LIVE UPDATES
Bota

Kosova synon të rimëkëmbë ekonominë me 420 milionë euro

25 Korrik 2021, 05:54 Nga DOSJA
Kosova synon të rimëkëmbë ekonominë me 420 milionë

KOSOVË– Qeveria e Kosovës ka vendosur që të ndajë 420 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike, në kuadër të së cilës hyjnë edhe bonot e diasporës.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se pako në tërësi, por edhe masat specifike të saj kontribuojnë në arritjen e shumë synimeve, si punësimin dhe formalizimin e ekonomisë, përmirësimin e Produktit të Brendshëm Bruto dhe ruajtjen e stabilitetit makrofiskal.

Sa u përket kritereve, afateve dhe planeve të operimit të masave të kësaj pakoje, Murati tha se do të procedohen sipas procedurave dhe vendimeve të veçanta nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve.

Shuma totale e pakos së ringjalljes ekonomike kap vlerën 420 milionë euro dhe vlen të theksohet se në kuadër të pakos, hyjnë edhe bonot e diasporës, ku mjetet nga këto letra me vlerë do të përdoren për financimin e një pjese të pakos. Kjo pako përbëhet nga 5 grupe të masave, të cilat më pas ndahen në nënmasa, të cilat tashmë i kemi prezantuar. Kryesisht grupet janë: mbështetja e punësimit në vlerë 50 milionë euro; ringjallja e ekonomisë së prodhimit, në vlerë 108 milionë euro; mbështetja për familjet në vlerë 50 milionë euro; mbështetja për shërbimet publike 112 milionë euro, si dhe investimi në infrastrukturë dhe ambient, 100 milionë euro”.

Ministri Murati u shpreh se çfarëdo rishikimi i politikave tatimore do të bëhet në koordinim të ngushtë me sektorin privat, ndërsa një vendim i mundshëm do të pasojë një analizë të thukët të të gjithë sektorëve të ekonomisë. “MFPT është duke bërë përpjekje që të ketë një pasqyrë të qartë të ekonomisë në Kosovë, në mënyrë që të prezantohet një fushatë formalizimi për të gjithë sektorët”.

Kurse drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, Arian Zeka, ka kërkuar nga Murati që të shmanget mundësia e vendosjes së tatimeve të reja, ose rritjes së normave ekzistuese tatimore, derisa ekziston mundësia reale nga mbledhja e më shumë të hyrave buxhetore nëpërmjet luftimit të ekonomisë joformale.

Ish-ministri i Financave në Qeverinë Haradinaj, Bedri Hamza i PDK-së, e ka kritikuar pakon e ‘Ringjalljes Ekonomike’, duke thënë se Qeveria është vonuar me këto masa.

“Nuk ka bërë ndonjë veprim konkret drejt shtresave që kanë nevojë të përkrahen siç janë pensionistët, kategoritë e dala nga lufta, personat me aftësi të kufizuara dhe kategoritë e tjera. Përtej kësaj ata nuk janë duke e zbatuar ligjin e miratuar në Kuvendin e Kosovës, i cili i ka të paraparë dhe është obligative 200 milionë euro grante, kontribute financiare pa kthim për sektorin e biznesit dhe 30 milionë euro për të punësuarit në sektorin privat, që kanë humbur vendin e punës”.

Borxhi publik në Kosovë, vitin e kaluar, arriti në vlerën 1.5 miliardë euro. Nga kjo vlerë, 961.9 milionë euro janë borxh i brendshëm dhe mbi 520 milionë borxh ndërkombëtar. Krahasuar me vitin 2019, vlera e borxhit të përgjithshëm shënoi rritje 23%. Në vitin 2016, vlera e borxhit të përgjithshëm të Kosovës, ishte 850 milionë euro, ose 14% të Produktit Vendor Bruto.

Pako e ndihmës

Shuma totale e pakos së ringjalljes ekonomike kap vlerën 420 milionë euro dhe vlen të theksohet se në kuadër të pakos, hyjnë edhe bonot e diasporës, ku mjetet nga këto letra me vlerë do të përdoren për financimin e një pjese të pakos. Kjo pako përbëhet nga 5 grupe të masave, të cilat më pas ndahen në nënmasa, të cilat tashmë i kemi prezantuar.

Kryesisht grupet janë: mbështetja e punësimit në vlerë 50 milionë euro; ringjallja e ekonomisë së prodhimit, në vlerë 108 milionë euro; mbështetja për familjet në vlerë 50 milionë euro; mbështetja për shërbimet publike 112 milionë euro, si dhe investimi në infrastrukturë dhe ambient, 100 milionë euro

“Ringjallja Ekonomike”, 420 milionë euro, është ndarë në gjithsej 5 masa.

50 milionë euro janë ndarë në Masën 1, për krijimin e vendeve të reja të punës dhe për mbështetjen e drejtpërdrejtë të punëkërkuesve. Sipas ministrit Murati, nga këto 50 milionë, 10 milionë euro qeveria do t’i ndajë për ata që kanë humbur vendin e punës në periudhën mars 2020 – prill 2021.

108 milionë euro është shuma e ndarë për Masën 2 të Pakos.

Sipas qeverisë, kjo masë është për rimëkëmbjen e ekonomisë dhe të prodhimit. Kjo shumë do të përdoret për investime në teknologji e inovacion, prodhim dhe eksport, duke mos përjashtuar as mbështetjen e bizneseve që u goditën më së shumti nga pandemia.

Masa 3, nga pesë që janë gjithsej, ka parashikuar shumën prej 50 milionë eurosh, për mbështetjen për familjet, shtresat e cenueshme të shoqërisë, që sipas Qeverisë, do të synojë t’ua lehtësojë barrën që kanë pasur gjatë pandemisë.

Këtu përfshihen ndihma për familjet që kanë humbur kryefamiljarin nga COVID-19, pensionistët, skemat sociale e për familjet në nevojë.

Në masën 4 të “Ringjalljes Ekonomike” të prezantuar nga ministri Hekuran Murati, përfshihen 112 milionë euro mbështetje për sektorin publik. Sipas Qeverisë, rritja e cilësisë së shërbimeve publike, shërbimet më cilësore në shëndetësi, arsim, kulturë e sport janë ndër prioritetet e Qeverisë Kurti II.

Nga kjo shumë e Masës 4, janë parashikuar 30 milionë euro për ndërmarrjet publike. Dhe gjithashtu janë paraparë investime për blerjen e vaksinave, si dhe për blerjen e barnave esenciale.

Ndërsa në Masën 5 janë parashikuar të ndahen 100 milionë euro për investime në infrastrukturë dhe mjedis. Nga buxheti i tërësishëm për investime kapitale, rreth 100 milionë euro janë të dedikuara për investime në projekte strategjike që kanë të bëjnë kryesisht me infrastrukturë rrugore e hekurudhore, si dhe me investime në ruajtjen e mjedisit.

Në kuadër të ambientit jemi duke negociuar me institucione financiare ndërkombëtare, edhe për investime të tjera në fushën e eficiencës dhe energjisë elektrike, dhe jemi në hulumtim edhe për mundësi të tjera financimi nga grantet dhe donatorët.

Po ashtu, në këtë aspekt ka edhe investime të tjera që janë duke u bërë e që janë jashtë buxhetit, siç është rasti me investimin në filterët e TC Kosova B, investim rreth 90 milionë euro, ku shumica është grant nga fondet IPA të BE-së. Kjo do të përmirësojë dukshëm cilësinë e ajrit dhe jetën e banorëve në komunat përreth.

Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni ekonomia ne kosove kosova ekonomia ne kosove kosova

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim