LIVE UPDATES
Politike

VD-Meta ia nxjerr të gjitha Bashës: Kishte frikë nga dhuna, do të ndodhte hataja

22 Nëntor 2021, 16:45 Nga DOSJA
VD-Meta ia nxjerr të gjitha Bashës: Kishte frikë nga dhuna, do

TIRANË– Presidenti Ilir Meta ka bërë me dije prapaskena nga takimi që ka bërë me kryedemokratin Lulzim Basha në Gjermani, duke u shprehur se numri një i opozitës ishte i tmerruar nga protesta e 8 qershorit dhe nga përgjegjësitë ligjore që do të duhej të mbante. Gjatë një konference për shtyp, Meta tha se ai kishte anuluar datën e zgjedhjeve duke mos u konsultuar as me kryeparlamentarin, asokohe Gramoz Ruçi dhe as me kryeministrin Edi Rama. Po ashtu, Meta tha se shqetësimi i Bashës se në vend do të ndodhte “hataja”, e kishin trazuar edhe vetë atë, duke e ndikuar për të ndërmarrë aktin e anulimit të zgjedhjeve lokale të vitit 2019.


Sipas Bashës, protesta që vetë Basha kishte organizuar do të degradonte në dhunë dhe se nuk e kontrollonte dot popullin opozitar. I trembur dhe i panikosur para popullit opozitar, duke i premtuar se në 8 qeshor do të ndodhte hataja dhe i frikësuar nga përgjegjësitë ligjore Basha iu ul në gjunjë presidentit duke iu lutur që të anulonte dhe të shtynte zgjedhjet e 30 qershorit. Meta anuloi datën e zgjedhjeve duke marrë përgjegjësi, për t’i dhënë një rrugëdalje Bashës dhe aktorëve të tjerë politikë në vend. Ky vendim nuk ishte i lehtë për mua, aq më tepër pa u konsultuar nga kreu i Parlamentit. E mora në telefon, por ishte në jug të vendit. Aq më tepër me kryeministrin që s’mund të ishte i lumtur për një vendim të tillë. Ishte kulmi i lojës për ndryshimin e kufijve në Ballkan. Duke mospatur kohë por duke pasur shqetësim përderisa ai vetë që thërriste vendin në protesta, ishte vetë i shqetësuar. Të mos harrojmë që në të 7 protestat, dhjetra qytetarë e policë kishin pësuar lëndime të rënda. Meta kërkoi dialog për një datë të re. Presidenti më pas miratoi datën 13 tetor si ditë zgjedhjes,”-tha Meta ndër të tjera. 

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike ilir meta ilir meta 22 nentor 2021 lulzim basha zgjedhjet lokale 30 qershor 2019 ilir meta ilir meta 22 nentor 2021 lulzim basha zgjedhjet lokale 30 qershor 2019

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!