LIVE UPDATES
Bota

Miliona ndihmës vullnetarë! Si funksionon në Gjermani mbrojtja nga katastrofat

25 Korrik 2021, 07:57 Nga DOSJA

GJERMANI– Kur populli në Gjermani kërcënohet nga rreziqe natyrore si përshembull përmbytjet, atëherë vihet fillimisht në lëvizje njësia më e vogël administrative, që është komuna. Nëse shihet se komuna nuk është në gjendje ta përballojë e vetme situatën, atëherë aktivizohet burimi tjetër administrativ, që është rrethi ose qyteti. Këto dërgojnë zjarrfikëset ose ambulancat. 

Në Gjermani ekzistojnë gjithsej 294 rrethe dhe 107 qytete të lira (si përshembull Këlni, Kili ose Lajpcigu). Nëse mundësitë që ka rrethi nuk mjaftojnë, atëherë kërkohet ndihmë nga rrethet e tjera, që nuk janë prekur nga kriza. Ndihma në këtë rast organizohet nga një shtab ndër-rajonal krize, që ngrihet ta zemë në nivel landi, dhe që koordinon ndërhyrjen e forcave në vendin e krizës. 

Roli i federatës 

Vetëm në rastin kur një land federal nuk është më në gjendje ta manaxhojë vet krizën në vend, atëherë aktivizohet mbrojtja nga katastrofat e Federatës. Për këtë rrethi ose qyteti duhet të shpallë gjendjen e katastrofës. Në këtë rast ushtria hap rrugët me mjete të blinduara dhe mbledh rrënojat. Ose policia federale dërgon helikopterët për të evakuuar njerëzit.  Aksion evakuimi me helikopter gjatë përmbytjeve në Gjermani 

Përveç kësaj në Gjermani ekziston edhe Shoqata e Ndihmës Teknike (THW), e cila është e pajisur me mjetet e nevojshme për ndërhyrje në raste përmbytjesh ose tërmetesh. Ekspertët e THW nuk ndihmojnë vetëm në Gjermani, por shkojnë në gjithë botën në misione për të ndihmuar me rrymë elektrike dhe ujë të pijshëm, njerëzit që ndodhen në zonat e katastrofave. 80 mijë vetë punojnë pë THW, shumë prej tyre vullnetarisht. Një nga detyrat që ata kanë në përmbytjen që sapo ka ndodhur është të pompojnë ujin nga digat e mbushura plot për të penguar shkatërrimin e tyre dhe përmbytjen e rajoneve të tjera. 

Miliona ndihmës vullnetarë 

Po ashtu në ndihmë vijnë edhe vullnetarët që veprojnë në të gjitha landet, si përshembull samaritanët nga Arbeiter-Samariter-Bund, vullnetarët e Shoqërisë gjermane për shpëtimin e jetës, Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft (DLRG), nga Kryqi i Kuq Gjerman, (DRK), nga organizata e Johanitëve për rastet e katastrofave, die Johanniter-Unfall-Hilfe dhe maltezët nga Malteser Hilfsdienst.

Vetëm në Landin e Renanisë Veriore Vestfalisë (NRW) ndodhen 30 zjarrfikëse profesionale dhe gati 400 zjarrfikëse vullnetare, që vihen në lëvizje në raste katastrofash. 

Sipas të dhënave nga Federata, në Gjermani punojnë vullnetarisht, pra pa pagesë 1,7 milionë ndihmësa. 

Komunikimi në raste krizash 

Në nivel landesh janë krijuar qendrat e përmbytjeve, të cilat vëzhgojnë nivelin e ujit të lumenjve dhe liqeneve për të paralajmëruar sa më shpejt që të jetë e mundur për rrezikun e përmbytjeve. Në rastet kur ujërat rrjedhin në disa vende, si në rastin e Lumit Rin, atëherë vëzhgimi i ujërave bëhet në nivel ndërkombëtar. Kompetencat për këtë i ka Komisioni Ndërkombëtar për mbrojtjen e Rinit, Internationale Kommission zum Schutz des Rheins

Shërbimi gjerman i Sinoptikës, Deutsche Wetterdienst (DWD), i cili varet nga Federata, bën parashikimet paraprake për rreziqet që mund të vijnë nga moti, si në rastin konkret për reshjet e mëdha. Nëpërmjet aplikimeve që merren me paralajmërimet siç është NINA, bëhet paralajmërimi i kushteve ekstreme të motit, si stuhira apo valë përmbytjesh, paralajmërime të cilat i dërgohen popullsisë që preket eventualisht. Problemi që ekziston është se vetëm një pjesë e vogël e njerëzve në Gjermani i përdorin në celular aplikimet paralajmëruese, si puna e NINA-s. 

E gjithë situata mbahet nën kontroll nga Enti Federal për mbrojtjen e popullsisë dhe ndihmës në raste katastrofash (BBK). Në një intervistë në radio, drejtori i entit, Armin Schuster tha lidhur me kritikat se gjatë krizës aktuale popullsia në zonat e përmbytura është paralajmëruar me vonesë, se: “Infastruktura jonë e paralajmërimit ka funksionuar plotësisht. Nga e mërkura deri të shtunën ne kemi dërguar 150 paralajmërime.”  

Marrë nga DW

Ai tha po ashtu se Shërbimi gjerman i motit, DWD, “i ka bërë si duhet” parashikimet e motit dhe ka paralajmëruar herët për përmbytjet e mëdha: “Por natyrisht parashikimet nuk janë aq të sakta sa të mund të thuhet cili vend preket me çfarë intensiteti dhe me cilën përhapje.” 

 Manaxhimi i informacioneve duhet përmirësuar 

Edhe qendrat e përmbytjeve kanë qenë aktive dhe kanë bërë paralajmërimet për përmbytjen. „Paralajmërimet iu dërguan autoriteteve të rretheve dhe ato e kanë në dorë që me qendrat e tyre të kontrollit të përdorin sistemin tonë të paralajmërimit. Gjë që edhe e bënë. 150 paralajmërime u dërguan në media. Ato u transmetuan tek app-et e paralajmërimeve “, tregon Schuster përmbledhtasi si janë zhvilluar ngjarjet. 

Ndihmësit e forcave të ndryshme të shpëtimit merren vesh me njëri-tjetrin nëpërmjet një sistemi digjital radioje të krijuar nga qeveria federale, sistem që është krejtësisht i pavarur nga sistemi i telefonave celularë dhe që funksionon edhe aty ku antenat janë shkatërruar ose ku valët e telefonit celularë nuk mbërrijnë ose janë prishur. Sipas të dhënave të qeverisë federale, ky rrjet mbulon 99 përqind të sipërfaqes së Gjermanisë. 

Deutschland Lassahn | Bundesweiter Warntag: Alarmsirene auf HausdachPas katastrofës në Gjermani kërkohet të rivendosen sirenat e alarmit

Në kohën e Luftës së Ftohtë, shumë ndërtesa publike si shkolla dhe posta kanë pasur nëpër çati sirena, që bënin paralajmërimet nga rreziqet. Një pjesë e madhe e tyre janë hequr për të bërë kursime. Në situatën aktuale janë shtuar zërat që kërkojnë që në gjithë vendin të vendosen sërish sirenat, me të cilat gjatë Luftës së Dytë Botërore popullsia paralajmërohej nga sulmet ajrore. Duhet thënë se sirenat funksionojnë vetëm kur funksionon energjia elektrike. 

Sirena dhe apikacione paralajmëruese 

Edhe Armin Schuster, drejtori i Entit për mbrojtjen nga katastrofat e pranon se sistemi i mbrojtjes nga katastrofat duhet reformuar. Schuster, që ka qenë më parë deputet, e drejton këtë zyrë që nga fundi i vitit 2020 dhe ka filluar në muajin maj me një program reformues për mbrotjen e popullsisë. Një pjesë e rëndësishme e tij ka të bëjë me rivendosjen në çatitë gjermane të sistemit të sirenave paralajmëruese.

“Tre muajt e parë ne jemi duke u marrë me zbatimin e reformës. Unë jam shumë i impresionuar nga shpejtësia me të cilën është duke u bërë zbatimi i reformës dhe me bashkëpunimin e landeve. Që prej dy muajsh është krijuar edhe një program ndihme për rivendosjen e sirenave,” thotë Schuster. 

Deri në fund të viti, Enti Federal për mbrotjen nga katastrofat do të bëjë një përmbledhje për gjendjen e rreziqeve për gjithë Gjermaninë. “Atëherë do e marrim vesh në çfarë gjendjeje ndodhet Gjermania dhe ku duhet investuar nga Federata dhe landet.” 

Schuster mendon se për të bërë më mirë paralajmërimin e popullsisë në të ardhmen do të përdoret një përzierje e mënyrave analoge të paralajmërimit, siç janë sirenat, me mënyrat digjitale siç janë aplikimet në smartfonë. 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota emergjenca gjermania katastrofa natyrore klima lumenj permbytje reshje emergjenca gjermania katastrofa natyrore klima lumenj permbytje reshje

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave