LIVE UPDATES
Bota

Gjyqi ndaj Salih Mustafës në Hagë, flet dëshmitari i pestë: Calin e kam takuar

2 Nëntor 2021, 08:41 Nga DOSJA
Gjyqi ndaj Salih Mustafës në Hagë, flet dëshmitari i

HAGË – Ka nisur ditën e sotme në orën 9:30, në Dhomat Speciale në Hagë, seanca gjyqësore ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Salih Mustafa. Katët dëshmitarë janë dëgjuar deri më tani në gjyqin ndaj tij, kurse dy të tjerë është paralajmëruar të dëshmojnë në janarin e vitit të ardhshëm.

Gjatë seancës së sotme ka ndodhur dëgjimi i dëshmitarit të pestë të Zyrës së Prokurorit të Specializuar në rastin e Mustafës, ose siç njihet, Komandant Calit.

Dëshmitari ka thënë se ka qënë pjesë e njësisë 153.  Prokurori e ka pyetur dëshmitarin çfarë uniforme vishnin pjesëtarët e njësisë “153” dhe nëse e dinte emrin e vërtetë të komandant “Calit”. Dëshmitari ka thënë se uniformat ishin të zeza por emrin e komandantit nuk e dinte, edhe pse konfirmoi që e kishte takuar. Prokurori e ka pyetur nëse ai vetë ka shkuar ndonjëherë në Zllash dhe dëshmitari i ka thënë se po, ka qënë një ose dy herë.

Më pas ai është marrë në pyetje nga avokati mbrotjes i Salih Mustafës, Julian Von Bone. Dëshmitari  pranoi se më parë është takuar me Mustafën. Kur u pyet nëse janë takuar edhe pa luftës, përgjigja e tij ishte e paqartë. Dëshmitari tha se Mustafa i është prezantuar atij si Cali. Avokati e ka pyetur nëse kanë patur kontakt personal apo vetëm janë përshendetur. Dëshmitari i ka thënë se kanë pasur vetëm përshëndetje, kontakt personal asnjëherë. Në momentin kur avokati e pyeti dëshmitarin për njësinë “Skifterët”, përgjigja e dëshmitarit u paraqit si përgjigje e redaktuar. Von Bone e ka pyetur sërish nëse personi që ka takuar i është përgjigjur si Cali apo si Salih Mustafa dhe dëshmitari ka thënë se ka dëgjuar emrin Cali.

Në vazhdimin e seancës ai është pyetur për rolin që ka pasur Agron Xhemajli, tashmë anëtar i “Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës”, në UÇK. Dëshmitari ka thënë se Xhemajli ka qenë udhëheqës i policisë ushtarake.  Prokurori e ka pyetur më specifikisht çfarë roli ka pasur Xhemajli në UÇK, por dëshmitari i ka thënë se këtë nuk e dinte. Pas këtyre pyetje prokurori kërkoi që seanca të kalojë në seancë private.

Salih Mustafa është gjykimi i parë që ka filluar në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.  Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) është i arrestuari i parë nga Specialja ku më 12 qershor 2020 është konfirmuar aktakuza ndaj tij, kurse arrestimi i tij u bë me 24 shtator, ku po të njëjtën ditë, ai është transferuar në objektin e paraburgimit në Hagë.

Më 24 shtator ishin bërë publike edhe aktakuza ndaj Mustafës. Aktakuza kundër tij për ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme është konfirmuar në qershor të vitit të kaluar. Krimet për të cilat akuzohet Mustafa, sipas aktakuzës, dyshohet se janë kryer gjatë muajit prill të vitit 1999 në një qendër ndalimi në fshatin Zllash që ndodhet në rrethinën e Komunës së Prishtinës.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Dëshmitari i pestë për Agron Xhemajlin: Ishte udhëheqës i policisë ushtarake

Avokati Von Bone vë dëshmitarin në siklet: Ke takuar Mustafën apo Calin ?

Dëshmitari i 5 në Hagë: Isha pjesë e njësisë 153, Calin e kam takuar, emrin s’ja di

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

diaspora kryesore deshmitari i katert per salih mustafen deshmitari i peste per salih mustafen salih mustafa salih mustafa del para gjykates speciale deshmitari i katert per salih mustafen deshmitari i peste per salih mustafen salih mustafa salih mustafa del para gjykates speciale

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra