LIVE UPDATES
Art&Argëtim

"Mendoja se do të vdisja"/ Autori Salman Rushdie tregon detajet rrënqethëse nga plagosja e tij në skenë: Humbja e syrit më mërzit çdo ditë

Sulmi dëmtoi mëlçinë dhe duart e Sir Salmanit dhe i preu nervat në syrin e djathtë.

15 Prill 2024, 11:35 Nga S.B
"Mendoja se do të vdisja"/ Autori Salman Rushdie tregon detajet
Salman Rushdie

BRITANI- Novelisti britanik Sir Salman Rushdie ka folur me detaje rrëqethëse për BBC për atë që kujton nga sulmi i dy viteve më parë, në të cilin u godit me thikë në skenë. Autori fitues i çmimit ‘Booker’ tha se syri i tij mbeti i varur poshtë fytyrës si një vezë e zier dhe se humbja e syrit e mërzit atë çdo ditë.

"Më kujtohet kur mendoja se po vdisjaPër fat të mirë, gabova”, tha ai.

Sir Salman tha se ai po përdor librin e tij të ri, Knife, si një mënyrë për të luftuar kundër asaj që ndodhi. Sulmi ndodhi në një institut arsimor në shtetin e New Yorkut në gusht 2022, teksa ai po përgatitej të jepte një leksion.

Ai kujtoi sesi sulmuesi erdhi "duke ngjitur shkallët me shpejtësi" dhe e goditi me thikë 12 herë në qafë dhe në bark, në një sulm që zgjati 27 sekonda. Ai u dërgua në një spital me helikopter dhe kaloi gjashtë javë duke u rikuperuar atje.

Autori britaniko-amerikan me origjinë indiane, 76 vjeç, është një nga shkrimtarët më me ndikim të kohëve moderne. Sulmi dominoi titujt e lajmeve anembanë botës. Sir Salman më parë kaloi disa vite i fshehur pasi botimi i Vargjeve Satanike në vitin 1988 shkaktoi kërcënime kundër jetës së tij.

Sulmi dëmtoi mëlçinë dhe duart e Sir Salmanit dhe i preu nervat në syrin e djathtë. Ai zbulon se duhet të tregojë më shumë kujdes kur ecën poshtë shkallëve, ose kalon një rrugë, apo edhe kur hedh ujë në një gotë.

Por ai e konsideron veten me fat që ka shmangur dëmtimin e trurit. Për herë të parë, Sir Salman ka zbuluar se çfarë do të dëshironte t'i thoshte sulmuesit të tij të dyshuar.

Hadi Matar, një 26-vjeçar, banor i New Jerseyt, është akuzuar për plagosjen me thikë.  Sir Salman nuk e ka takuar kurrë zotin Matar. Por ai ka të ngjarë të dalë ballë për ballë me të në gjykatë kur të fillojë gjyqi.

Udhëheqësi i atëhershëm i Iranit Ayatollah Ruhollah Khomeini lëshoi një fetva (dekret fetar) në vitin 1989, duke bërë thirrje për vrasjen e Rushdie dhe duke vendosur një shpërblim prej 3 milion dollarësh (2.4 milion £) në kokën e autorit. Ajo fetva nuk është anuluar kurrë.

Si rezultat, Rushdie u detyrua të fshihej për gati një dekadë dhe kërkoi një truproje të armatosur për shkak të numrit të kërcënimeve me vdekje që mori. Sir Salman, i cili ka lindur nga muslimanë jo-praktikues dhe është ateist, ka qenë prej kohësh një avokat i zëshëm për lirinë e shprehjes.

"Unë nuk dua një jetë të kufizuarUnë do të kem jetën time," tha ai.

sir salman rushdie salman rushdie

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat