LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Organizatat kundër përdhunimit thirrje TokTok-ut: Bllokoni llogarinë e Andrew Tate

Tate, është rritur në popullaritet për retorikën e tij fyese që inkurajon burrat dhe djemtë të trajtojnë keq gratë dhe vajzat. Tate, një ish-kikboksier, mbledh miliona shikime çdo ditë.

8 Gusht 2022, 22:15 Nga I.A
Organizatat kundër përdhunimit thirrje TokTok-ut: Bllokoni
Andrew Tate

RUMANI- Organizatat bamirëse për përdhunimin dhe abuzimin në familje po bëjnë thirrje që Andrew Tate të ndalohet nga TikTok. Tate, është rritur në popullaritet për retorikën e tij fyese që inkurajon burrat dhe djemtë të trajtojnë keq gratë dhe vajzat. Tate, një ish-kikboksier, mbledh miliona shikime çdo ditë.

Duke përdorur fjalë përçmuese për gratë si 'hoes', 'b****es', 'wh***s' dhe më shumë, Tate inkurajon burrat të përfshihen në sjellje abuzive dhe mizogjene. Në kulmin e lëvizjes MeToo në vitin 2017, Tate shkroi në Twitter duke thënë se viktimat e përdhunimit duhet 'të mbajnë njëfarë përgjegjësie' për përdhunimin.

Ish-kikboksieri ka gjithashtu akuza për trafikim njerëzor të lidhura me të, pasi një grua thuhet se ishte mbajtur në shtëpi kundër vullnetit të saj.

Duke folur për Daily Mail, disa organizata u shprehën kundër mesazheve të Tate dhe shpjeguan se si mund ta përkeqësojë kulturën e përdhunimit dhe dhunës seksuale.

"Këto video janë një shembull i qartë i kulturës së përdhunimit, ku përdhunimi dhe dhuna seksuale minimizohen dhe të mbijetuarit fajësohen për krimet e kryera kundër tyre." Amelia Handy, drejtuese e politikave në krizën e përdhunimit në Angli dhe Uells tha për Daily Mail.

"TikTok ka përgjegjësinë për të garantuar sigurinë dhe mirëqenien e përdoruesve të tij: duke lejuar këto video në platformën e tyre, ata po dështojnë të mbrojnë miliona të rinj që përdorin aplikacionin e tyre," shtoi Handy.

Zainab Gulamali, menaxhere e politikave dhe çështjeve publike në Women's Aid, i bëri jehonë videove të Tate se kjo normalizon qëndrimet mizogjeniste dhe seksiste që janë në themel të të gjithë dhunës ndaj grave dhe vajzave.

“Ne e dimë se dhuna ndaj grave dhe vajzave është një spektër, që shkon nga komentet seksiste dhe “ballkat”, deri te krimet dhe vrasjet tmerrësisht të dhunshme. Është jetike që ne të gjithë të sfidojmë këto qëndrime mizogjene të rrënjosura thellë, të cilat normalizojnë gratë që keqtrajtohen emocionalisht, nënçmohen dhe kontrollohen, si dhe dëmtohen fizikisht”, tha ajo.

Njerëz të tjerë po i bëjnë thirrje TikTok të ndalojë Tate ashtu siç ka bërë Twitter. Tate ka disa llogari në Twitter, të cilat të gjitha janë ndaluar për shkelje të rregullave të Twitter. Organizata të tjera të dhunës në familje, si White Ribbon, ranë dakord se mbajtja e mesazheve të Tate në dispozicion të njerëzve normalizon dhunën ndaj grave dhe vajzave.

tiktok andrew tate

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN