LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mbretëresha Elizabet do të festojë në ‘heshtje’ 95-vjetorin, anullohet parada vjetore për shkak të pandemisë

19 Mars 2021, 17:09 Nga DOSJA
Mbretëresha Elizabet do të festojë në ‘heshtje’

BRITANI– Mbretëresha Elizabet është detyruar të anulojë paradën e saj të Trooping the Color në Londër për shkak të pandemisë së Covid. Parada e përvitshme mbahet në Londër çdo 12 Qershor me rastin e ditëlindjes së Mbretëreshës.

Por pas konsultimit me qeverinë dhe partitë e tjera u konfirmua sot se parada është anuluar. Planet tani janë duke u shqyrtuar për një ceremoni alternative që mund të ndodhë në Windsor ku Mbretëresha po qëndron e izoluar për shkak të pandemisë.

Sipas The Sun, një zëdhënës i Pallatit Buckingham tha: ‘Pas konsultimit me Qeverinë dhe palët e tjera përkatëse është rënë dakord që Parada Zyrtare e Ditëlindjes së Mbretëreshës, e njohur gjithashtu si Trooping the Color, nuk do të shkojë përpara këtë vit në formën e saj tradicionale në Londrën qendrore. Opsionet për një Paradë alternative, në katërkëndëshin në Kështjellën Windsor, janë duke u shqyrtuar.’

Është hera e dytë që mbretërit janë detyruar të anulojnë ngjarjen për shkak të pandemisë. Vitin e kaluar, Mbretëresha mori pjesë në një ceremoni private në nder të ditëlindjes së saj.

Për herë të parë pas 125 vjetësh, ceremonia u zhvillua në Kështjellën Windsor, ku ajo ishte mbrojtur me Princin Philip. Më shumë se 1,700 trupa dhe 400 muzikantë tradicionalisht interpretojnë në Paradën e Kuajve të Gardës në Londër përpara turmave të mëdha. Por vitin e kaluar, më pak se 100 gardianë nga Uellsi morën pjesë në paradën private

Është raportuar më parë se Mbretëresha kishte ftuar Megan Markle dhe Princ Harryn në festimet e 95-vjetorit të saj në ribashkimin e parë mbretëror që nga Megxit. Por planet e propozuara ishin bërë para  intervistës bombë të çiftit me Oprah Winfrey.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

showbiz showbiz intervista e princ harry dhe megan markle mbretëresha elizabetë ii intervista e princ harry dhe megan markle mbretëresha elizabetë ii

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE