LIVE UPDATES
Politike

Balla nuk i “ndahet” Bashës: E zhyti PD-në në moçale financimesh ruse

20 Qershor 2019, 16:14 Nga DOSJA
Balla nuk i “ndahet” Bashës: E zhyti PD-në në

TIRANË- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi nga foltorja e Kuvend se në 28 vite në këtë vend nuk do të kishte pasur parashikimin më ogurzi për Partinë Demokratike që do të vetë shkatërrohej.

Sipas Ballës, Lulzim Basha e ka zhytur Partinë Demokratike në moçale financimesh ruse.

Duke folur për përgjimet e gazetës gjermane Bild, Balla deklaroi se gazeta i ka marë ato të gatshme nga PD dhe ishin ruajtur për ditë të zeza për Bashën.

Kujtoni ju që “Bild” nuk i ka marrë materialet të gatshme? Patjetër që po. Ishin ruajtur për ditë të zezë. Ka ndonjëri dyshim se ka ndonjë ditë më të zezë se e sotmja për Lulzim Bashën?

Po përgjegjësia e kësaj Prokurorie që i mban dosjet pa fund?“, tha Balla.

Fjala e plotë e Taulant Ballës:

Për kujtesë të kujtdo që e ndjek këtë seancë, ky është një diskutim i raportit të punës së Prokurorisë dhe në mënyrë të veçantë, i informacionit të domosdoshëm për publikun lidhur me nivelin e kriminalitetit. Është një detyrim i posaçëm që Prokurori i Përgjithshëm e ka ndaj Kuvendit, megjithëse një pjesë e madhe e diskutimeve ishin të fokusuara edhe në çështje të tjera.

Zonja Prokurore e Përgjithshme si përfaqësuese e Prokurorisë besoj se, nga ky Kuvend, në mënyrë të veçantë nga sovrani që na ka sjellë këtu, e kuptoni edhe vetë që në këtë vend dosjet e Prokurorisë thjesht e vetëm pluhurosen në shumë raste “pa shkuar haka te i zoti”, e pa shkuar fajtori pas hekurave.

Juristët me të drejtë nënvizojnë faktin që, sa më shumë kalon koha, aq më shumë i bie vlera provës. Populli thotë: drejtësi e vonuar është drejtësi e mohuar. Po ti bësh bashkë të dyja këto kupton se sa e rëndësishme është që e vërteta të dalë sa më shpejt për çdo rast.

Dua të ndaj me ju një eksperiencë personale. Para 8 muajsh nga goja e shthurur, e pisët, llomotitëse e Lulzim Bashës, u vura në një akuzë të rëndë, ku sipas Lulzim Bashës dhe personave të paguar prej tij në korrik të vitit 2018, mua “më kishte marrë Perëndia mendtë” dhe bashkë me një koleg deputet, kishim shkuar në orën 10 të natës në komisariatin e Policisë së Fushë-Krujës dhe aty në dijeninë time, një idiot i kishte vënë pistoletën në kokë një punonjësi policie.

U mbars mali dhe doli Luli vetë.

Pas 8 muajsh, kur nuk ka më interes publik, Prokuroria vendos që punonjësi i policisë Emiliano Nuhu, që i ishte vënë pistoleta gjoja në kokë, ka fituar azilin në Gjenevë me një gënjeshtër ekzemplare. Por Prokuroria e ka marrë personin të pandehur për kallëzim të rremë.

Lulzim Basha dhe gazetari i tij Basir Çollaku, mund t’ia hedhin me ndonjë gjobë, sepse nuk u ndahem pa u marrë gjobën për kopshtet e Librazhdit.

E keni dëgjuar më Lulin të flasë? 

Edhe tek përgjimet, kush mendon se ka ndonjë gjë të re, e ka gabim. Hapni procesverbalet e punimeve të Kuvendit i keni aty një për një. Nuk ka ndodhur njëherë të vetme nga seanca e 16 shtatorit 2016, që pasoi zgjedhjet e 11 shtatorit në Dibër, që Lulzim Basha nuk përmendte përgjimet. 

E provoi me “Babalen”, teksa e prodhoi tek portalet e partisë së vet, por nuk i eci. Të gjithë e dimë se “Babalja” ishte një inskenim i turpshëm me aktorë të paguar nga brenda Partisë Demokratike.

E provoi me rastin e Fushë-Krujës, dështoi.

I eksportoi përgjimet, autenticiteti i të cilave nuk vihet në dyshim, për shkak se është bërë nga Prokuroria, por prerja në copa, padyshim që është pjesë e një plani. Shihni aspektin grafik. Montimi është i njëjtë, sikurse tek “Babalja”, sikurse tek Fushë-Kruja, sepse është bërë nga e njëjta dorë, tek kompania e kunatit të Lulzim Bashës. 

Kujtoni ju që “Bild” nuk i ka marrë materialet të gatshme? Patjetër që po. Ishin ruajtur për ditë të zezë. Ka ndonjëri dyshim se ka ndonjë ditë më të zezë se e sotmja për Lulzim Bashën?

Po përgjegjësia e kësaj Prokurorie që i mban dosjet pa fund?

Në 28 vite në këtë vend nuk do të kishte pasur parashikimin më ogurzi për Partinë Demokratike që do të vetë shkatërrohej, por me gur varri pagesa ruse për financimin e fushatës zgjedhore të Partisë Demokratike.

Teksa ne kemi qenë të gjithë në fushatë zgjedhore Lulzim Basha ka marrë 1 milion dollarë nga burime oligarkësh rusë.

Ky është halli i Lulzim Bashës. 

Teksa Lulzim Bashës do t’i vinte fermani dhe fundi politik, pasi e ka zhytur Partinë Demokratike në moçale financimesh ruse, patjetër që duhej përdorur edhe arma 184, që e ka pasur aty prej ditës së katërt të fushatës. 

Zonja dhe zotërinj,

Kisha një debat sot për propozimin e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, për sa i përket dënimeve plotësuese për çdo shkelës ligji, që kryen dhunim zgjedhor, vepra penale që lidhen me zgjedhjet. Shtetet e Bashkuara të Amerikës ta heqin këtë të drejtë për përdhunim seksual.

Ne e kemi këtë nevojë si komb sot, që kushdo që tenton të vendosë në dyshim vlerat e demokracisë sonë, duhet të ndëshkohet. Kjo është një masë dhe një dënim plotësues që merret vetëm pasi është kryer një proces i rregullt gjyqësor e ligjor në përfundim të të cilit konsiderohesh fajtor.

Duhet të jetë e qartë për këdo se në 30 Qershor zgjedhjet do të zhvillohen. Kush guxon, sikurse ato vandalë, terroristë që sulmojnë shkollat do të marrin veçse dënimin që meritojnë.

Ne nuk tërhiqemi nga ky propozim, por jemi të gatshëm ta diskutojmë bashkë me ju për ta votuar së bashku.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike bombat e tiede lulzim basha senca plenare 20 qershor 2019 taulant balla bombat e tiede lulzim basha senca plenare 20 qershor 2019 taulant balla

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme