LIVE UPDATES
Art&Argëtim

A paguhen fituesit apo kandidatët e çmimeve?/ Zbulohen të mirat materiale që përfitojnë pjesëmarrësit e Oscar

Në vitin 2023, çanta e dhuratave u vlerësua në 126,000 dollarë, sipas Forbes.

11 Mars 2024, 12:52 Nga S.B
A paguhen fituesit apo kandidatët e çmimeve?/ Zbulohen të mirat
foto ilustruese

SHBA- Marrja e trofeut të artë të Oscar është një nga nderimet më të larta për ata që punojnë në industrinë e filmit. Margot Robbie u emërua si aktorja e dytë më e paguar e vitit 2023, pas Adam Sandler, sipas Forbes. Por çfarë marrin të famshmit pasi fitojnë apo nominohen për një Oscar?

Burimet kanë raportuar në të kaluarën se u është dhënë një "çantë swag" disa të nominuarve nga një kompani marketingu e quajtur Distinctive Assets. Megjithatë, "çanta swag" është krijuar vetëm për yjet e Oscars. Në vitin 2022, vlera e çantës ishte 137,000 dollarë, sipas CNBC.

Atë vit, çantat përfshinin një procedurë liposuksioni prej 12,000 dollarësh, rinovim shtëpie me vlerë 25,000 dollarë, një qëndrim katër netë në një resort luksoz, një seancë trajnimi për jetën dhe madje edhe një pjesë të vogël toke në Skoci.

Jo çdo kandidat e merr çantën, por në vitin 2022, kandidatët për aktoren më të mirë, aktorin më të mirë, aktoren më të mirë dytësore, aktorin më të mirë dytësor dhe regjisorin më të mirë, së bashku me tre drejtuesit e ceremonisë, të gjithë morën një, sipas gazetës.

Në vitin 2023, çanta e dhuratave u vlerësua në 126,000 dollarë, sipas Forbes. Swag i vitit të kaluar përfshinte një vizitë prej 40,000 dollarësh në një pronë luksoze kanadeze të quajtur The Lifestyle dhe një qëndrim për tre netë në një far italian me vlerë 9,000 dollarë.

Fituesit e Oscarit shkojnë në shtëpi me një statujë ari në njërën dorë dhe një "çantë swag" në tjetrën. Jo vetëm kaq, por fitimi i një çmimi Academy Award zakonisht ofron potencialin për përfitime masive financiare edhe në projektet e ardhshme.

A paguhen të famshmit që fitojnë një Oscar?

Fituesit nuk marrin drejtpërdrejtë para shtesë pas fitimit të një Oscar, sipas Good Housekeeping. Nëpërmjet një studimi të kryer nga IBISworld disa kohë më parë, u vlerësua se paga mesatare e një fituesi të Oscarit rritet deri në 20% pas marrjes së çmimit, kështu që megjithëse nuk marrin asgjë drejtpërdrejt, kjo rrit të ardhurat e tyre.

oscars oscar 2024

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh