LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Nga Naya Rivera, Avicii e deri te Robin Williams, çfarë shkruan të famshmit në postimet e tyre të fundit para vdekjes

Ndonjëherë, si njerëzit e zakonshëm, ashtu edhe të famshmit priren të ndajnë mendimet e tyre të vërteta, sado "të errëta" që mund t'i duken dikujt.

28 Nëntor 2022, 10:07 Nga a.l
Nga Naya Rivera, Avicii e deri te Robin Williams, çfarë shkruan
avicii-boseman-rivera-arthrou

SHBA- Rrjetet sociale janë një mundësi e mirë që publiku të shprehë mendimet dhe shqetësimet e tij, edhe pse zakonisht shumica e përdoruesve sigurohen të paraqesin një realitet që është më i bukur dhe më bie në sy se përditshmëria e tyre. Ndoshta në këtë mënyrë ata mendojnë se do të pranohen më lehtë nga pjesa tjetër e botës dhe do të fitojnë admirimin e tyre. Megjithatë, ndonjëherë, si njerëzit e zakonshëm, ashtu edhe të famshmit priren të ndajnë mendimet e tyre të vërteta, sado "të errëta" që mund t'i duken dikujt.

Shpesh, postimet e tyre të fundit janë shenja se ata po shkojnë drejt vdekjes, ndërsa në raste të tjera postimet e tyre mund të jenë edhe profetike. Sigurisht, ka nga ata që bënë gjithçka për të fshehur të vërtetën nga audienca për vite me radhë, por nuk gjithsesi nuk i janë shmangur një lamtumirë emocionale në rrjetet sociale me fansat e tyre. 

Ja disa nga postimet e fundit të njerëzve të famshëm para se të ndërronin jetë.

Naya Rivera

Postimi i fundit i aktores është bërë një ditë para vdekjes së saj tragjike më 8 korrik 2020. Naya Rivera ndërroi jetë në liqenin Pirou pasi fillimisht arriti të shpëtonte djalin e saj, Joshin. Sipas një raporti të People, ajo dhe djali i saj ishin në liqen duke shijuar shëtitjen me varkë.

Pasi bënë një zhytje së bashku, Rivera u fundos dhe nuk u rikthye kurrë. Megjithatë, ajo ishte në gjendje të shpëtonte djalin e saj, duke e kthyer atë në varkë. Mirëpo aktorja nuk ka arritur të marrë oksigjen. Fjala e fundit që djali e dëgjoi të thoshte ishte "ndihmë". Për pesë ditë, Naya Rivera u raportua e zhdukur, derisa më në fund u gjet e vdekur në moshën vetëm 33-vjeçare, shkruan Protothema. 

Postimi i saj i fundit ishte vetëm një ditë para se të vdiste. Aktorja kishte publikuar në llogarinë personale në Instagram një foto të saj dhe të djalit dhe nën të shkruante: “Vetëm ne të dy” . Në fund, ajo dëshmoi dashurinë që kishte për djalin e saj, ndërsa sakrifikoi jetën e saj për të shpëtuar të birin.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Naya Rivera (@nayarivera)

Robin Williams

Vetëvrasja e Robin Williams mbetet një temë diskutimi edhe sot e kësaj dite, pasi ka përhapur pikëllimin tek miliona fansa në mbarë botën. Ndonëse prej dekadash humoristi bëri të qeshë publikun, pas buzëqeshjes së tij fshihej një errësirë ​​e thellë. Postimi i tij i fundit ishte një homazh për vajzën e tij, Zelda. Më 1 gusht 2014, aktori ndau në llogarinë e tij personale në Instagram një foto bardh e zi, në të cilën shihet duke mbajtur në krahë vajzën e tij teksa ishte ende bebe.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by therobinwilliams (@therobinwilliams)

Pak ditë më vonë, më 11 gusht, ai vendosi t'i jepte fund jetës në moshën 63-vjeçare. Aktori për vite me radhë luftoi me depresionin, çrregullimin e ankthit dhe sëmundjen degjenerative të trupit Lewy, e cila është e lidhur me demencën.

Chadwick Boseman

Askush nuk e kishte menduar se ylli i “Black Panther” do të ndahej kaq i ri. Aktori u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë në vitin 2016, në moshën 39-vjeçare. Ai vendosi për vite që ta mbante sekret sëmundjen dhe të vazhdonte të punonte në industrinë e filmit.

Postimi i tij i fundit në Instagram ishte një gjest emocioni kur më 12 gusht 2020, demokratët fituan zgjedhjet dhe Kamala Harris u propozua si zëvendëspresidente. Më pas , Boseman publikoi një foto të tij pranë Kamala Harris, teksa ishin në një tubim. Poshtë saj ka shkruar “PO”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Chadwick Boseman (@chadwickboseman)

Dy javë më vonë u njoftua vdekja e tij në moshën 43-vjeçare. Publikimi i tij tregoi një njeri plot optimizëm për të ardhmen. Në fund të fundit, ai vetë nuk e kishte menduar se kanceri do ta mundte dhe në fakt, kishte pranuar të luante në vazhdimin e “Black Panther”.

Avicii

DJ suedez kishte arritur të bëhej një nga emrat më të mëdhenj në fushën e muzikës elektronike. Megjithatë, për shumë vite, pavarësisht suksesit që kishte përjetuar, ai luftoi vetë betejën me sëmundjet mendore, duke u marrë edhe me problemet e varësisë. Më 4 Prill 2018, Avicii , i njohur si Tim Burling, postoi foton e tij më të fundit në Instagram, e cila e tregon atë duke ecur nëpër një shtëpi të bukur.

"Është gjithmonë me diell në Kaliforni,"ai e ka nënvizuar postimin e tij, duke u përpjekur t'i tregojë audiencës se ishte i lumtur. Megjithatë, brenda ai po luftonte demonët e tij. Disa javë më vonë, më 20 prill, teksa ishte me pushime në Oman, ai vetëvriti në moshën 28-vjeçare.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Avicii (@avicii)

Qëndrimi pozitiv që tregonte ndaj të tjerëve, madje edhe videoklipet e tij, të cilat kullonin optimizëm, ishin në kontrast të plotë me problemet me të cilat ai përballej. Ai nuk donte t'i tregonte askujt natyrën e tij të dëshpëruar. Përkundrazi, ai përpiqej të bindte njerëzit përreth se ishte një njeri i lumtur, në fazën më të mirë të jetës së tij.

Bob Saget

Ai ishte një nga aktorët më të mëdhenj të humorit dhe ka dhuruar mjaft të qeshura për publikun, përmes serialit “Full House”. Ai vetë besonte se do të vazhdonte ta bënte këtë edhe për shumë vite, pasi nuk e kishte idenë se vdekja e tij do të vinte kaq shpejt. Në fund të fundit, këtë e dëshmon edhe postimi i tij i fundit, i cili është bërë vetëm pak orë para vdekjes së tij, më 9 janar 2022 dhe vetëm sa ka fshehur emocionet.

Po i rikthehem komedisë si kur isha 26 vjeç. Mendoj se po gjej zërin tim të ri dhe po e dua çdo moment të tij. Mirë, shihemi pas dy javësh... Dhe shikoni BobSaget.com për takimet e mia në vitin 2022. Unë do të shkoj kudo derisa të marr fotografinë speciale. Dhe pastaj ndoshta vazhdoj sepse jam i varur prej tij. Paqe”, kishte shkruar ai.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bob (@bobsaget)

Njoftimi i tij ishte tragjik, duke qenë se ndërsa ishte aq i lumtur për fillimin e shfaqjeve të tij, disa orë më vonë, ai pësoi një dëmtim të rëndë në kokë, ndoshta nga një rënie. Kur ai më pas shkoi për të fjetur, Bob Saget ra në gjumë dhe nuk u zgjua kurrë.

Ann Hes

Padyshim që është një nga vdekjet më tragjike dhe më të papritura të të famshmëve. Në fakt, pjesa më e dhimbshme e rastit ishte postimi i lumtur dhe shpresëdhënës që bëri gati një muaj para se të ndahej nga jeta.

Në postimin e saj të fundit në Instagram më 14 korrik 2022, aktorja pozoi e lumtur me Joey Lawrence dhe gruan e tij, Samantha, duke mbishkrimin: "Kohë të bukura në xhirime me Lawrence".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anne Heche (@anneheche)

Disa javë më vonë, më 5 gusht, Ann Hess u përfshi në dy aksidente të frikshme me makinë, njëri prej të cilëve i la trurin e vdekur. Nëntë ditë më vonë, ajo dha frymën e saj të fundit, në moshën 53-vjeçare, teksa iu hoq aparati jetësor.

Jamal Edwards

Ai ishte një nga emrat kryesorë të skenës britanike të hip-hop-it dhe u nda nga jeta në moshën vetëm 31-vjeçare. Siç kishte treguar nëna e tij, ai ishte në shtëpinë e babait me të dhe motrën e tij kur pësoi një atak në zemër.

Postimi i tij i fundit në Instagram i është kushtuar mikut dhe artistit të ngushtë, Ed Sheeran , i cili festonte ditëlindjen. “Gëzuar ditëlindjen vëlla. E bekuar që të kam në jetën time. Ti e di që prej vitesh ke qenë shoqëruesi im në çdo gjë. Vazhdoni të na frymëzoni” , kishte shkruar ai më 17 shkurt 2022, duke mos ditur se tre ditë më vonë do të vinte fundi dhe ai nuk do ta shihte më mikun e tij.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jamal Edwards MBE, MBA ???????????????? (@jamaledwards)

Chester Bennington

Askush nuk e priste që frontmeni i Linkin Park t'i jepte fund jetës, vetëm disa ditë pas koncertit më të madh të grupit në Birmingham, Angli. Më 7 korrik 2017, ai publikoi në llogarinë e tij personale në Instagram një foto, me të në skenë dhe pas tij mijëra njerëz që e hyjnizojnë. Sikur ta dinte se kjo do të ishte paraqitja e tij e fundit dhe donte të “qëndronte”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Chester Bennington (@chesterbe)

Më 20 korrik, Bennington kreu vetëvrasje në Los Anxhelos. Siç kishte deklaruar Mike Shinoda, këngëtari ishte i shkatërruar nga vetëvrasja e një tjetër legjende të rock-ut, Chris Cornell, me të cilin ishte shumë i lidhur. Pra, me shumë gjasa, shkaku i vetëvrasjes së tij ka qenë ky, i kombinuar me depresionin, nga i cili vuante prej vitesh.

Betty White

Aktorja e madhe mezi priste të festonte 100 vjetorin, por nuk ia doli. Më 28 dhjetor 2021, Betty White postoi në llogarinë e saj personale në Instagram një foto të kopertinës që do të publikohej për revistën People dhe do t'i kushtohej asaj. 

Ditëlindja ime e 100-të... Nuk mund ta besoj se po afrohet dhe revista People po feston me mua!", kishte shkruar ajo. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Betty White (@bettymwhite)

Shane Warne

Vdekja e "legjendës" së kriketit ishte një nga më tronditësit në historinë e sportit. Fizionomia e tij e lumtur, e kombinuar me karakterin e tij të gjallë e bënin të dukej "i pavdekshëm". Më 28 shkurt, atleti postoi një foto të tijën në Instagram, në të cilën pozonte pa këmishën e tij dhe shkruante se po përpiqet të rikthehet në formë deri në korrik. 

Qëllimi është që deri në korrik të rikthehemi në gjendjen fizike që kishim disa vite më parë”, kishte shkruar ai në postimin e tij, ndërsa kishte përdorur hashtagun “shëndetshëm” dhe “të ndjehem mirë”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Shane Warne (@shanewarne23)

Megjithatë, ai nuk besonte se diçka do t'i pengonte qëllimin e tij. Vdekja 'e mori' më 4 mars, pasi 52-vjeçari pësoi një atak në zemër teksa ishte me pushime në Tajlandë. Siç kishin raportuar miqtë e tij, disa ditë para vdekjes së tij, Warne po fliste për vlerën e jetës dhe kishte vendosur të linte duhanin për të përmirësuar cilësinë e saj. Nuk e imagjinonte që filli do t'i pritej kaq shpejt. /Dosja.al

naya rivera robin williams chandwick boseman avicii bob saget ann hes jamal edwards chester bennington betty white shane warne

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha