha mendjen të merresha me disa detaje dhe kjo ndoshta edhe e vonoi pak nxjerrjen e kopjes së parë apo botimit të parë të librit. Kështu që në njëfarë mënyre kam qenë unë që kam marrë kopjen e parë, më ka ardhur nga botuesja, nga Flutura Açka dhe më dha në momentin e parë një ndjesi shumë të çuditshme sepse me thënë të drejtën ndonëse kisha muaj e dija që do të ishte ky produkt. Momenti i parë kur ke në dorë një libër si një adhurues.

Pyetja: Ёshtë një ndjesi ndryshe?

Lulzim Basha: Një adhurues i letërsisë papritur ke në duar një libër ndonëse nuk është letërsia e mirëfilltë.

Pyetje: Ёshtë një letër e hapur drejtuar publikut?

Lulzim Basha: Ishte një ndjesi e veçantë dhe pas kësaj u sigurova që disa nga miqtë menjëherë të kishin një kopje dhe prisja sigurisht dhe reagimet e tyre

Pyetja: Në libër përshkruhen shumë shpesh bisedat me bashkëshorten tuaj znj. Aurela, a e lexoi ajo që në momentin kur arriti të botohej?

Lulzim Basha: Patjetër që po. Edhe për faktin që ajo vet është, vjen edhe nga fusha e gjuhë –letërsisë e letërsisë anglo-amerikane dhe nga fusha e shkencave politike, kështu që ishte  jo thjesht e natyrshme  por e pamundur që të ishte ndër të parët që e pa dhe ishte pjesë le të themi e procesit që çoi deri në botimin e librit

Pyetje: Do të vazhdoni zoti Basha, brenda mundësive si do të jenë mundësitë për të shkruar, si ishe si eksperiencë apo

Lulzim Basha: Shiko nuk ishte qëllim në vetvete, do ta them fare qartë dhe misioni që unë kam marrë përsipër për të, për të bërë të mundur ndryshimin e vendit për të rikthyer shpresën se ky vend mund të bëhet për të bërë bashkë me gjithë shqiptarët të mundur që të ndërtojmë këtu një jetë më të mirë për veten tonë për familjet tona, për fëmijët tanë. Ky është misioni i vërtet, kjo është pesha që ndjej mbi supe. Shpresoj që libri të jetë një dritare përmes së cilës qytetarët që do ta marrin në dorë ta kuptojnë se mënyra se si unë e kam parë politikën prej ditës së parë të angazhimit në të nuk ka qenë ajo që rëndon ndoshta pritet apo perceptohet nga njerëzit nuk ka qenë si një profesion si një thirrje si një diçka që , si një detyrë që merret që nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 5 të darkës dhe kaq. Por si një mision si një mision i cili të pushton të gjithë qenien tënde që bëhet pjesë e pandashme e ekzistencës që të motivon, të bën të fort në momente të vështira të bësh të pranosh sakrifica të mëdha personale dhe familjare , për një besim, besim s’di si ta them ndryshe shumë më të madh për besimin se po i shërben diçkaje që është shumë më e madhe se vetvetja apo familja e ngushtë biologjike apo qoftë dhe rrethi i ngushtë familjar, shoqëror apo dhe thjesht grupi politik apo Partia Demokratike, shtëpia ime politike është një mision që i shërben kombit që i shërben të sotmes dhe të së nesërmes dhe këtë kuptim jam përpjekur të, ta konceptoj këtë libër si një letër të hapur ndaj shqiptarëve ku këtë kurajo, këtë forcë që më jep ky besim tek vendi ynë dhe tek njerëzit tanë ta ndajmë me sa më shumë shqiptarë e në veçanti në këto kohë kur besoj çdokush ka nevojë për pak më shumë shpresë, për pak më shumë pozitivistet dhe një përqasje pak më njerëzore edhe ndaj politikës edhe ndaj asaj që politika e mirë mund të arrij për njerëzit dhe do ta arrij për njerëzit.

Më tej Basha thotë se libri i tij është vetëm hapi i parë që po hedh ai drejt asaj që ka marrë përsipër për t’i dhënë Shqipërisë një qeverisje me fytyrë njerëzore, qasje të re në politikë apo ringjallje të ekonomisë.

Pyetje: E pra është diçka që edhe mund të vijoj për momentin. Keni marrë impresionet e para apo qoftë dhe kritikat z. Basha? 

Lulzim Basha: Kam marrë, kam marrë shumë mesazhe dhe iu jam shumë mirënjohës, shumë prej miqve, dashamirësve dhe qytetarëve disa prej tyre ndoshta dhe si kam takuar por më kanë shkruajtur si në numrin tim të celularit ashtu edhe në rrjetet sociale dhe e marr me shumë mirënjohje këtë reagim sepse do të thotë që ka patur një interesim të madh ndaj librit. Ajo që dua të them është se çdo libër ka nevojë për shikim, rishikim dhe përmirësim ndërsa ky libër  në vetvete duke qenë që siç e thatë dhe ju vjen në një moment të veçantë, në një moment një zgjedhjeje të madhe që shqiptarët duhet të bëjnë me 25 prill është padyshim vetëm hapi i parë drejt asaj që unë kam marrë përsipër dhe synon që është një qasje e re ndaj politikës, një qeverisje me fytyrë njerëzore, një kthim të normalitetit duke filluar tek institucionet e vendit dhe një parakusht për suksesin e shoqërisë, për suksesin e kombit, për ringjalljen e ekonomisë, për zgjimin kombëtar të ekonomisë që është akses i barabartë në institucione dhe barazia para ligjit e gjithë qytetarëve që janë edhe disa prej motivet që përshkojnë librin dhe besimin tim në  një politikë ndryshe, në një politikë me fytyrë njerëzore, një politikë të pozitivitetin dhe që orientohet nga arritja e objektivave dhe  jo nga spektakli dhe jo  nga shfaqja, jo nga gjuha e tepërt dhe e rëndë që ka pushtuar dhe pushton sot çdo hapësire publike dhe private të shqiptarit.

Marrë nga BalkanWeb

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike lulzim basha misioni im lulzim basha misioni im

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh