LIVE UPDATES
Politike

ARGUMENTET/ Ku ka ngecur marrëveshja për Reformën Zgjedhore? 3 pikat e famshme që po mbajnë pezull politikën

2 Qershor 2020, 15:00 Nga DOSJA
ARGUMENTET/ Ku ka ngecur marrëveshja për Reformën Zgjedhore? 3

TIRANË- Nuk pritet të ketë sot një takim të Këshillit Politik, pavarësisht kërkesës së opozitës. Diplomatët e huaj e kanë rezervuar si ditën e tyre. Kjo do të thotë që kur Këshilli të mblidhet, do të ketë vetëm tym të bardhë. Deri atëherë pikat që do të diskutojnë janë të shumta.

E para është identifikimi elektronik biometrik, që do të thotë, marrja e shenjave të gishtave për çdo votues, hedhja e shenjës në një server kombëtar. Kjo kërkesë e opozitës, që shmang votimin më shumë se një herë, apo votimin e kryefamiljarit për gjithë familjen, votimin e personave që nuk janë fare në Shqipëri etj., është pranuar nga maxhoranca.

Ajo që kërkoi opozita të dielën e 31 majit, ishte që të garantohej me siguri absolute që teknologjia do të futej në të gjitha qendrat e votimit.  Nuk mund të garantohet funksionimi 100%, sipas Damian Gjiknurit, por pas shprehjes së angazhimit dhe reflektimit të dakordësisë në Kodin e ri Zgjedhor, do të ngrihej grupi i punës i përbashkët dhe KQZ, me pjesëmarrjen edhe të opozitës, do të shohë mundësitë teknike.

“Vetëm teknikët mund të na japin garancitë e funksionimit të këtij sistemi”, thanë burime nga maxhoranca për Dosja.al. Opozita, sipas tyre, ka rënë dakord me këtë zgjidhje, por më pas ka kërkuar garanci paraprake 100%, gjë që e ka kthyer procesin mbrapa.

Vetëm përfaqësuesit e opozitës, thanë të hënën në mbrëmje në emisionin “Open” të Eni Vasilit, se maxhoranca u tërhoq nga garantimi 100% i identifikimit elektronik. Zgjidhja e kësaj pike, do të sillte një zgjidhje edhe për pikën e dytë.

Depolitizimi i plotë i administratës zgjedhore është pika e dytë e ngërçit. Maxhoranca në draftin e paraqitur, parashikon që të gjitha komisionet zgjedhore, nga qendrat e votimit në Komisionet Zonale Zgjedhore të përbëhen, jo më nga përfaqësues të partive, por nga punonjës të administratës, ose qytetarë që i plotësojnë kriteret për të punuar në administratë.

Zgjedhja e tyre do të bëhet me short nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve, procedurë, që, sipas maxhorancës, garanton paanshmërinë e komisoneve jopartiake. Si garanci do të jenë edhe përfaqësuesit e partive, por pa të drejtë votë, vetëm si vëzhgues.

Opozita e quan departizim, jo depolitizim, me pretendimin se, vëretet nuk do të jenë përfaqësuesit e partive, por punonjësit e administratës publike, nuk mund të quhen jopolitikë, pasi maxhoranca në 7 vjet e ka mbushur administratën me militantë.

Propozimi i maxhorancës është që të ketë një Komisioner Zgjedhor në çdo qendër votimi, apo Komision Zonal, me kushtin që anëtarët e tjerë, pa të drejtë vote të jenë nga partitë politike. Dhe kjo, do të pranohet vetëm nëse garantohet 100% identifikimi biometrik elektronik.

E treta, më pak problematike, është Çështja e Kolegjit Zgjedhor. Maxhoranca e quan proces të padiskutueshëm ndërtimin e Kolegjit me gjyqtarët e Gjykatës së Apelit që e kanë kaluar vetingun, ndërsa opozita kërkoi në fillim që të mos përcaktohej nëse e kanë kaluar apo jo.

Më pas opozita kërkoi që të zëvendësohej fare Gjykata e Apelit dhe Kolegji Zgjedhor të ngrihej në Gjykatën Kushtetuese, siç ka qenë në zgejdhjet e 2001. Për shkak të mungesave në Gjykatën Kushtetuese, Kolegji do të jetë me 3 anëtarë, gjë që nuk krijon asnjë problem.

Me këtë rast, shmanget debati i Vetting-ut për anëtarët e Kolegjit Zgjedhor.

Këto janë pikat ku ka ngecur debati, por jo të vetmet. Për secilën nga këto ka të paktën 2 drafte, një nga maxhoranca, një nga opozita, por edhe një mendim të negociatorëve që janë ambasadorët e huaj.

Për pikën e parë, që duket se pengohet vetëm nga një lojë fjalësh, për garancitë e funksionimit, ambasadorët kërkojnë vetëm tolerancë nga palët. Ndërsa për pikën e dytë mbështesin draftin e maxhorancës, pavarësisht se e kanë lënë të hapur mundësinë e ndryshimit.

Për pikën e tretë, as nuk e diskutojnë propozimin e opozitës dhe i qëndrojnë fort Kolegjit Zgjedhor në Gjykatën e Apelit me gjyqtarë që e kanë kaluar Vetting-un. Dje dhe sot kanë vazhduar negociatat, kryesisht me opozitën. Kur foli për projektligje të reja, ambasadorja mesa duket e kishte fjalën pikërisht për këto propozime që opozita dorëzoi të shtunën dhe të dielën.

Nëse do të kalohet ngërçi për këto 3 pika, nuk do të thotë se do të ketë zgjidhje. Përpara është për tu diskutuar çështja e Qeverisë Kujdestare, për të cilën PD ka një propozim konkret. Gjiknuri nuk pranon as ta diskutojë në Këshillin Politik, me pretendimin se nuk është çështje teknike dhe nuk i takon Kodit Zgjedhor, ndërsa opozita insiston që disa detyra të Qeverisë Kujdestare do të reflektohen në Kod. Kjo bën që produkti i Këshillit Politik të mos shkojë në Kuvend i plotë, pa qeverinë Kudjestare.

Një pikë tjetër është sistemi zgjedhor, për të cilën instiston opozita parlamentare dhe që nuk dihet çfarë mbështetje do të gjejë tek palët e mëdha. Pas kësaj do të diskutohen gjithashtu financimet e paligjshme, roli i policisë dhe i organeve të tjera ligjzbatuese në kohën e zgjedhjeve, për të shmangur financimet e paligjshme, blerjen e votave, presionin mbi votuesit dhe administratën etj.

Marrëveshja duket e vështirë me gjithë këto pika, por garancitë kryesore vijnë nga 3 çështjet e para, për të cilat konsensusi nuk duket se është larg.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike deshton reforma zgjedhore mbledhja e keshillit politik deshton reforma zgjedhore mbledhja e keshillit politik

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane