LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Fenomeni Jenna Ortega; Nga "Jane the Virgin" tek "Wendsday", po bën namin në Netflix

Karriera që filloi nga Facebook, roli i saj i parë ishte kur mbushi 9 vjeç.

4 Dhjetor 2022, 10:37 Nga k.m.
Fenomeni Jenna Ortega; Nga "Jane the Virgin" tek "Wendsday",
Jenna Ortega

SHBA- Që në javën e parë të serialit “Wednesday” në Netflix, emri i protagonistes, Jenna Ortega shfaqet pranë fjalëve “rekord”, “viral” dhe “gotik”. Seriali spin-off i Tim Burton që fokusohet te vajza e familjes Addams, paraqet vitet studentore të 16-vjeçares në Nevermore Academy. Sezoni i parë “theu” rekorde shikueshmërie brenda një jave dhe të gjithë po flasin për vajzën gotike që u ngjit në krye të platformës së abonimit që në episodet e para. Më konkretisht, seriali ka grumbulluar 341.2 milionë orë shikime gjatë javës së parë të publikimit dhe është numri 1 në 83 vende të ndryshme.

Por kush është ylli 20-vjeçar, Jenna Ortega?

Ajo mund të gumëzhinë rreth emrit të saj këto ditë, por Ortega nuk është aktore për herë të parë. Që në moshën 9-vjeçare ajo u kënaq me lloje të ndryshme filmash dhe serialesh, nga komeditë e deri te trillerët. E lindur në shtator 2002 në Kaliforni, SHBA, Ortega u rrit në një familje 8 anëtarësh me origjinë meksikane dhe është e katërta nga pesë vëllezërit e motrat e saj. Tashmë në moshën 6-vjeçare ajo kishte shprehur dëshirën për t'u bërë aktore, por prindërit e saj nuk ishin dakord me këtë. Megjithatë, ishte nëna e saj ajo që më në fund e ndihmoi të realizonte ëndrrën e saj. Facebook ndihmoi Natalie Ortega të komunikonte për talentin e vajzës së saj me një gamë të gjerë njerëzish, përfshirë producentët e filmave.

Ortega ka pasur një profil në platformë që kur ishte nëntë vjeç dhe një video e saj duke recituar një monolog dramatik, e falë këtij klipi të veçantë, Jenna Ortega siguroi rolin e saj të parë në serialin " The Baby Bug".

Debutimi i saj në film ishte në Iron Man 3

Në moshën 11-vjeçare vjen momenti i parë madhështor në karrierën e saj, teksa merr pjesë në "Iron Man 3". Debutimi i saj i madh në film mund të mos ketë zgjatur më shumë se disa minuta, por ishte themeli për një karrierë premtuese. Pak kohë më vonë ajo mori rolin e saj të parë të madh, atë të Annie, në "Insidious: Chapter 2".

Në vitin 2016, Ortega hyn në botën e Disney. Ajo merr rolin kryesor në serialin "The Incredible Harley", i cili pati sukses të madh për 3 vjet dhe madje i dha asaj çmimin Imagen për "Aktorja më e mirë e re televizive" në vitin 2018.

Gjithashtu, "Wednesday " nuk është partneriteti i saj i parë me Netflix. Ortega ka një prani të gjatë - për moshën e saj - në platformë, pasi ka marrë pjesë në disa prej produksioneve të saj, si serialet "You", "Jane The Virgin", "Richie Rich" dhe filmat "The Babysitter: Killer Queen" dhe "Dita e Po-së".

'Jane the Virgin'

Ajo mund të jetë personi më i famshëm gotik për momentin, por roli që e bëri atë më të njohur nuk ka të bëjë me të. Bëhet fjalë për heroinën Jane, në serialin dramatik “Jane the Virgin” që u transmetua nga viti 2014 deri në vitin 2019 në kanalin CW. Seriali tregon historinë e një gruaje të re e cila kupton se është inseminuar artificialisht gabimisht. Në serial luan Gina Rodriguez, ndërsa roli i Ortegës është ai i Jane në moshë të re. Suksesi i madh që përjetoi projekti televiziv e solli një hap më pranë njohjes emrin e asokohe 12-vjeçares Ortega dhe propozimet nga produksione të ndryshme filluan të binin si “shi”.

Dashuria e Ortega-s për botën e fantazisë dhe fiksionit nuk kufizohet vetëm në aktrim. Vetë ajo është shprehur se kohën e lirë e kalon duke shkruar ese dhe skenarë të ndryshëm. Përveç shkrimit, ajo është e interesuar edhe për regji. Në intervista ajo ka pranuar se do të donte të punonte pas kamerave, ndërsa një nga ëndrrat e saj të mëdha është të drejtojë filmin e saj në një moment.

Pas humbjes së gjyshit nga SIDA, aktorja ka qenë një mbështetëse e pasionuar e Programit të Përbashkët të Kombeve të Bashkuara për HIV dhe AIDS, 'UNAIDS'.

Aksioni i saj bamirës

20-vjeçarja tashmë ka lënë gjurmë në aksione të ndryshme bamirësie. Pas humbjes së gjyshit nga SIDA, aktorja ka qenë një mbështetëse e pasionuar e Programit të Përbashkët të Kombeve të Bashkuara për HIV dhe AIDS, 'UNAIDS'. Duke folur në WE Day në 2017, Ortega tha: Dua të ndihmoj në heqjen e stigmës së SIDA-s dhe t'i bëj njerëzit të flasin për të. Bëjeni atë normale. Flisni. Është një sëmundje që na prek të gjithëve.

Përfaqësimi i latinëve në kinema

Krahas punës së saj aktive filantropike, aktorja amerikane ka treguar gatishmëri për të përfaqësuar komunitetin e Amerikës Latine në film dhe televizion. Hapi i parë që ajo ndërmori në këtë përpjekje ishte t'i jepte zërin Princeshës Isabel nga seriali "Elena of Avalor" i vitit 2016. Ajo është princesha e parë latine e gjigantit të prodhimit të filmave të animuar, Disney.

Një nga xhirimet e “Wednesday Addams” që u diskutua shumë në rrjetet sociale, ishte kërcimi i protagonistes , për të cilin Ortega tha se e ka bërë vetë koreografi. Më shumë përmes platformës TikTok, lëvizjet e 16-vjeçarit Addams u bënë trend dhe shumë përdorues nxituan të kopjojnë koreografinë, duke krijuar një trend të ri.

Kërcimi u shfaq në episodin 4 të serialit të titulluar " We What a Night ", ku studentët e Nevermore ndjekin kërcimin vjetor të shkollës dhe e mërkura fillon të lëvizë në melodinë e "Goo Goo Muck". Në një postim në Twitter më vonë, ajo zbuloi se frymëzimi pas lëvizjeve të saj virale të kërcimit ishte, ndër të tjera, Siouxsie Sioux nga Siouxsie and the Banshees, Bob Fosse dhe Lisa Loring, të cilët luajtën Wednesday Addams në 'Addams Family' në 1960.

jenna ortega wednesday

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre