LIVE UPDATES
Art&Argëtim

'Marrëveshje' miliona dollarëshe! Jeta e Elvis dhe Priscilla Presley vjen në ekranin e madh

Rolin e Priscilës do ta marrë Kaylee Spaney, aktorja e re që mori pjesë në “Mare Of Easttown”, ndërsa Elvisin do ta interpretojë ylli i “Euphoria”, Jacob Elordi.

30 Shtator 2022, 21:36 Nga e.k
'Marrëveshje' miliona dollarëshe! Jeta e Elvis dhe Priscilla
Elvis dhe Priscilla Presley

SHBA- Pas filmit të Baz Luhrmann për jetën dhe veprën e Elvis Presley, gruaja e yllit të ndjerë Priscilla bëri një marrëveshje për të treguar historinë e tij nga këndvështrimi i saj. 

Siç raporton DailyMail, 77-vjeçarja do të fitojë një milion dollarë nga kjo sipërmarrje. Filmi i saj do të bazohet në kujtimet e saj "Elvis And Me", i cili u publikua në vitin 1985 dhe brenda një kohe të shkurtër u bë bestseller.

Priscilla Presley do të rrëfejë gjithë jetën e saj me legjendën e rock n' roll-it,  që nga takimi i tyre i parë kur ishte vetëm 14 vjeçe dhe lidhjen e tyre, e cila në fillim ishte në distancë, pasi ajo jetonte në Gjermani dhe ai në Amerikë.

Kur ajo mbushi 17 vjeç, u transferua me prindërit e Elvisit. Në moshën 22-vjeçare, në vitin 1967 çifti u martuan, por ata u divorcuan 6 vjet më vonë, në vitin 1973. 50 vjet më vonë, historia e tyre e përbashkët merr jetë në ekranin e madh. Regjinë, si dhe skenarin e filmit e ka firmosur Sofia Coppola. Burime që kanë lexuar tashmë pjesë të skenarit thanë për DailyMail: 

“Është një histori e vërtetë dashurie. Fillon kur ata bien në dashuri dhe mbaron kur ajo dashuri ndalon."

Siç ka treguar Priscilla Presley në intervistat e saj, arsyeja pse martesa e tyre nuk zgjati ishin tradhtitë e yllit. Megjithatë, ndërsa ata ishin ende bashkë, Priscilla ra në dashuri me një instruktor karateje. Më pas e kuptoi se nuk mund të qëndronte më me Elvisin. Rolin e Priscilës do ta marrë Kaylee Spaney, aktorja e re që mori pjesë në “Mare Of Easttown”, ndërsa Elvisin do ta interpretojë ylli i “Euphoria”, Jacob Elordi.

Xhirimet e filmit do të fillojnë menjëherë në Toronto. Përveç një milion dollarëve që Priscilla arriti të siguronte nga të drejtat e librit të saj, ajo do të marrë një shumë të konsiderueshme edhe nga përdorimet e licencuara të këngëve të Elvis Presley-t.

Kujtohet se nga filmi “Elvis” që u publikua së fundmi, 77-vjeçarja grumbulloi rreth 20 milionë dollarë vetëm nga të drejtat e muzikës së tij.

elvis presley priscilla presley

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha