LIVE UPDATES
Art&Argëtim

VIDEO/E RRALL‎Ё‎! Festivali Teatror mbarëkombëtar në Gjirokastër nuk lë pa çmim asnjë, Andia Xhunga aktorja më e mirë

Festivali bëri bashkë 7 trupa teatrore nga Shqipëria dhe Mitrovica, të cilët u prezantuan përpara publikut gjirokastrit me vepra të autorëve të mëdhenj shqiptarë dhe atyre botërorë.

12 Nëntor 2022, 21:58 Nga k.m.
VIDEO/E RRALL‎Ё‎! Festivali Teatror mbarëkombëtar në
Pamje nga teatri

“Martesa” me autor Anton Çehov dhe regji të durrsakes Driada Dervishi, rrembeu cmimin e madh të Festivalit Teatror Mbarëkombëtar”. Mjeshtrat e mëdhenj të skenës”, që u zhvillua për 7 netë me rradhë në teatrin “Zihni Sako”, në qytetin e Gjirokastrës.

Festivali bëri bashkë 7 trupa teatrore nga Shqipëria dhe Mitrovica, të cilët u prezantuan përpara publikut gjirokastrit me vepra të autorëve të mëdhenj shqiptarë dhe atyre botërorë. Personalitete të shumtë të cilët ishin të pranishëm në këtë festival, janë shprehur se festivale të tilla duhet të zhvillohen më shpesh kjo si një mundësi tjetër e mirë për të mbështetur dhe përkrahur artistët e skenës së teatrove.

Festivali Teatror Mbarëkmbëtar nisi prej vitit 2018 me emrin e Mjeshtrit të madh “Kadri Roshi”, për të vijuar në edicionin e tij të tretë me emrin e aktorit dhe mjeshtrit të madh “Ndrek Luca”.

Regjia me e mirë:Milto Kutali, Teatri Profesionist i Gjirokastres “Zihni Sako”.

Aktori protagonist më i mirë: Mehmet Xhelili Teatri Eksperimental ”Kujtim Spahivogli”
Aktorja protagoniste më e mirë, Andia Xhunga Teatri Shëtitës “Cajupi”
Aktori jo protagonist më i mirë Amos Zaharia Teatri “Aleksandër Moisiu” Durrës
Aktoria jo protagoniste më e mirë Xhoana Karaj Teatri “Bylis”Fier
Aktori i ri më i mirë Margen Caushi Teatri “Petro Marko”Vlorë
Aktorja e re më e mirë Algiona Aga Teatri “Petro Marko”Vlorë
Skenografia më e mirë Drini Shehu Teatri “Petro Marko” Vlorë

Çmimi i karierës aktori Bujar Asqeri ”Petro Marko” Vlorë dhe Liljana Ristani Teatri “Zihni Sako” Gjirokastër

Çmimi special, trupa e Teatrit “Muharrem Qena” Mitrovicë.

driada dervishi andia xhunga

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!