LIVE UPDATES
Bota

TRAGJEDI NË KROACI! Rrëzohet autobusi i Kosovës me 67 persona brenda, vdesin 10 prej tyre, plagosen 45 të tjerë! Arrestohet

25 Korrik 2021, 08:05 Nga DOSJA
TRAGJEDI NË KROACI! Rrëzohet autobusi i Kosovës me 67 persona

KROACI– 10 viktima dhe 45 të plagosur, ky është bilanci i aksidentit që ndodhi orët e para të mëngjesit të sotëm në Kroaci. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orën 06:20 të mëngjesit ku një autobus me targa të Kosovës u rrëzua dhe i mori jetën 10 personave, ndërkohë që nga 45 personat e aksidentuar 15 prej tyre janë fëmijë. Nga 10 personat që kanë humbur jetën deri tani janë identifikuar vetëm 8 ndërkohë që dy të tjerët ende nuk dihet se kush janë. Në nder të viktimave politikanë në Kosovë dhe qytetarë të shumtë ndezën qirinj në shkallët e Teatrit Kombëtar në Prishtinë.

Aksidenti u regjistrua pranë qytetit  Slavonski Brod. Autobusi i aksidentuar me targa kosovare vinte nga Frankfurti drejt Prishtinës dhe kishte rreth 67 pasagjerë brenda, të cilët ishin emigrantë shqiptarë të Kosovës. Shkak për aksidentin sic edhe u deklaruar nga prokurorët, është bërë përgjumja e drejtuesit të autobusit. Ai ka humbur kontrollin dhe ka bërë që autobusi të dilte nga rruga, duke shkaktuar tragjedinë. Tani, shoferi është vënë në pranga dhe para hetuesve ka thënë të njëjtin version. Ndërkohë që shoferi tjetër Naser Sylëmetaj humbi jetën në vend nga aksidenti që ndodhi. 

Ndërkohë që në në lidhje me aksidentin e ndodhur, pronari i kompanisë turistive “Deva Turs”, e cila kishte në zotrim autobuzin e sotëm që u rrëzua tha se nuk kishte asnjë informacion për ngjarjen dhe kërcënoi median kroate ’24sata’, në lidhje me lajmet që ata do të botojnë. 

Shefi i Policisë Rrugore, Franjo Galic i cili ka mbërritur në vendin e ngjarjes ka deklaruar se ky është një aksident shumë i rëndë automobilistik, ndërsa nuk dha asnjë detaj për moshat e viktimave. Data 26 korrik është shpallur ditë zie kombëtare në Kosovë në nder të viktimave, ndërsa kryeministri Albin Kurti ka mbërritur në Kroaci, ku është ndalur të vendi i aksidentit dhe më pas ka shkuar në spital për të vizituar të mbijetuarit. Vetë këta të fundit kanë thënë se kanë parë ‘kijamet’ me sy dhe se tragjedia ka ndodhur në një minutë të vetme. Pasagjerët që i shpëtuan aksidentit ka asnjë lëndim e kanë përshkruar skenën si të tmerrshme dhe të pabesueshme. Ata kanë thënë se e vetmja gjë që ju vinte ndërmend ishte të telefononin familjarët e tyre dhe të nxirnin personat e tjerë nga autobusi.   

(I.A:e.k;kle.m./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora rrezohet autobusi kosovar ne kroaci tragjedi ne kroaci rrezohet autobusi kosovar ne kroaci tragjedi ne kroaci

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat