LIVE UPDATES
Politike

Basha në Gjermani, Meta: E thërritën, i thanë ‘o djalë i mbarë’, mos na përdor më ne

22 Nëntor 2021, 16:59 Nga DOSJA
Basha në Gjermani, Meta: E thërritën, i thanë ‘o

TIRANË– Presidenti Ilir Meta ka treguar detaje nga takimi i kryedemokratit Lulzim Basha me zyrtarë të lartë Bundestagut gjerman. Në një konferencë për mediat, Meta tregoi para gazetarëve se zyrtarët e kishin paralajmëruar që të mos e përmendte me emrin e tyre si garant për veprimet e opozitës, duke premtuar edhe distancim prej tij. Gjithashtu në fjalën e tij, kreu i shtetit shtoi se pas takimit me Bashën, gjermanët kishin kërkuar dhe mendimin e tij për zgjidhjen e krizës politike në vend.

“Atë e thirrën në Gjermani, unë kisha vizitë të planifikuar prej muajsh. *nxjerr videon e Bashës.  Do bëhej hataja, se ku e thërret popullit dhe ia lë popullin përgjegjësinë. E thirrën atje dhe i thanë ‘More djalë i mbarë, u hodh edhe një shashkë, ne do distancohemi nga ty. Mos na përdor më ne se sikur ne të kemi thënë digji mandatet se na kanë thënë gjermanët’. Kështu i kanë thënë ata. Prandaj dridhej dhe qante ky. Mua më thanë zoti president si mund t’ju ndihmojmë që të mos ndodhi ndonjë hata ditën e shtunë dhe të bëhen zgjedhje lokale gjithëpërfshirëse,”-tha Meta ndër të tjera.


PJESË NGA KONFERENCA:

PYETJA: Basha tha se demokratët ia njohin bëmat dhe gjëmat. Çfarë halli keni ju?

Meta: Ilir Meta është në detyrë që të përmbyshë detyrën si president. Se ça njohin shqiptarët dhe demokratët e dinë ata. Jam i hapur për të dhënë llogari dhe për të reflektuar. Më ka provokuar sepse është në hall dhe siklet, në borxhe që nuk i lan dot, unë them që nuk të ndihmon dot Ilir Meta se nuk i ka mundësitë jo se nuk do të kishte dëshirë. Por u përpoq që të mos e bojkotoje reformën territoriale, të dërgoi në konferencën e partisë tënde dhe të dhanë ofertën që sill platformën tënde. Sill hartën tënde që ta miratojmë me konsensus. Ai kurrë nuk e bëri një gjë të tillë. Dogji mandatet në kundërshti me atë që paralajmëroi Ilir Meta. E kishin thirrur në Gjermani, unë kisha vizitë të planifikuar prej muajsh. *nxjerr videon e Bashës.  Do bëhej hataja, se ku e thërret popullit dhe ia lë popullin përgjegjësinë. E thirrën atje dhe i thanë ‘More djalë i mbarë, u hodh edhe një shashkë, ne do distancohemi nga ty. Mos na përdor më ne se sikur ne të kemi thënë digji mandatet se na kanë thënë gjermanët’. Kështu i kanë thënë ata. Prandaj dridhej dhe qante ky. Mua më thanë zoti president si mund t’ju ndihmojmë që të mos ndodhi ndonjë hata ditën e shtunë dhe të bëhen zgjedhje lokale gjithëpërfshirëse. Pasi kam bërë këtë akt keni deklaratë të njeriut kryesor të Bundestagut, që mos të vihet në dyshim vendimi i presidentit për zgjedhje gjithëpërfshirëse. Unë s’jam penduar për çfarë kam bërë. Kam një pyetje për ju, në rast se Presidenti nuk do të dilte, cili politikan do të digjej më shumë? Lulzim Basha! A nuk u vu Presidenti në qendër të sulmeve. Nga shumë faktorë të tjerë që kërkonin ndryshimin e kufijve në Ballkan dhe vendosjen e një regjimi flagrant në Shqipëri dhe për të shpallur Opozitën si terroriste. Ky është raporti unë e kam bërë që të mos përplaseshin demokratët dhe socialistët, ju e keni parë vetë. Sa njerëz janë plagosur në mitingjet që thirri zotëria? Kush ia kishte borxh? E mbani mend atë që humbi gishtin, atë që humbi syrin, ato nëna që u plagpsën? I tha Ilir Meta të mos futej në zgjedhje? Kush bojkotoi në 18 tetor? Vetëm 4 anëtarë të PS dhe PD-ja.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike ilir meta ilir meta 22 nentor 2021 lulzim basha ilir meta ilir meta 22 nentor 2021 lulzim basha

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN