LIVE UPDATES
Politike

VD-Komisioni i Ekonomisë, Ibrahimi: Dyshohet se qumështi pluhur përdoret si natyral

22 Nëntor 2021, 16:31 Nga DOSJA
VD-Komisioni i Ekonomisë, Ibrahimi: Dyshohet se qumështi pluhur

TIRANË- Përdorimi i qumështit pluhur si dhe përzjerja e këtij qumështi me qumështin natyral ka hapur debat në Komisionin e Ekonomisë. Gjatë mbledhjes së sotme, deputetët e opozitës, kanë kërkuar sqarime në lidhje me përjashtimin e fabrikave që deklarojnë se përdorin qumësht pluhur, pasi nuk ka kush ta paguaj taksën.

Ndërkohë që Kryetari i Komisionit Eduard Shalsi ka kërkuar që të bëhet një hetim, ndaj importuesve të pumështit pluhur si dhe të vajit të palmës. Ndërsa Ministrja e Financave Delina Ibrahimi ka thënë se janë përjashtuar vetëm fabrikat që e kanë në etiketë, jo të gjitha fabrikat. Një tjetër pikë e diskutimeve të sotme është edhe përdorimi i vajit të palmës të kosi, shqetësim, të cilin e ngritimi deputeti Erion Braçe.


Debati:

Spaho: Kë do tatoni ju ato të baxhove, sepse ju i keni përjashtuar të gjitha fabrikat?

Braçe: Taksoni ndërtesat në zonat rezidenciale dhe në bregdet!

Ibrahimaj: Do jenë pjesë e ligjit të ri për taksimin e pasurive. Ne kemi vënë re që në vitet e fundit është rritur importi i qumështit pluhur, për të cilin dyshojmë që është përdorur në prodhimin e qumështit në vend dhe duam të limitojmë përdorimin e qumështit pluhur të pareklamuar. Nëse prodhuesi e ka të vendosur që në produktin e tij përdor qumështi pluhur është në rregull.

Braçe: Sot qumështi pluhur është shumë i shtrenjtë me 8 kg lëng. Çmimi i një litri nga ky i përzieri shkon 75 lekë për litër, kur çmimi i fermerit është 45 lekë hiq firot, ky çmimi bie akoma më poshtë. Asnjë fabrikë interes të përdori qumështin pluhur… a jemi live?? …Po kursehem ta them ça përdorim meqë jemi live. Ajo që po importohet është hirra e qumështit pluhur, që është e lirë dhe përdoret. Prandaj thuhet që tundeni qumështin kur e pini, sepse është me qumësht pluhur. Mos përjashtoni fabrikat, sepse fabrikat e përdorin dhe nuk e deklarojnë. A e dini që prodhohet kos me vaj palme? 200-300 ton i kanë kapur një fabrike brenda, ku është taksa për vajin e palmës.

Shalsi: Kam një merak mbi rëndësinë e të dhënave sidomos mbi sistemin e gjurmueshmërisë. Ky vaji i palmës që është bërë problematik, kush janë importuesit, nga e marrin, ku e përdorin. Ku shitet qumështi pluhur, nga dogana tek fundori. Duhet të investojmë mbi gjurmueshmërinë. Të dhënat duhet të dalin në kohë reale, do e vijon betejën për sistemet e gjurmueshmërisë.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike delina ibrahimi eduard shalsi erion brace komisioni i ekonomise delina ibrahimi eduard shalsi erion brace komisioni i ekonomise

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!